חדשות טובות מהנגב: אוכלוסיית צבי הנגב יציבה

תוצאות ספירת צבאים שנתית באזור הדרום מצביעות על מצב יציב של אוכלוסיית צבאי הנגב עם גידול באזור נחל פארן. מסיכום ראשוני כולל של סך צבאי הנגב שנספרו עולה כי מספרם דומה לזה שנספר בשנה שעברה. בחלק מהאזורים ישנו חשש ממשי לעתידם לאור לחצי בנייה ופיתוח תשתיות מואצים באזורים אלו המצמצמים מאוד את מרחבי המחייה של הצבאים

חדשות טובות מהנגב: אוכלוסיית צבי הנגב יציבה
  ספירת צבאי נגב (גל ביסמוט רשות הטבע והגנים)

תוצאות ספירת צבאי נגב, שנערכה בימים האחרונים על ידי מחוז דרום של רשות הטבע והגנים באזור הנגב והערבה, מצביעות על מצב יציב של אוכלוסיית צבאי הנגב, המוגדרים כמין שעתידם מצוי בסכנה. במסגרת הספירה נספרו בכל אזורי הנגב והערבה בהם יש ריכוזי צבאים 1,151 צבאי נגב. זאת לעומת 1,158 צבאים שנספרו בשנת 2016.

האזור בו חל גידול בולט יחסית בצבאים שנספרו הוא נחל פארן, מערבית לכביש 40, בו נספרו 130 צבאים לעומת 118 בתקופה המקבילה אשתקד. האזור בו חל קיטון במספר הצבאים הוא אזור נחלים קצב וחיון שם נספרו רק 130 צבאים לעומת 177 בשנה שעברה.

ריכוז הצבאים הגדול ביותר בנגב ובערבה נמצא באזור צניפים ציחור, שם נספרו 331 צבאי נגב, לעומת 326 צבאים שנספרו ב-2016.

אזורים בולטים נוספים הם: שמורת טבע עברונה שם נספרו 246 צבאי נגב (לעומת 231 אשתקד), האזור בין כביש 40 לכביש 90 שם נספרו 192 צבאים (לעומת 193 אשתקד) בשמורת החי בר בה נספרו 54 צבאים  (לעומת 44 אשתקד) ובאזור מטווח 90 דרום ושיזף שם נספרו 68 צבאים (לעומת 69 אשתקד).

צבאי נגב בשמורת טבע עברונה (צילום חן טופיקיאן רשות הטבע והגנים)

 

צבי הנגב, המוגדר כמין שעתידו בסכנה, הוא אחד משלושת מיני צבאים הקיימים בישראל בהם צבי ישראלי וצבי שיטים. צבי הנגב שוכן באזורים מדבריים פתוחים, בנגב ובערבה, מהנגב המערבי וחוף ים המלח ועד אילת, במישורים ומדרונות ההר. מלבד היופי הטמון במפגש עם צבי בטבע, לצבי, כיונק גדול, חשיבות בשמירה על המערכת האקולוגית – אוכלוסייה גדולה ויציבה של צבאים אוכלת צמחים ומפיצה את הזרעים של הצמחים, כולל עצי השיטה שכל כך חשובים למערכת האקולוגית במדבר, מעצבת את נוף הצומח ומשפיעה על הרכב המינים.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע