אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"יש רצון להרחיק את הרבנים מהעיסוק בשאלות רפואיות"

בעקבות הביקורות נגד כרטיס 'בלבבי' שלח ראש ישיבת 'מעלה אדומים' הרב יצחק שילת מכתב לבוגריו בו הוא מבהיר את היוזמה החדשה. לתלמידים הוא מבהיר: "איננו מעוניינים בשום זכויות יתר של קדימות וכד' בעקבות החתימה על הכרטיס." ומאשים: "רוצים להפוך את פעילותנו לעניין אינטרסנטי "

"יש רצון להרחיק את הרבנים מהעיסוק בשאלות רפואיות"
  יותר טוב מ'אדי'. כרטיס 'בלבבי'.

הכרטיס החדש לתרומות אברים 'בלבבי' הצית מחדש את העימות בין רופאים לרבנים.

בעקבות היוזמה להקים מאגר פוטנציאלי של תורמי אברים, שיקבלו אישור של ועדת הרבנים לענייני רפואה – "ערבים", קמה התנגדות מצד ראשי הארגון הותיק לתרומות אברים – "אדי".

ב'אדי' האשימו את יוזמי 'בלבבי' כי מדובר ביוזמה שנועדה לקצר את זמני ההמתנה למושתלים דתיים שיסרבו לתרום את איבריהם לאחר פטירתם.

בעקבות הדברים, שלח הרב יצחק שילת, ראש ישיבת ההסדר ברכת משה במעלה אדומים ואחד מהרבנים העומדים מאחורי יוזמת 'בלבבי' מכתב לתלמידי ובוגרי הישיבה בו הוא פונה אליהם בהסברים על העימות בין שני הגופים.

"בעקבות ידיעות בתקשורת בדבר דחיית הצעת חוק בענין כרטיס תרומת איברים "בלבבי"," פותח הרב שילת את המכתב ומסכם בקצרה: "גורמים מסוימים מנסים להפוך את פעילותנו, שכולה לשם שמים ולהצלת נפשות, לענין אינטרסנטי ח"ו."

"איננו מעוניינים בשום זכויות יתר של קדימות וכד' בעקבות החתימה על הכרטיס. אני קורא לכנסת לחוקק חוק שחתימה על כרטיס "בלבבי" וקבלת האישור מטעם ארגון "ערבים" – תהיה מחייבת עפ"י חוק, ולא תצריך את הסכמת המשפחה!"

שאלת קביעת מועד המוות

אל המכתב מצרף הרב שילת, את נייר העמדה של 'בלבבי' אותו חיבר הרב פרופ' אברהם שטיינברג שליט"א (מחבר האנציקלופדיה הרפואית-הלכתית), המסביר את הרעיון והצורך בהקמת הארגון החדש. עיקר המחלוקת נסוב על שאלת קביעת זמן המוות.

"על מנת לחזק את האימון של הציבור בקביעה של המוות המוחי-נשימתי שנעשית על פי החוק הנ"ל על ידי רופאים שהחוק מגדיר ומסמיך לכך, דרשה קבוצת רבני "ערֵבים" לאפשר בדיקה נוספת על ידי רופאים מטעמה – כשליחי החותם על כרטיס תורם ובני משפחתו – שיוודאו שאכן בוצעו כל הבדיקות הנדרשות על פי דרישות הרבנות הראשית לישראל ועל פי החוק."

את ההתנגדות של מרכז ההשתלות, מסביר הרב שטיינברג: "חוק ההשתלות מאפשר ניקוד יתר למי שחתם על כרטיס תורם בהינתן מצב של שני מועמדים להשתלה שהם שווים. והנה עלה חשד – הזוי ומוזר – שמטרת הכרטיס החדש "בלבבי" היא לאפשר לאנשים לחתום עליו ובכך לקבל את הניקוד העודף, אך בבוא העת, כשהחתום על הכרטיס יהיה במצב שמשפחתו תתבקש לתרום את איבריו, יבוא נציג "ערֵבים", וייעץ למשפחה שלא לתרום, ובכך נוצל לרעה הכרטיס החדש."

על הטיעון הזה מגיבים ב'בלבבי', כי "אילו היה עולה בדעת מאן דהוא לנצל לרעה, בדרך של הונאה, את הניקוד העודף של החותם על כרטיס תורם, תתאפשר רמאות כזו דווקא עם כרטיס "אדי" הנוכחי", כשיתנו את הסכמת המשפחה ב"איש דת" המתנגד לחלוטין לכל סוג של תרומת אברים.

לעומת זאת בכרטיס 'בלבבי', הרבנים המאשרים את התרומה, הם רבנים המעודדים תרומת אברים, ורואים בתרומת איברים צו מוסרי עליון.

להרחיק את הרבנים

את ההתנגדות ל'בלבבי' תולה הרב שטיינברג בין השאר "ברצון להרחיק את הרבנים ואת ההלכה מהעיסוק בשאלות רפואיות, וזאת למרות שקיימת התובנה שהמרכיב הדתי בסוגיה זו הוא דומיננטי, ובודאי שלחלק נכבד מהאוכלוסיה בישראל חשובה עמדת הרבנים יותר מאשר עמדת הרופאים. אין כל היגיון למנוע מחלק מהציבור לממש את תרומתו, אך בדרכו שלו."

בנוסף מאשים הרב שטיינבר את מרכז ההשתלות ב"רצון למנוע פגיעה ביוקרה האישית והמקצועית של חלק מהעוסקים בתחום זה. וב"אי הבנה של הלכי הרוח בקרב הציבור הדתי."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הפתרון המועדף
אני | 28-07-2011 11:48
אם אדי היו מקבלים את דרישות ההלכה