אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"חוק עוקף בג"ץ": המלחמה על השבת מחריפה

על רקע הכרעתה השנויה במחלוקת של הנשיאה נאור, כי עסקים בתל אביב יישארו פתוחים בשבת, הגיבו בזעם במפלגות הדתיות והחרדיות להחלטה והודיעו, נפעל לקידום שני חוקים ממשלתיים לתיקון העניין: "נחוקק חוק "מנטרל בג"ץ" שישחרר את העם מלהיות קהל שבוי בהצגה העגומה של בג"ץ"

"חוק עוקף בג"ץ": המלחמה על השבת מחריפה
  הפגנות החרדים נגד בתי עסק הפועלים בשבת בירושלים (צילום: יונתן סינדל / Flash90)

אחרי למעלה מעשור של הליכים משפטיים, בית המשפט העליון קבע היום (חמישי) כי חנויות ועסקים בתל אביב ימשיכו לפעול בשבת. אולם נראה כי המאבק סביב הסוגייה הנפיצה ביום המנוחה רחוק מסיום ואף צפוי להחריף.

שתי הצעות חוק בנושא השבת יעלו כבר ביום ראשון הקרוב לאישור ועדת שרים לחקיקה. מצד אחד, החוק של ח"כ גפני המורה על איסור פתיחתן וסגירתן של חנויות בשבת, ואישור לכך יתבצע רק על ידי שר הפנים שהעומד בראשו כיום, הוא יו"ר ש"ס אריה דרעי.

מן הצד שני, עומד החוק של ח"כ זוהר שמנסה לעגן בחקיקה את מעמדה של השבת כיום המנוחה הרשמי במדינת ישראל דרך הסדרה של שלל הסוגיות הנפיצות, בניהן אישור הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בכלי רכב הקטנים מאוטובוסים רגילים, שגם אינם גורמים למפגעי רעש וזיהום אוויר ופתיחת מרכולים ובתי מרקחת בשבת בתנאים מסויימים. אלא שבסופו של דבר, ברוב הסעיפים תכריע הרשות המקומית בהתאם לצרכים ולהעדפות של תושביה.

במפלגות הדתיות והחרדיות הגיבו בזעם רב להחלטת הנשיאה. בהודעה שהוציא, הכריז  שר הפנים אריה דרעי כי סיכם השבוע עם רה"מ נתניהו על קידומם המהיר של שני חוקים ממשלתיים. "הללו יעניקו לשר הפנים הסמכויות הדרושות לשמור על צביונה של השבת היהודית בפרהסיה הציבורית, כדרישת רוב הציבור בישראל".

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) הגיב לפסיקת בג"צ "אין מנוס אלא מלחוקק חוק המבטל את פסק הדין ומשאיר את סמכות ההכרעה בנושאים אלו, רק בידי נציגי העם".

במפלגת יהדות התורה הכריזו גם הם כי יפעלו לקינון חוק שיתקן את העניין. ח"כ גפני חבר הסיעה תקף את בג"ץ וטען: "על פי ההסכם הקואליציוני נביא ביום ראשון את התיקון לחוק, ומה שבית המשפט קלקל אנחנו נתקן כדי לשמר את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אגיש הצעת חוק כדי לעקוף זאת". כמו כן, הוסיף ח"כ מקלב: "יהיה חוק עוקף בג"ץ ולא בג"ץ עוקף שבת. בית המשפט מנסה לעקוף את תורת ישראל, ולשנות את מהות ותכלית שבת קודש, זוהי פרשנות עקומה שאינה מתאימה לתכלית החוק ולכוונת המחוקק".

 

"בג"ץ כופה את האג'נדה האישית שלו על העם פסיקה אחר פסיקה, ולא מותיר ברירה לחברי הכנסת מלבד לחוקק חוק "מנטרל בג"ץ" שישחרר את העם בישראל מלהיות "קהל שבוי" בהצגה העגומה של פסיקות בג"ץ, וכך נעשה, הבטיח ח"כ יעקב אשר.

מנגד, טוענת ח"כ רחל עזריה (כולנו), יוזמת חוק השבת ביחד עם חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה, כי "מעמד השבת בישראל צריך להיות מוסדר בחקיקה, כל עתירה כזו או אחרת היא רק כלי במאבקים בין הקבוצות השונות על צביון השבת. הגיע הזמן שננסח יחד כיצד השבת בישראל צריכה להיראות – והמשימה מוטלת עלינו, המחוקקים, לעשות זאת".

החוק להסדרה כוללת של מעמד השבת בישראל  עתיד כאמור לעלות גם הוא ביום ראשון הקרוב לוועדת שרים לחקיקה, לדבריה, "השבת חשובה לנו מכדי שנמשיך לריב עליה, הגיע העת לגבש הסכמה רחבה לטובת כלל המגזרים. אני קוראת לחברי הכנסת מהמפלגות החרדיות והדתיות, הפסיקו לחפש את האשם בבית המשפט ובואו הצטרפו לחוק השבת שלנו, דברי חברת הכנסת.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו