עשרת ימי תשובה הם זמן טוב גם לחשבון נפש כלכלי

הימים מראש השנה ועד יום כיפור מסמלים התכנסות עצמית וקבלה לעתיד. זוהי הזדמנות מיוחדת לעשות לא רק חשבון נפש פרטי אלא גם חשבון כלכלי. בפרוס עלינו שנה חדשה, ארגון פעמונים מציע עצות זהב לניהול נכון של משק הבית

עשרת ימי תשובה הם זמן טוב גם לחשבון נפש כלכלי

החלטתם להשליט סדר בהתנהלות הכלכלית במשפחה. תכננתם תקציב חודשי לשנה הקרובה, המתבסס על הממוצע הוצאות בעבר (קבועות ומשתנות) לכל סעיף וסעיף, ועל הגירעון בשוטף. לקחתם בחשבון את כל הסעיפים, כולל טיפולי שיניים, חופשה שנתית, ביטוחים וטיפולים לרכב. איך ניתן לצמצם בהוצאות ולהגדיל את ההכנסות בשנה החדשה?

ארגון פעמונים ליקט בשבילכם את 12 כללי הברזל בדרך לאיזון כלכלי. טיפ לכל חודש. לשנה טובה ומאוזנת כלכלית:

1. חשבון בנק משותף נהלו חשבון בנק אחד משותף לשניכם,. איחוד החשבונות לחשבון בנק אחד חוסך משמעותית בעמלות, מצמצם את מסגרת האשראי ומאפשר לכם שליטה רבה יותר על ניהול התקציב המשפחתי.

2. כרטיס אשראי אחד צמצמו את השימוש של כל אחד מבני המשפחה לכרטיס אחד בלבד. אל תתפתו לקחת עוד כרטיס אשראי "חינם". זה עולה לכם הרבה. זה מסבך את יכולת המעקב על ההוצאות ונותן תחושה של שפע לעיתים קרובות תחושה שאין לה אחיזה במציאות האמיתית בחשבון הבנק שלך.

3. התמקחו על עמלות ניהול חשבון נהלו מעקב אחר עמלות בניהול החשבון שלכם. אם נראה לכם שגבו מכם עמלות גבוהות מדי, בררו עם פקיד הבנק את פשרן. אם אתם לא באוברדראפט כרוני, יש לכם סיכוי טוב לקצץ בעמלות ולחסוך בעלויות. זכרו: ישנן עמלות שאתם ממש לא חייבים לשלם – עד שלא תבקשו לבטלם/לקצצם, תמשיכו לשלם לשווא.

4. תשלומים – הימנעו מתשלומים. תשלומים הם גורם מספר אחד לאיבוד שליטה בניהול התקציב המשפחתי. אופציית התשלומים מעניקה לנו תחושה מוטעית ש"לא נרגיש את ההוצאה". שמרו את האופציה למקרים שבאמת אין ברירה, בהוצאות גדולות במיוחד.

5. טלפון, אינטרנט וכבלים – חוקי המשחק בשוק הסלולר באינטרנט ובכבלים השתנו מקצה לקצה. אתם צרכנים חזקים וכושר המיקוח גדל. אם לא שדרגתם את התנאים של הסלולרי (או הצפייה בטלוויזיה ) – מומלץ מאוד לעשות זאת במיידי.

חוקי המשחק בשוק הסלולר באינטרנט ובכבלים השתנו מקצה לקצה

לתרומות לחצו כאן 

6. מתנות ואירועים – אל תסחפו בגובה המתנות לחתונות וארועים. אל תעשו חשבון של עלות המנה למזמין. בדקו עם עצמכם מהו גובה השי שמכבד אתכם ואינו מכביד עליכם. שקלו ללכת לבד ללא בן הזוג לאירועים של אנשים שאינם מאוד קרובים לכם, וחסכו בהוצאות המתנה.

7. קניות בסופר – קחו אתכם תמיד רשימת קניות ומלאו את העגלה רק במצרכים שברשימה. אל תתפתו לרכוש מוצרים במבצע. אם אתם במינוס כרוני זכרו כי הריבית על האוברדראפט מתווספת לעלות המוצר.

8. קניות רהיטים ומוצרי חשמל – במקום לרכוש מוצר חדש גם אם הוא ב"מבצע" או "בהזדמנות". רכשו רק מה שנחוץ באמת. אל תגררו לשדרוגים אם ידכם אינה משגת. בדקו אפשרות של רכישת מוצר יד שניה. במקרים רבים ניתן להשיג מוצר במצב מעולה ובמחיר נמוך משמעותית ממוצר חדש.

9. ביטוחים – אל תמהרו לבטל ביטוחים. ביטוחים מקנים לכם את השקט וההגנה הכלכלית, גם ללא חיסכון בצד ועודף של כספים. ביטוחים מגנים עליכם במצבים קיצוניים שעלולים לקרות לכל אחד מאתנו כגון, גניבת רכוש, מחלות, תאונות וכו. עם זאת, אבל בדקו עם איש מקצוע אובייקטיבי אם יש לכם כפל ביטוחים.

10. חינוך פיננסי לדור הצעיר – חנכו את ילדיכם למודעות פיננסית מגיל צעיר. תנו להם דמי כיס (אפשר כבר מגיל 6), דברו איתם על מסגרת תקציב, חיסכון לעתיד לצורך רכישת מוצרים יקרים יותר. דברו איתם על סדרי עדיפות בקבלת החלטות על הוצאות, שתפו אותם בניהול כלכלת המשפחה על ידי המחשת עלויות וירטואליות, כגון חשבון חשמל, חשבון טלפון. עשו אותם שותפים פעילים (במגבלות הגיל והבגרות של הילד) להתנהלות כלכלית יעילה במשפחה.

11. החזרי מס – אם אתם שכירים יתכן מאוד שמגיע לכם החזר ממס הכנסה. אם החלפתם מקומות עבודה במהלך השנה, אם הפקדתם לקופ"ג, קרנות פנסיה או ביטוחי חיים- יכול להיות שאתם זכאים. החוק השתנה ונכון לעכשיו אם תרמתם מעל 180 ₪ בשנה קלנדרית למוסד ציבורי מוכר אתם זכאים להחזר מס של 35%. ניתן להגיש בקשות להחזרים עד 6 שנים אחורנית.

12. החזרים מביטוחי בריאות – אם ביקרתם אצל רופא פרטי יתכן שמגיע לכם החזר מהביטוח המשלים או הפרטי שלכם. בדקו מהי הפרוצדורה לבקשת החזרים. לעיתים בהליך פשוט תקבלו החזרים של מאות ואף אלפי שקלים במצטבר.

ארגון "פעמונים" שואף למציאות בה משפחות בישראל מנהלות חיים כלכליים מאוזנים. הארגון מלווה ומדריך עשרות אלפי משפחות ויחידים מדי שנה ומסייע להם לצאת לדרך חדשה של עצמאות כלכלית.

בשנת תשע"ז סייענו בארגון פעמונים ל7,200 משפחות לצאת ממצוקה כלכלית באמצעות כ-3,000 מתנדבים בכל רחבי הארץ. תרמו עכשיו לפעמונים ועזרו לנו גם בתשע"ח לסייע לעוד אלפי משפחות להתנהל באחריות ולהרים את הראש כל השנה.

לתרומות לחצו כאן 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הארגון החשוב הזה מתקן את נזקי הגמ"חים
יוסי | 24-09-2017 19:44
תופעת גילגולי גמחים היא רעה חולה שרבים חללים הפילה. את החסד האמתי עושים מתנדבי פעמונים. הגמחים רק גורמים לנזקים.
2
אומרים שזה ארגון חשוב. אבל הפתיח לא נכון
אמוני | 25-09-2017 15:36
עשרת הימים ההם זמן לתשובה התבוננות וחשבון נפש ברוח תורה ואמונה. כסף עם כל החשיבות שלו יכול לחכות לאחרים או כבר לפני.