'הייתי המום': אב שכול סולק מבית הכנסת ביום כיפור

תושב חולון, אב שכול בן 76, סולק מבית הכנסת ביום כיפור האחרון: "פתאום ניגש אליי אדם שאינני מכיר, ואומר לי 'אתה לא ספרדי, אתה מתבקש לפנות את המקום'

'הייתי המום': אב שכול סולק מבית הכנסת ביום כיפור
  (צילום: קובי קואנקס, ynet)

אהרון ברנע, תושב חולון בן 76, לא יירצה לזכור את יום הכיפורים האחרון. ברנע, שכמו רוב אזרחי ישראל הגיע בערב יום הכיפורים לבית הכנסת לא האמין שהוא יצא משם מושפל.

"רעייתי עלתה לעזרת הנשים ואני כדרכי במשך לא מעט שנים התיישבתי בחלקו האחורי של בית הכנסת", סיפר ברנע לאתר ynet. "פתאום ניגש אליי אדם שאינני מכיר, ואומר לי 'אתה לא ספרדי, אתה מתבקש לפנות את המקום'. הייתי המום ורק שאלתי אותו מניין הוא יודע שאני לא ספרדי אז הוא השיב בטון מבודח; 'אתה לא נראה לי תימני'".

ברנע המושפל, המוכר כאדם נוח, העדיף שלא לענות לאותו אדם: "באותו רגע הייתי המום אז לא עניתי, אני גם לא אדם שרגיל
לעשות דרמות, קמתי ועזבתי בלי מילה נוספת ועברתי ל 'אזור האשכנזי'. במשך תפילת 'כל נדרי' לא יכולתי שלא לחשוב על הדבקות היהודית שהפכה את התפילה לחשובה כל כך במסורת של יום כיפור, כאשר היא בעצם מבטאת את הטרגדיה היהודית שהיו מבודלים
בספרד הנוצרית וכמה זה סמלי למה שכרגע קרה".

ראוי לציין כי ברנע הוא אב שכול המוכר בעיר בשל פעילות ההנצחה שהוא מבצע לזכר בנו נועם שנפל בלבנון לפני 18 שנה והשתתפותו בפורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני.

"הגענו לארץ לפני קרוב ל- ­60 שנה מארגנטינה ומרומניה, באנו למדינת ישראל, לא למדינת אשכנז. הורינו התיישבו בחולון ואנחנו גרים בעיר מאז שנות השבעים. אנחנו מנהלים אורח חיים חילוני, חופשי, מתוך הכרה ושכנוע פנימי, אך עם זאת מעריכים את המטען התרבותי של דת ישראל ונהגנו במשך כל השנים לכבד את סמלי הדת, ללמוד ולהכיר את המורשת. בימי כיפור נהגנו להגיע לתפילת 'כל נדרי' ולתפילת נעילה".

ברנע הוסיף כי אשתו רואה חשיבות בהגעה לתפילות: "מאז נפילתו של בננו הצעיר בלבנון לפני כ­18 שנה מצאה רעייתי טעם מיוחד בהשתתפות בתפילת אזכרת נשמות. אך כשיצאנו מבית הכנסת וסיפרתי לה את מה שקרה היא אמרה שהיא שמחה שהנכד שלנו לא הצטרף אלינו, הרי הוא חצי אשכנזי וחצי עירקי, היכן היו משיבים אותו? אולי היו פותחים לו בית כנסת נפרד? אני מרגיש שהם פשוט השתגעו, חייבים לבדוק את הנושא לעומק כיוון שלא יתכן שהציבור יממן מוסד בו מקובלת התנהגות כזו".

מנהל המחלקה לתרבות תורנית בעיריית חולון, אילן כהן צדק, הזדעזע לשמוע על המקרה והבטיח כי יערוך בירור עם רב בית הכנסת:
"זאת התנהגות שלא מקובלת באף בית כנסת ובוודאי לא בחולון", אמר כהן-צדק ל-ynet. "נכון שיש נוסחים שונים אך כשכולם יושבים בבית הכנסת כולם שווים ומעולם לא שמעתי על מקרה כזה, אני רואה זאת בחומרה רבה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מה הקשר לזה שהוא אב שכול?
| 04-10-2017 9:57
בסך הכל איזה טמבל בא ו'גירש' אותו מבית הכנסת. הוא היה יכול להגיד לא. וגם זה נבע מאפליה ארוכת שנים כנגד הספרדים. מספיק עם הבלבולי מח!!! אם אין לכם מה לכתוב אל תכתבו! אפשר לצפות לקצת יותר מאתר שקורא לעצמו דתי ומייצג את הציבור הדתי לאומי!
2
מה זה קשור שהוא אב שכול????????
גלעד | 04-10-2017 10:09
אני כל כך יכול להבין ואף להזדהות עם הסלידה העמוקה של רבים מאחינו בני ישראל הספרדים כלפי האשכנזים. כי הם לא שונאים אשכנזים - הם שונאים (ובצדק!) את כל מה שהממסד האשכנזי במדינת ישראל מסמל: אפליה, קיפוח, התנשאות ובראש וראשונה פשעים בלתי נסלחים כמו חטיפת ילדי תימן (שזה שואה לכל דבר ועניין!!!) ואפליה עדתית קשה שנמשכת גם היום.מי שאומר שהוא שונא אשכנזים - מכוון את דבריו *לאליטה האשכנזית הדורסנית והמושחתת* שמורכבת מצוררי ישראל דוגמת דורית בייניש וחבריה בכנופיית בגצ, רזי ברקאי וחבריו המחבלים בתקשורת, בן גוריון רבין וחבריהם הפושעים יפי הבלורית והתואר שרצחו בדם קר 16 יהודים באלטלנה וכו' וכו'.אין לי מושג מי זה האיש הזה, אבל לפחות ממה שמצויין כאן בכתבה - השתתפותו בפורום המשפחות השכולות הישראלי- פלסטיני - די ברור שהוא משתייך לאותה חבורה מתועבת שהזכרתי ולכן אני לגמרי יכול להבין את מי שבחרו לסלקו מבית הכנסת (ואני אגב אשכנזי)
"מעשיך יקרוך ומעשיך ירחקוך"
ציפי | 09-10-2017 8:21
נשמע לא כל כך מתאים ליום כיפור לדחות אדם מבית כנסת. אולם תמיכתו של אדם זה בפלסטינים ששלחו את ילדיהם להתפוצץ על אזרחי ישראל, היא זו שגרמה לו לכך שהוא הוציא את עצמו מכלל ישראל. גם לאחדות יש קווים אדומים.
3
למגיבים
| 04-10-2017 10:38
אתם בכלל דתיים? אתם נשמעים מסורתיים.
4
אדם מסויים התנהג באופן מחפיר
| 04-10-2017 11:22
לא נכון להכפיש ציבור שלם. תגובה של המבוקר אין. מעבר לכך מה יודע האיש על מקורות התקציבייים של בית הכנסת? רוב בתי הכנסת נשענים על המפללים שלהם שמגייסים את המשאבים הדרושים.
5
א - אהרון ברנע האחר והמפורסם נראה אחרת
אוראור | 04-10-2017 13:59
וב - לאב השכול השמאלני המפורסם בכלל קוראים נ ח ו ם ברנע - ולכן האיש שגירשו מהבית כנסת בכלל לא אחד מהשניים - כל אחד היה שם לב לזה - ובכל מקרה - לא נראה שהרחקתו מבית הכנסת ועוד ביום כיפור הייתה מוצדקת.