אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דו"ח חריף: "הטיפול בקשישים מגיעה להזנחה"

לרגל יום הקשיש הבינלאומי, מתפרסם דו"ח חריף של מבקר המדינה, ממנו עולה ביקורת נוקבת נגד רשויות המדינה בטיפול בקשישים הנמצאים בבתיהם: "הזנחה חמורה במיוחד כאשר מדובר בקשיש חסר ישע שאינו יכול לדאוג לצרכי מחייתו, בריאותו ושלומו"

דו"ח חריף: "הטיפול בקשישים מגיעה להזנחה"
  אילוסטרציה (צילום: Nati Shohat/Flash90)

מבקר המדינה יוסף שפירא פירסם היום (ראשון) דוח חריף על "טיפול המדינה בקשישים סיעודיים השוהים בביתם". הדו"ח חושף כי ישנם ליקויים רבים וחמורים המגיעים לעיתים  עד לכדי הזנחה באיכות הטיפול הביתי הניתן לכ-165,000 קשישים.

בין הממצאים: ביקורת קשה ביותר נגד הביטוח לאומי ומשרד הרווחה. היעדר פיקוח ובקרה על הכשרת המטפלות, תשלומי יתר ומיליוני שעות טיפול שלא ניתנו לקשישים הזכאים לכך, וכן משמעויות הנטל הכבד על בני המשפחה והשפעותיו.

הדו"ח קובע כי "רשויות המדינה לא נתנו את דעתן כנדרש על הצורך לתמוך בבני המשפחה המטפלים בקשישים סיעודיים, ולמעשה זנחו והותירו אותם להתמודד עם הנטל הכבד הכרוך בטיפול בהם". הדו"ח המיוחד, הרואה אור ביום הקשיש הבינלאומי, הוגש לוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת.

ביטוח לאומי  ומשרד הרווחה מתנערים מאחריותם להבטחת איכות הטיפול בקשיש

הביקורת הקשה ביותר של המבקר הותחה בתוקף נגד המוסד לביטוח לאומי ומשרד הרווחה.  לדבריו, גישתו של הביטוח לאומי, רואה עצמו כמי שיש לו אחריות כוללת על ביצוע החוק, אולם אין לו סמכות אכיפה על השותפים לביצועו. כאשר מנגד, משרד הרווחה והעובדים הסוציאליים סבורים שאחריותם מתמקדת בביצוע בפועל של הבקרה בבית הקשיש הסיעודי בלבד, ואילו האחריות הכוללת להבטחת איכות הטיפול היא של ביטוח לאומי. בכך מתנערים, הלכה למעשה, ביטוח לאומי ומשרד הרווחה מאחריותם להבטחת איכות הטיפול.

בנוסף, לדבריו, "איכות הטיפול הביתי שניתן לקשישים סיעודיים רבים לקויה, לעתים עד כדי הזנחת הקשישים. לא זו  בלבד  שיש בכך פגיעה בזכות הקשיש להזדקן בכבוד בביתו, אלא שהדבר אף עלול להחמיר את מצבו הבריאותי – הפיזי והנפשי".

בעניינים הכספיים, הביטוח הלאומי אמנם מסייע בסכום כולל של 5.8 מיליארד שקלים עבור תחום הסיעוד, אך למרות ההשקעה עדיין קרו מקרים בהם גמלת הסיעוד לא כיסתה את כלל ההוצאה על הטיפול וכתוצאה מכך אינה מאפשרת לקשישים חסרי משאבים כלכליים להמשיך לגור בקהילה.

העדר פיקוח ובקרה על הכשרת המטפלים

ליקוי נוסף שהתגלה הוא היעדר פיקוח על הכשרת מטפלות. על פי החוזה שנחתם בין הביטוח הלאומי לחברות הסיעוד נקבע כי החברות יכשירו אצלן רק 30% מהמטפלות, מה שהוביל לכך שבשנת 2016,  בחודשים ינואר עד ספטמבר, כמחצית משעות הטיפול הביתי נעשו על ידי מטפלות חסרות הכשרה. המבקר קובע כי אי אכיפת חובת ההכשרה על ידי ביטוח לאומי הפכה את הדרישה הזו ל"אות מתה".

בעיה נוספת שמעלה המבקר היא תופעת "גניבת השעות" של המטפלות: הקשיש או בני משפחתו חותמים על יומני העבודה של המטפלות גם במקרים בהם "נופחו" מספר שעות העבודה שביצעה המטפלת בפועל.

הנטל הכבד על בני המשפחה והשפעותיו

רשויות המדינה לא נתנו את דעתן כנדרש על הצורך לתמוך בבני המשפחה המטפלים בקשישים סיעודיים, ולמעשה זנחו והותירו אותם להתמודד עם הנטל הכבד הכרוך בטיפול בקשישים הסיעודיים. מצב זה מביא במישרין לכך שמוטל עומס כבד על בני המשפחה הללו, הגורם פעמים רבות לנזק במצב בריאותם הפיזית והנפשית, עשוי לפגוע במרקם חיי המשפחה ובאיכות החיים שלהם, ואף פוגע בתעסוקתם, לעתים עד כדי ויתור מוחלט על יציאה לעבודה, ובכך גורם נזק כלכלי למשק בכללותו.

על כך העיד בן של קשיש סיעודי, שהשתתף בתהליך שיתוף "אני קורס. אבא שלי מחפש אותי תמיד… אני לא מצליח לעבוד ולהתפרנס. בלילות הוא מנסה לרדת לשכונה לחפש את אימא שנפטרה לפני 4 שנים. אני מחליף לו חיתולים כי הוא לא מרשה למטפלת להחליף לו. אני מדובב אותו ומשמח אותו. אף מטפל לא מדבר אתו ומשמח אותו"

תשלומי יתר וניצול לא יעיל של תקציבי העתק המושקעים בסיעוד

הדו"ח העלה כי מיליוני שעות טיפול לא ניתנו לזכאים. כ-40% מבני המשפחה ציינו בסקר כי קשישים שהוכרה זכאותם לגמלת סיעוד לא קיבלו, מסיבות שאינן מוצדקות, את כל שעות הטיפול שהיו זכאים להן מהמטפלים הישראלים. מנתונים שמסר הביטוח הלאומי למשרד מבקר המדינה עלה כי בשנים 2015-2011 היו כ-16 מיליון שעות חסרות, כ-3% מסך שעות הטיפול הביתי שהקשישים הסיעודיים היו זכאים להן, בשווי כספי של כ-680 מיליון שקלים.

הנטל הכבד על בני המשפחה והשפעותיו: בדו"ח נקבע כי למרות שמוסכם על הביטוח הלאומי שיש להקצות יותר שעות לטיפול בקשישים ברמות התלות הגבוהות – הדבר לא נעשה. בכך הוכבד הנטל על בני המשפחה, הנושאים גם במילוי החובות המוטלות על מי שמעסיק מטפל זר. המבקר קובע כי על שרי הרווחה והאוצר לבצע עבודת מטה שבה תינתן הדעת על הקשיים שעימם מתמודדים בני המשפחה של הקשישים הסיעודיים, ועל העלות הכלכלית המוטלת על כלל המשק עקב קשיים אלה.

הזכות להזדקן בכבוד, היא זכות יסוד

לבסוף, סיכם המבקר במיילים קשר ואמר, "זכותו של הקשיש הסיעודי להזדקן בכבוד היא זכות יסוד. ניתן היה לצפות שהקשישים הסיעודיים יקבלו טיפול סיעודי באיכות ראויה, אולם מממצאי הדוח עולים ליקויים רבים וחמורים באיכות הטיפול הביתי הניתן לכ-000,165 קשישים – ליקויים המגיעים לעתים עד כדי הזנחה. הזנחה זו, לא פעם היא חמורה במיוחד כאשר מדובר בקשיש שהוא חסר ישע – שאינו יכול לדאוג לצרכי מחייתו, לבריאותו או לשלומו.

בנוסף, הוסיף המבקר: "הממצאים גם מלמדים על הקושי הרב של בני המשפחה אשר נושאים בנטל הכבד הכרוך בטיפול בקשישים הסיעודיים. ואולם, רשויות המדינה לא נתנו את דעתן כנדרש על הצורך לתמוך בבני המשפחה המטפלים בקשישים סיעודיים, ולמעשה זנחו והותירו אותם להתמודד עם הנטל הכבד הכרוך בטיפול בקשישים הסיעודיים".

שר הבריאות יעקב ליצמן מסר בתגובה לדו"ח המבקר, "דו"ח מבקר המדינה נוגע בנקודות נכונות בכשלי טיפול המדינה בקשישים סיעודיים השוהים בביתם ואף עושה 'הנחה' למצב הקיים, כי לצערי התמונה המלאה של מחדל הטיפול בקשישים בקהילה באמצעות חוק הביטוח הלאומי, חמורה הרבה יותר.

שר הרווחה כץ (צילום: Flash90)

בעקבות הדו"ח, ועדה מקצועית תגבש המלצות לטיפול אחיד ויעיל באזרחים הוותיקים על ידי המוסד לביטוח לאומי ומשרד הרווחה

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה במעמד הגשת הדו"ח היום כי "ההתנערות של המדינה מטיפול ראוי בקשישים הסיעודיים וביחוד באלו שיש להם רמות תלות גבוהות, מוביל משפחות לתהום, מדרדר משפחות כלכלית ונפשית, ומשאיר אותן לבד מול הבירוקרטיה המסובכת של הטיפול בקשישים. הבירוקרטיה הורגת את הקשישים שלנו לאט לאט, אבל הרבה יותר מהר ממה שהורג מצבם הבריאותי. הדו"ח הזה הוא דגל שחור שהחל להתנופף היום מעל ראשנו ועל כולנו לראות בו תמרור אזהרה שזועק לשינויים ולפעול בהתאם".

מחר (שני) יתקיים דיון בוועדה ואלהרר הבטיחה "להתחיל סדרת בדיקות יסודית איך משפרים את הדברים מכאן". המבקר שפירא אמר כי בדיון יעמוד בהרחבה "על הממצאים החמורים העולים מהדו"ח".

בעקבות הדו"ח, שר העבודה והרווחה חיים כץ הודיע היום על מינוי ועדה מקצועית לנושא שתגבש המלצות למתווה לטיפול אחיד ויעיל באזרחים הוותיקים על ידי המוסד לביטוח לאומי ומשרד הרווחה. "בתחילת שנת 2016 נודע לי שקיימות תקלות בטיפול בקשישים סיעודיים בביתם על ידי חברות הסיעוד ולכן החלטתי להוציא לדרך מכרז חדש לבחירת ספקי כוח אדם, ולצערי על אף שחלפו חודשים רבים מאז העלאת דרישתי בפני האוצר המכרז טרם יצא לדרך", טוען כץ.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אם אתם אוהבים את יקירכם - אל תכניסו אותם לבית
יודע דבר | 26-01-2020 19:08
שמעתם על בית פיטום לקשישים או מה שמוכר לכם כבית אבות ? )פיטום כפוי הינו תהליך האבסה כפויה, לרוב בעופות אך היה קיים גם בבני אדם). קשישים רבים המגיעים לבתי האבות, מגיעים למעשה לבית פיטום. מרגע הגעתם, הם מוכנסים למשטר כפייתי של האכלה, שינה ותרופות, שבאמצעותו מצליח בית האבות לשמור אותם חיים, שמנים, מבולבלים (מתרופות יתר) ולגבות מהם ומבני משפחותיהם ימבכסף. בני אדם רבים מאוד שנמצאים בבתי הפיטום האלה, לא היו צריכים להיות מזמן בין החיים. המכונה הזו לגביית מיליונים, הולכת ומתרחבת רק בגלל בורותו של הציבור. אם אתם אוהבים את יקירכם, אל תכניסו אותם לשם, שימרו אותם בבית עם מטפל צמוד ותנו להם להיפרד מן העולם בכבוד ולא בכפיה.