אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מועלם מקדמת ביטול חוק ההתנתקות: "11 שנים חיכינו"

לקראת הקמתם של היישובים בצפון השומרון מחדש והחזרת המתיישבים שגורשו משם, צפויה הצעת החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון לקבל היום את אישור הממשלה. במטרתו, להתיר חוקית כניסת יהודים לחורבות היישובים שפונו כצעד ראשון להקמתם

מועלם מקדמת ביטול חוק ההתנתקות: "11 שנים חיכינו"
  האירוע בשאנור בקיץ האחרון לקידום החוק (צילום: רועי חדי)

האם מדינת ישראל הולכת להקים מחדש את יישובי צפון השומרון שנעקרו במסגרת תכנית ההתנתקות?

ועדת שרים לענייני חקיקה צפויה לאשר  היום (ראשון) את הצעתה של יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, הקוראת לבטל את החוק ולאפשר חופש תנועה ליהודים במרחבי היישובים שנעקרו – חומש, שא-נור, גנים וכדים. על הצעת החוק חתום יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן שהודיע לפני מספר ימים כי ראש הממשלה נותן אור ירוק לאישורו של המהלך המקודם יחד עם ראש המועצה אזורית שומרון, יוסי דגן ממגורשי תושב שא-נור ומטה חומש תחילה.

מועלם רפאלי הגישה הצעת חוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון, אשר מקודמת יחד עם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן וראש המועצה אזורית שומרון, יוסי דגן, בעבר תושב שאנור שנהרסה במסגרת תכנית ההתנתקות.

בדברי ההסבר להצעת החוק כתוב "מטרת התכנית להוביל למציאות ביטחונית מדינית כלכלית ודמוגרפית טובה יותר. אולם כיום ברור לכל שההתנתקות לא רק נכשלה בהשגת תכלית זו, אלא גרמה לנזקים אדירים למדינת ישאל בדיוק בתחומים אלה. על אף גירוש התושבים מצפון השומרון, לא חל בשטח כל שינוי מבחינת מעמד הקרקע והנוכחות הצבאית בו."

חוק ההתנתקות מתייחס לביצוע הגירוש, לפיצויים הניתנים לתושבים שנעקרו וכן אוסר על כניסת יהודים למרחבים אלו, סעיף שעדיין רלוונטי. נכון להיום תנועת רכבים, טיולים בשטח והגעה בפועל אל שטחי הישובים שנהרסו אסורה. הצעת החוק מבקשת לבטל את האיסור, כצעד חיוני לקראת הקמת הישובים מחדש והחזרת המתיישבים שגורשו משם.

כפי שלא הייתה הצדקה להחריב את הישובים, אין הצדקה למנוע מהיהודים להיות שם

יוזמת הצעת החוק יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי: "הציבור הישראלי הבין היטב ובאופן כואב שההתנתקות הייתה שגיאה. אדמות יישובי צפון השומרון שהוחרבו נמצאים עד היום באחריותו של צה"ל. כפי שלא הייתה הצדקה להחריב את היישובים, אין שום הצדקה להמשיך ולמנוע מיהודים להיות חלק מהאזור הזה, ובהתאם לבנות בעתיד את היישובים מחדש ולאפשר לתושבים לשוב לבתיהם. לשם קידומן של תכניות בנייה עתידיות, יש לבטל את איסור כניסת היהודים למקום."

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון: "11 שנים חיכינו, וכל דקה נוספת מיותרת. הגיע הזמן לבטל את חוק ההתנתקות בכל מקום ובוודאי בצפון השומרון, שם מלבד לעקור אנשים מביתם, לשם העקירה, לא נעשה דבר. הישובים מחכים לתושביהם שיחזרו. הכבישים שם, עמודי החשמל, המדרגות המחברות בין הישובים. מן הצד השני, גם האיוולת נשארה, ואותה הגיע הזמן לבטל

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו