אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מחנכים את השובתים במאהל: כך תמנעו מנפילה כלכלית

ארגון פעמונים מצטרף למחאת הדיור ובשיתוף עם התאחדות הסטודנטים הארצית מעביר בהתנדבות באוהליי המחאה ברחבי הארץ סדנאות המסבירות לשובתים כיצד ניתן להגיע לאיזון תקציבי נכון ולהימנע מנפילה כלכלית כואבת. המנכ"ל אוריאל לדרברג מסביר שהפתרון מתחיל בניהול נכון של משק הבית.

מחנכים את השובתים במאהל: כך תמנעו מנפילה כלכלית
  מחנכים את השובתים. לדרברג (פעמונים)

הסדנאות מועברות באוהלי המחאה העיקריים והפעילות מתרחבת למוקדים נוספים. המפגשים נערכו בשדרות רוטשילד בת"א, במאהלי המחאה בירושלים, בקריית שמונה, בבאר שבע, בהרצליה ובשדרות.

יועצים כלכליים של פעמונים נפגשו עד כה עם עשרות מפגינים, שמצדם גילו מוטיבציה גבוהה לשמוע כיצד יוכלו ללמוד להתנהל נכון גם בשעת משבר ועל אף המצוקה. מפגינים רבים רצו לשמוע עוד ונוצרו קשרים ספונטניים בין נציגי פעמונים ובין תושבי האוהלים.

בסדנא הועברו תכנים של ניהול נכון של התקציב האישי. חולקו דפים המכונים "דפי שיקוף" ובהם פירוט דקדקני של כל ההוצאות השוטפות בין אם קבועות ובין אם חד פעמיות אל מול דף פירוט ההכנסות. כך נלמד הצעד הראשון בכלכלת בית ובו משקפים לאדם את ההוצאות וההכנסות ומחשבים את הפער.

נושא נוסף שעלה הוא חלוקת "העוגה התקציבית". המפגינים למדו כי כל אחד מאתנו פורס את תקציבו לאחוזים בין אם מודע לכך ובין אם לא. הוצגו נתונים עדכניים כמה משפחה ממוצעת מוציאה על דיור, תחבורה, מזון, תקשורת ועוד.

לאור זאת החל דיון כיצד הכי נכון לחלק את המשתנים השונים ולנסות לעשות זאת רק מתוך סך ההכנסות. לאור ההיענות וההתלהבות מהשטח לשמוע עוד בנושא – הוחלט להרחיב את הפעילות בימים הקרובים.

צריך לגלות אחריות אישית

אוריאל לדרברג מנכ"ל ארגון פעמונים מסביר את המהלך: "הגענו למאהל המחאה על מנת לעודד את המפגינים ולהצטרף לקול הזעקה הקובל על המצב העגום בו רבים מהאזרחים אינם יכולים להרשות לעצמם מגורים ראויים ומתאימים לצרכיהם."

"חשוב לנו לחזק אותם ולתת להם מהידע המקצועי שלנו על מנת שלא יגיעו לנפילה כואבת. אנו בפעמונים רואים ועוקבים בדאגה אחר עליית מרכיב הדיור בסל התקציב המשפחתי בשנים האחרונות. אנו רואים כיצד חלק נכבד ממקרים אלו נובע כתוצאה מאי יכולת עמידה כלכלית אשר ברובם של המקרים קשור באופן ישיר לסעיף הדיור, על כן המחאה הזו נכונה וצודקת."

לדברי לדרברג, הפתרון לבעיות הכלכליות מתחיל קודם כל בניהול נכון של הבית: "נכון שהממשלה חייבת למצוא פתרונות למצב העגום אליו נקלענו ולאפשר לאזרחיה למצוא מגורים ראויים. יחד עם זאת, אנו שבים ומדגישים, כי עלינו לגלות אחריות אישית וללמוד כיצד לנהל את המאזן התקציבי שלנו כדי שלא ניפול לקרשים ונזדקק לעזרה. זאת תורת פעמונים ואת זה באנו ללמד את השובתים".

בפעמונים הודיעו כי הם מתכוונים להרחיב את הפעילות גם לרופאים ולמתמחים ולכל מגזר או סקטור שנמצא במצוקה ונלחם על איזון כלכלת ביתו ושביכולתנו לעזור לו.

אוריאל לדרברג במאהל המחאה בשדרות רוטשילד (פעמונים)

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אוריאל לדרברג עושה מהפכה אמיתית
חיים | 31-07-2011 17:23
2
פעמונים עושים עבודה נהדרת
יפה | 01-08-2011 11:51
לרופאים מגיעה משכורת נאותה ללא קשר לניהול כלכלי נכון של ביתם.