אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב ישראל רוזן זצ"ל נפטר הלילה בגיל 76

ברוך דיין האמת. ראש מכון צומת הרב ישראל רוזן נפטר הלילה בגיל 76 לאחר סיבוכים של אירועים מוחיים אותם חווה בתקופה האחרונה. הלוויתו בשעה 14:00

הרב ישראל רוזן זצ"ל נפטר הלילה בגיל 76
  הרב ישראל רוזן זצ"ל

ברוך דיין האמת. ראש מכון צומת הרב ישראל רוזן נפטר הלילה בגיל 76 לאחר סיבוכים של אירועים מוחיים אותם חווה בתקופה האחרונה.

הרב ישראל רוזן היה מהנדס במקצועו, תלמיד חכם שלמד בישיבת כרם ביבנה במשך יותר מעשור ולאחר מכן במחזור הראשון של המרכז האקדמי לב. הוא הוסמך לרבנות ע"י הרבנות הראשית, וכן על ידי הרב איסר-יהודה אונטרמן, הרב שאול ישראלי, הרב שלמה-זלמן אוירבך, הרב עובדיה יוסף, הרב שמואל-יוסף זוין, הרב עובדיה הדאיה, הרב יהושע ארנברג, הרב חיים-יעקב גולדויכט והרב דב אליעזרוב ועוד.

הוא פרש מהמכון הטכנולוגי בבית וגן והקים את מכון צומת לפני כ41 שנה ועסק במציאת פתרונות הלכתיים לבעיות הלכתיות בעיקר בנושאי רפואה והלכה, ושימוש במכשירים חשמליים בשבת ללא צורך בחילול שבת או במיעוטו. בשנת תש"ם (1980), הגה הרב רוזן את השנתון 'תחומין' שהוא כרך שנתי המוקדש לסוגיות תורה, חברה ומדינה (ר"ת: תחו"מ). אשר הניב עד כה 37 כרכים.

שבת בשבתו ותחו"מין

בשנת 1995 נתבקש הרב רוזן להקים את מינהל הגיור ולעמוד בראשו ועד ימיו האחרונים עסק בקירוב ובגיור. הוא היה פובליצסט והיה בעל טור שבועי פופולארי בעלון בתי הכנסת 'שבת בשבתו' וחיבר מאמרים רבים וספרים וביניהם: "שופטים בגובה חז"ל", "אתרי סגולה בגובה חז"ל", "בחצוצרות בית ה'- מאמרים בתחומי טכנולוגיה והלכה", "ואוהב גר – על הגיור בישראל".

לפני כשנה במלאת ארבעים למכון צומת ו-75 לרב רוזן נערך לו ארוע הוקרה במרכז מורשת בגין בנוכחות מאות רבות ושם אמר כי הוא מודה על הזכות שהיתה לו להכניס מאות גרים לעם היהודי ולסייע להחיות מוגבלים ולאפשר גם להם להתענג על השבת.

רב רוזן היה נשוי לשלומית לבית גרדי, ממשפחת חלוצי הציונות הדתית, אשר היתה שותפה לייסוד האולפנא הראשונה לבנות בכפר פינס, ושימשה בה כמדריכה. במרוצת השנים נולדו להם 5 ילדים ונכדים רבים.

ממכון צומת נמסר "המכון על עובדיו, רבניו וכל מי שנעזרו במכון והסתייעו בפסיקותיו של הרב ישראל רוזן להקל על סבלם, כואבים ומבכים מרה את לכתו בטרם עת של מנהיג שהיה איש חזון ומעש. זכויותיו של הרב רוזן, האומץ ההלכתי שגילה והחיבור המיוחד שיצר לגדולי פוסקי דורנו הביאו לעשרות פתרונות הלכתיים שסייעו לקשישים ולמוגבלים לחיות ולעשות את השבת כהלכתה. אנו משתתפים באבלה הכבד של הרבנית שלומית ושל הילדים ומייחלים כי ימצאו נחמה בזכויותיו העצומות".

בחודשים האחרונים עבר אירוע מוחי ובריאותו נתרופפה מאוד. הלילה הוא נפטר בגיל 76.

הלוויתו תצא בשעה 14:00 מכפר עציון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אבד איש הלכה שעשה הכל לשם שמיים ברוך דיין האמת
מאן דאמר | 02-11-2017 9:01
הרב רוזן שלא תמיד הסכמתי ואהבתי את מה שאמר ועשה היה איש תורה והלכה בכל רמ"ח אבריו ושס"ה גידיו - את כל מה שעשה - עשה לכבודה של תורה וקיום ההלכה וחיי הלכה במדינה. והכל לשם שמיים. אין מה לומר זו חתיכת מכה - יהי זכרו ברוך!