אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מדוע מנסה קרן של מפלגת העבודה לחזר אחר צעירי הציונות הדתית?

לפני פחות משנה הקימה הקרן את עלון השבת "שיחת השבת" המופץ כל שבת שנייה בבתי הכנסת של הציבור הדתי לאומי ובכך מנסה לבצע דריסת רגל משמעותית בציבוריות הדתית לאומית. מדוע?

מדוע מנסה קרן של מפלגת העבודה לחזר אחר צעירי הציונות הדתית?
  מפלגת העבודה ( צילום: Miriam Alster/ FLASH90)

בחודש ספטמבר האחרון כיכב בדף הפייסבוק של "קרן ברל כצנלסון" דמות לא אופיינית למחנה האידיאולוגי של תנועת העבודה ושל ברל עצמו. דמותו של הרב ליכטנשטיין זצ"ל, מרבניה הבכירים של הציונות הדתית וראש ישיבת הר עציון, הודבקה לצד ציטוט של הרב שהובא בפני תלמידיו בהר עציון בנוגע לתנאים אותם מקבלים הנכים בישראל מצד הרשויות לאחר שאלו שבתו בשנת 2001.

"לפני חמישים שנה הוקמה המדינה במידה רבה בזכות אנשים שהתאפיינו בשלוש מידות אלה (רחמנות, ביישנות וגמילות חסדים). לעתים נדמה שבחמישים השנים האחרונות. חובה עלינו לשמור על המידות שאפיינו את עמנו מאז ומעולם. כאשר נשמע את זעקתם של הנכים ואת שוועתם של השכבות החלשות, נזכור את מידת בניו של אברהם אבינו ע"ה, וננסה להמשיך את דרכם של אבותינו היוצאים משעבוד מצרים", טען הרב.

הפוסט שעלה בעמוד הפייסבוק

באותו חודש ממש העלו בדף הפייסבוק של קרן ברל כצלנסון סרטון בן 2 דקות בכיכובו של רמי הוד, מנכ"ל המרכז הרעיוני של הקרן תחת הכותרת "החברה הישראלית VS הנהגת הציונות הדתית".

בסרטון טען הוד כי למרות שהציונות הדתית מגדירה את עצמה "האליטה החדשה", ועל אף התמורות הכלכליות והחברתיות שעוברת החברה הישראלית, בציונות הדתית לא מביעים חמלה מספקת כלפי שכבות חלשות וכי מועצת יש"ע וארגוני הימין הדתי לא פועלים נגד מפעלים מזהמים, ולמען עובדי הקבלן, תוך האשמה חוזרת של הוד על הדתה במערכת החינוך מצדו של השר בנט.

נזכיר, קרן ברל כצנלסון היא קרן הקשורה קשר ישיר (ובעיקר כלכלי) למפלגת העבודה כך שטענות אלו מצדה אינן מפתיעות שכן המאבק וההבדל הפוליטי-אידיאולוגי בין אנשי הקרן לבין הציונות הדתית הוא ברור ומובהק.

אך דווקא בשל הבדלים אלו ובמבט על עברה ההיסטורי והמפלגתי של קרן ברל כצנלסון, הקשורה באידיאולוגיות חלוציות, חילוניות וסוציאליסטיות מפתיע לגלות שאף על פי התהום העמוקה ברמה האידיאולוגית והפוליטית בינה לבין הציונות הדתית ועל אף הביקורת החריפה של הקרן על מנהיגי המגזר הדתי לאומי, אותה קרן ממש גם מנסה למשוך אליה את הציבור אותו היא מבקרת בחריפות רבה.

לפני פחות משנה הקימה הקרן את עלון השבת "שיחת השבת" המופץ כל שבת שנייה בבתי הכנסת של הציבור הדתי לאומי ובכך מנסה לבצע דריסת רגל משמעותית בציבוריות הדתית לאומית שכן עלוני השבת יכולים להשפיע במידה מסוימת על דעת הקהל ועל השיח הציבורי ואפילו השר בנט התייחס לכך בדף הפייסבוק שלו לאחר פרסום הגיליון הראשון.

בשבוע האחרון פרסמה הקרן מודעה בו היא קוראת לבני ובנות הציונות הדתית להירשם לתכנית "שבילים לציונות וצדק חברתי". התכנית שמיועדת לבני ובנות הציונות הדתית בגילאי 20 עד 35 "תעניק ידע בתחום הביטחוני-מדיני, חברתי-כלכלי ודמוקרטי-אזרחי ברמה התאורטית, המעשית ומהזווית היהודית, העצמה אישית וסל כלים למנהיגות, לשינוי ולעיצוב פני המדינה והקהילה".

האם מדובר רק באסטרטגיה שונה של גוף המזוהה עם השמאל והחילוניות הישראלית או שאנו עדים להבנה עמוקה ותהליכית של החילוניות הישראלית את השפעתה ומקומה של הציונות הדתית בחברה הישראלית ובזירה החברתית/פוליטית?

מפלגת העבודה עצמה מדברת במשך שנים על כך שהיא איבדה רבים מהחברה הישראלית. לאחר נאום מנשקי המזוזות המפורסם, טען בוז'י הרצוג שכיהן אז כיו"ר המפלגה שהנאום וחוסר ההתנערות ממנו מצד מפלגת העבודה, עלה להם במנדטים רבים שכן קהלים מסורתיים שהיו בעבר מצביעי מפלגת העבודה זנחו אותה בשל גישתם החילונית של חבריה.

נראה כי על אף הביקורת הרבה שקרן ברל כצנלסון מטיחה בציונות הדתית, היא גם רוצה להשפיע דרכה על החברה הישראלית מתוך נקודת הנחה נכונה שבעתיד הקרוב ובטווח הבינוני, ובוודאי זה הארוך, הציונות הדתית תמשיך להוות גורם משמעותי של הובלת שינויים ומגמות בחברה הישראלית ואנשי קרן כצנלסון מזהים את הקטר הדוהר ומנסים לעלות עליו כבר עכשיו.

============================================================
הכותב: מרצה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללה האקדמית הדסה ירושלים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
שתי סיבות לדבר
מאן דאמר | 05-11-2017 17:01
1. חסרים להם מצביעים 2. בימין הדתי לאומי לא היו חסרים מעולם אדיוטים חסרי חוט שדרה שאוהבים שיחניפו להם.
2
רמאות במסווה
ניו | 05-11-2017 20:58
עבודה אבודה. החילוניים כותבים בעלוני שבת. מיואשים אז מתחזים ומרמים את הציבור הדתי אל תתפתו למנוולים הללו.
3
לפני הבחירות ב-99 ברק השתיל חובש כיפה
אישיהודי | 06-11-2017 20:50
שיוציא עלון לבתי הכנסת אחרי הבחירות ( לא זוכר אחרי כמה זמן) העלון נעלם