בדרך לאישור סופי: פתיחת קברים של חטופי תימן

צעד נוסף בדרך לאמת. הצעת החוק לפתיחת קברי ילדי תימן עברה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה. ח"כ מקלב: "מחויבים לדרך כבוד המת ופתיחת הקברים שתעשה על פי ההלכה"

בדרך לאישור סופי: פתיחת קברים של חטופי תימן
  (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
מליאת הכנסת אישרה אמש (שלישי) בקריאה ראשונה את הצעת חוק פתיחת קבר של קטין יהודי יוצא תימן, המזרח או הבלקן לשם זיהוי ועריכת בדיקה גנטית לקשרי משפחה של חברת הכנסת נורית קורן וקבוצת חברי כנסת.

במטרת ההסדר מוצע לקבוע, כי במסגרת הזאת יוכלו בני משפחה של קטינים יוצאי תימן, המזרח או הבלקן, שנעלמו בין השנים 1948 ל-1970 לפנות לבית משפט על מנת שיורה בצו על פתיחת קבר והוצאת הגופה לשם זיהויה ועריכת בדיקה גנטית לקשרי משפחה. מוצע לקבוע כי החוק יעמוד בתוקפו שנתיים מיום תחילתו.

בדברי ההסבר נכתב: "התברר כי וועדות החקירה שחקרו בעבר את הפרשה הגיעו למסקנה כי מרבית הילדים הנעלמים נפטרו. אולם, בחלק מהמקרים אכן הצביעו למשפחה על מקום קבורה של קרובתם משפחתם, אם כי פעמים רבות המשפחה לא נכחה בהלוויה ונשאלת השאלה כיצד המשפחה יכולה להיות בטוחה שאכן בן משפחתם קבור במקום?

בשל כך, ועל מנת לסייע לבצע הליך של איתור קברים ולאמת את מקומות הקבורה של הנעלמים באמצעות זיהוי גנטי, מוצע לקבוע כי בקשה לפתיחת קבר, הוצאת גופה מקברה ועריכת בדיקה גנטית לקשרי משפחה, תוגש לבית המשפט לענייני משפחה על ידי קרובו של מנוח ויצורפו לה מסמכים התומכים בקיומו של ספק בדבר זהותה של הגופה הקבורה בקבר שלגביו הוגשה הבקשה".

ח"כ קורן: "למרות שרבים סברו שההצעה הזו אינה ריאלית, אנחנו ניצבים מול משפחות הפרשה ונותנים להם תקווה לגלות סוף סוף את האמת. מטרת החוק היא להביא נחת למשפחות שרובן כלל לא ידעו שקיימת חלקת קבר. זכותם לדעת האם יקירהן קבורים במקום שצויין והאם הם יוכלו להקים מצבה ולהגיד קדיש, או שלחילופין עליהם להמשיך בחיפושים."

ח"כ הרב אורי מקלב בירך את יוזמת החוק ח"כ נורית קורן ואמר "המאבק הזה לזהות את האמת הוא של כולנו, אנחנו חייבים את זה לחיים ולמתים. היה שלטון פטרוני ושתלטני שהחליט מה טוב לילדים הללו ובסופו של דבר גם העביר את הילדים הללו על דתם תוך התעללות בילדים ובמשפחה"

אמר הרב מקלב והוסיף, "ההלכה תומכת בבירור זהות האדם, אבל אנחנו גם מחויבים לדרך כבוד המת וצורת פתיחת הקברים שתעשה על פי ההלכה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
מדינה שפותחת קברים סימן לא טוב
ניסים | 20-02-2018 9:09
אנו רגילים לשמועה שפתחו קברים של נאצים של סרבים של אפריקנים של דעש אבל במדינת היהודים שפותחים קברים זה פעם ראשונה שאנו בחברה טובה