אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם ייאסר על בית המשפט לפסול חוקים של הכנסת?

על רקע הפרסומים כי שר האוצר משה כחלון מתכוון לטרפד את יוזמת חקיקה של ח”כ יוגב, המבקשת לאסור על בית המשפט העליון לפסול חוקים של הכנסת שאמורה לעלות היום לוועדת השרים, טוען יוגב כי הצעת החוק זוכה לתמיכה רחבה של חברי כנסת וסיעות הקואליציה

האם ייאסר על בית המשפט לפסול חוקים של הכנסת?
  (צילום: Hadas Parush/Flash90)

על רקע פרסומם של השרה שקד והשר בנט כי בכוונתם לקדם את 'התוכנית חוקתית' אשר תפסיק את התערבות בית המשפט העליון בהחלטות הכנסת והממשלה, צפוייה  הצעת החוק של חבר הכנסת מוטי יוגב לתיקון חוק יסוד 'השפיטה' לעלות היום (ראשון) לוועדת השרים לענייני חקיקה. מנסח החוק עו"ד צפורי "בג"צ הפך לשחקן במגרש הפוליטי –" היום ההזדמנות לשים לזה סוף"

אולם, הבוקר פורסם במעריב, כי שר האוצר משה כחלון (כולנו) מתכוון לטרפד את  יוזמת חקיקה של ח”כ יוגב שאמורה כאמור לעלות היום לוועדת השרים, המבקשת לאסור על בית המשפט העליון לפסול חוקים של הכנסת. לדברי יו”ר סיעת כולנו רועי פולקמן, "מפלגת כולנו לא תיתן יד ליוזמות המהוות פגיעה בשלטון החוק ומחלישות את מערכת המשפט. זה אינטרס של הציבור שיהיו גורמים שיגבילו את השלטון מעודף כוח ומצמצום חרויות הפרט”. מנגד טוען יוגב, כי הצעת החוק זוכה לתמיכה רחבה של חברי כנסת וסיעות הקואליציה.

 

לאחר סדרת פסיקות בג״ץ נגד החלטות הכנסת, תעלה הצעת החוק של חבר הכנסת יוגב שבמטרתה לדבריו, "לעצור את המהפכה החוקתית שהוביל אהרן ברק ואת האקטיביזם השיפוטי, ולהורות ולמנוע מבג"ץ לבטל חוקים שחוקקה הכנסת, זאת על פי הצעת החוק, שנוסחה בידי עו"ד אורי צפורי ראש התא המשפטי של תנועת דרך חיים. "במקום בו סותר חוק של הכנסת חוק יסוד אחר, יעיר בית המשפט את תשומת לב המחוקקים, כמקובל בבריטניה ובמדינות נוספות, מוסיף צפורי.

"ראש הממשלה וחברי הכנסת נבחרו על ידי העם ברוב גדול, אך בית המשפט העליון מעדיף לקבוע עבור העם מה טוב עבורו." מסביר ח"כ מוטי יוגב, "הפרדת הרשויות וכוחו של בית המשפט חשובים מאד, אך הזכות הבלעדית של בית המשפט העליון לבטל חוקים ללא יכולת תגובה של הרשות המחוקקת היא תופעה מסוכנת שאין לה אח ורע במדינות העולם. כך גם היה נהוג במדינת ישראל בעבר, כפי שכתבו השופטים בעבר: ׳הכנסת…כגוף מחוקק שנבחר בבחירות דמוקרטיות ומשקף את רצונו החופשי של העם. בית המשפט אינו רשאי לשים עצמו לשופט על מעשי החקיקה של הכנסת.׳" הוסיף יוגב.

החכי"ם שהם נבחרי העם מצביעים על חוקים ברוב גדול, ושלשה שופטים מבטלים אותם בהינף יד

ח"כ יוגב הסביר כי החוק יביא לאחדות העם: "החודשים האחרונים הוכיחו שלמען הדמוקרטיה ולמען אחדות העם חובה להסדיר את יחסי הכוחות באמצעות חקיקה כיון שנוצרה כאן דיקטטורה שיפוטית של בית משפט שהפך עצמו למחוקק. זהו חוק חשוב שבא לעשות כאן סדר, כפי שמקובל במדינות רבות. לא יעלה על הדעת ש120 חברי כנסת שהם נבחרי העם מצביעים על חוקים ברוב גדול, ושלשה שופטי בית המשפט שלא נבחרו על ידי הציבור מבטלים אותם בהינף יד, ללא אפשרות לדיון נוסף או ערעור." אמר.

"אני בטוח שגם כחלון מבין שכך אי אפשר עוד להמשיך. בית המשפט הפך את עצמו לחוקה, למחוקק, ולקובע מדיניות, תוך הטיות פוליטיות ברורות. לא נעצור ולא ננוח עד שנעביר את הצעת החוק בצורה כזו או אחרת" סיים יוגב.

בתנועת דרך חיים אשר ביוזמתה הניח ח"כ מוטי יוגב את הצעת "חוק המשילות" – קראו לשרים לקדם את החוק "בחודשים האחרונים יותר ויותר אנשים מבינים עד כמה בג"צ חורג מסמכותו והולך רחוק, גם שרים וחברי הכנסת רבים דיברו לאחרונה על הצורך "בהסדרת היחסים בין בג"צ והכנסת", אנו קוראים לשרים לעבור למעשים ולא רק לדיבורים, ולהסדיר אחת ולתמיד את הנושא אשר פוגע בכולנו".

עו"ד אורי צפורי אשר ניסח את החוק "צריך לזכור שמהבחינה המשפטית ל"מהפכה החוקתית", שהנחיל השופט אהרון ברק, אין הצדקה אמיתית והיא עומדת על כרעי תרנגולת. הסיבה היחידה שהמהפכה הזו נמשכת עד היום היא שתיקת הח"כים והשרים. אילו שרי הממשלה היו מחליטים שהסוגיא חשובה להם הסאגה הזו כבר מזמן הייתה נגמרת".

צפורי הוסיף כי "פעם אחר פעם בג"צ מתערב בסוגיות הכי רגישות בחברה הישראלית. בג"צ כיום הוא למעשה שחקן מלא במגרש הפוליטי, ואף הפך להיות השחקן המכריע בעל המילה האחרונה. את הדבר הזה צריך לתקן ובהקדם, והיום בידי השרים ההזדמנות".

הדיון בוועדת שרים מגיע על רקע סיום כהונתה השבוע של נשיאת העליון השופטת מרים נאור, גורמים במערכת הפוליטית ספרו כי בכוונת השרה איילת שקד להשתמש בחוק המשילות של יוגב כ'מקל' לקראת קידום 'התוכנית החוקתית' שלה ושל השר נפתלי בנט, ככל הנראה כבר בימים הקרובים. הגורמים סיפרו כי הדיון על חוק המשילות היום בוועדת השרים, הינו יריית הפתיחה לקידום 'התוכנית החוקתית', אשר תשים סוף להתערבות בית המשפט העליון בהחלטות הכנסת והממשלה. בנוסף ציינו הגורמים כי יתכן שבכוונת השרה שקד לנצל את חילופי הנשיאות בעליון לצורך קידום התוכנית.

בתגובה לקידום 'התוכנית החוקתית' אומר עו"ד אורי צפורי כי "בניגוד לדברים הנשמעים מכוון השרה שקד, פסקת ההתגברות לא תעצור את בג"צ אלא רק תעגן לראשונה באופן חוקי את סמכותו לפסול חקיקה של הכנסת. בניגוד להצהרות, פסקת ההתגברות תעצים את כוחו של ביהמ"ש ותקטין את הלגיטימציה שיש לציבור להלין על התערבותו בחקיקה".

נעלם נוסף, אשר צפוי להתברר היום, הוא האם שר האוצר משה כחלון שינה את עמדתו ביחס להגבלת התערבות בג"צ בחקיקה הכנסת, כזכור לפני מעל כחודש, ביטל בימ"ש את חוק הדגל של כחלון – מס דירה שלישית, דבר אשר יתכן וישליך על עמדתו בנושא.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
העם בוחר בכנסת ורוצה לראות את דעתו
| 22-10-2017 14:56
מתקיימת ופתאום בגץ הורס הכל.חוק נחקק לפי 61 איש ואין פה דיקטטורה .ברוך השם אנחנו יהודים ולא תהיה פה מלכות.