אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אבי רואה: מסכם שנה קשה בבנימין וחמש שנים ביש"ע

ראש מועצת בנימין ויושב ראש מועצת יש"ע אבי רואה בראיון מיוחד לסרוגים, מסכם שנה לא פשוטה שעברה על בנימין וחמש שנים במועצת יש"ע • על נתניהו: "תמיד יש טענות, אבל רה"מ משתדל ומנסה" • הבנייה ביו"ש: "אף אחד לא מדבר פה על הסכמי גג כפי שהממשלה מקיימת בערים אחרות ברחבי מדינת ישראל, מדובר פה על ביקוש שקיים בהתיישבות" • ריצה לקדנציה נוספת בבנימין: "אחליט בחודש הקרוב"

אנחנו נפגשים בסיומה של שנה מאד קשה שעברה על בנימין, שריפות שהיו מזמן אבל ריחן עוד טבוע עמוק באדמת נווה צוף, מדברים על פיגועים כואבים ושני פינויים נורא קשים. איך מתמודדים עם זה בתור מועצה בכלל ובתור ראש מועצה בפרט?

 

"עברה על בנימין שנה לא פשוטה. בהיבטים הביטחוניים וגם ההתיישבותיים. לגבי המענה הכללי, אלה אירועים שאנחנו בעצם מתכוננים אליהם כל הזמן ואני מתכוון לנושא של החוסן הקהילתי שהוא גם מוסר שמאד ידוע אצלנו ואנחנו משקיעים בזה לא מעט כדי לחזק את היישובים בהיבט הקהילתי: ביכולת שלהם להתמודד עם קשיים לא פשוטים ובפן השני להסתכל קדימה ורחוק כדי לדעת שאנחנו רתומים למשימה שלנו שהיא משימה התיישבותית- לחזק את ההתיישבות בחבל הארץ הגדול הזה שנקרא בנימין וגם מצליחים בזה לא מעט.
מטה בנימין זו המועצה הגדולה במדינה, היא מונה היום כ- 70,000 תושבים שמבחינת מועצות אזוריות זה חצי מפלצת, וזה בגלל כמו שאמרתי- הראייה שלנו קדימה".

המעבר משגרה לחירום ומחירום לשגרה נעשה בתוך דקות

"אירועים ביטחוניים בנווה צוף של טרור הדליקות ששם עלו באש כ-20 בתים, שבעצם נהרסו כליל ונשרפו, לאחר כמה חודשים פיגוע משפחת סלומון שנרצחו 3 בני משפחה אחת בערב שבת אחרי סעודת שבת- אירועים לא פשוטים.
בצד זה, יש את ההריסה של עמונה, של גירוש אנשים מביתם והריסת תשעה בתים בעפרה, וגם שם גירוש של אנשים מביתם בצו בית משפט, ועם כל האירועים הלא פשוטים האלו אנו בעצם אמורים להתמודד. אבל כמו שאמרתי קודם על כל הנושאים האלו אנו עמלים והמעבר שלנו משגרה לחירום ומחירום לשגרה הוא משהו שנעשה בתוך דקות וזה כי אנחנו בנויים והמערכת בנויה לתת מענה לחירום והיא בנויה גם לא לשכוח שבעת חירום לא לשכוח את השיגרה והשוטף וזה בעצם החוסן שלנו, העוצמות שלנו שמאפשרות לנו בד בבד להמשיך לחזק ולפתח את ההתיישבות בבנימין על כל היבטה.

הזכרנו את הפינויים, אנחנו היום 7 חודשים אחרי הפינוי של היישוב עמונה. איפה זה עומד מבחינת המדינה והתושבים עצמם?

התושבים כמובן סובלים מאד וסבלו מאד במשך כל התקופה הזאת. אבל תמיד הייתה אצלם התקווה שהנה הנה אנחנו עולים ליישוב חדש שזו גם היסטוריה מסויימת שבשני העשורים האחרונים שממשלת ישראל מחליטה על יישוב חדש עמיחי ואנחנו נמצאים בשלבים של הקמת היישוב הזה.

גם כאן יש תקדים שהמוא"ז מטה בנימין לקחה על עצמה להקים יישוב, משהו שבד"כ משרד השיכון מבצע או בעבר החטיבה להתיישבות ביצעה וכאן כדי לקצר טווחים ולעשות את זה בזמן המיידי, יחד עם שר הפנים, השר אריה דרעי לקחנו על עצמנו להקים את היישוב הזה והלמלאכה הזאת מוטלת עלינו ואני סמוך ובטוח שנעשה את זה בצד הטוב ביותר ובזמן הקצר ביותר כדי לאפשר שהמשפחות תגענה ליישוב הזה כמה שיותר מהר.

המועצה לא לקחה על עצמה להקים יישוב, זה בעל כורחה במקום המדינה שהייתה אמורה לעשות זאת

זה לא בעל כורחה, המועצה לקחה על עצמה כי מועצות ורשויות לא מקימות יישובים ולא מקימות שכונות חדשות באופן מעשי, ומי שאמון על הפעולות הללו זה משרד השיכון קודם כל והחטיבה להתיישבות. אבל מכיוון ששני הגופים האלו, בקונסטלציה שנוצרה לא יכלו לתת את המענה המהיר ביותר בסכום שהוקצב לכך שזה 60 מילון ש"ח, אלא משרד השיכון עמד על הצורך לקבל סכום נוסף שהוא פי שתיים, אנחנו מתוך ראייה של טובת התושבים שהם תושבים שלנו, מתוך ראייה של הטראומה שהתושבים האלה ביחד איתנו כבנימין עברנו בהריסת עמונה, החלטנו לא להגיד, "חבר'ה זו מלאכה שלכם, תעשו" אלא, לוקחים על עצמנו, מבינים את גודל האחריות, מבינים את גודל המשימה ולמרות זאת אנחנו עושים את זה ואין לי צל של ספק שאנחנו גם עם הצוות המעולה פואר שיש לנו בבנימין הרתום כולו למשימת ההתיישבות גם נצליח במשימה הזאת.

אנחנו מדברים על בנייה, הממשלה הכי ימנית שהייתה פה, ובכל זאת לא רואים פה איזו שהיא בנייה בשנים האחרונות, החל מהמאבק של בית וכלה בעמיחי, ואפילו הפוך אנחנו רואים פינויים. יש לך איזו טענה כנגד הממשלה, כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו?

טענות תמיד יש, תמיד זה לא מספיק. אבל בהחלט אפשר לומר שרה"מ נתניהו משתדל ומנסה. אנחנו חושבים שאפשר יותר, אפשר יותר חזק. צריך לקחת החלטות אמיצות אבל אף אחד לא יושב במקומו של רה"מ, שלו יש את הפרספקטיבה הרחבה ביותר הן כלפי מדיניות הפנים והן כלפי מדיניות החוץ, ואנחנו כמובן בעניין הזה לא שופטים אותו, זה לא נכון שנשפוט אותו.
אבל, זה כן נכון לומר שאנו כן דורשים ורוצים בנייה הרבה יותר רחבה על פי הביקוש, על פי הצורך. אף אחד לא מדבר פה על הסכמי גג כפי שהממשלה מקיימת בערים אחרות ברחבי מדינת ישראל,מדובר פה על ביקוש שקיים בהתיישבות, קיים ביישובים, בכל ההתיישבות ביהודה ושמרון. ועל זה אנחנו מצפים שממשלה ימנית בראשותו של בנימין נתניהו עם הליכוד, הבית היהודי, כולנו ועם המפלגות החרדיות כן יאפשרו אישור של תכניות בנייה שהן בעצם מענה לביקוש שקיים ביישובים הללו.

ומול הבית היהודי? כלפיהם יש לך ביקורת? יצאתם בקמפיין להגיע למיליון תושבים, בקצב הזה לא נראה שזה יקרה

בעז"ה קודם כל זה יקרה, אני סמוך ובטוח שזה יקרה, גם אם הדברים נראים רחוקים. גם על החצי מליון תושבים יהודים שנמצאים היום ביהודה ושמרון אף אחד לא חלם ולא האמין, אז גם למליון אפשר להגיע. בסופו של דבר, הכל תלוי בנו, ברצון שלנו ובנכונות שלנו.

משנת 2013, אתה יושב ראש מועצת יש"ע, בסוף החודש הקרוב תסיים את תפקידך. במכתב שהוצאת לתושבים כתבת ש"את המשמרת שלך סיימת", למה התכוונת?

אני לקחתי על עצמי על פי בקשת חבריי את תפקיד יושב הראש. אני מראש לא חשבתי שאני מתאים לתפקיד של הסברה, יחצנו"ת, ייצוג וכו', זה לא התחום שאני חזק בו, התחום שאני עוסק בו בעיקר זה העשייה, המעשה והפיתוח. אבל מכיוון שהמשימה שעמדה כשאני נכנסתי לתפקיד הייתה לאחד את השורות, לאחד את ראשי הרשויות שיישבו מסביב לשולחן מועצת יש"ע, הבנתי את חשיבות וגודל המשימה הזאת ולכן נכנסתי לתפקיד ואני שמח לומר שהיום מועצת יש"ע מבחינת המעמד שלה כלפי מוסדות המדינה, כלפי הציבור, הוא שונה מה שהיה שאני נכנסתי לתפקדי והיום מסביב לשולחן של מועצת יש"ע יושבים רב רובם של ראשי הרשויות שותפים לדיונים, שותפים לקבלת ההחלטות, ולכן חשבתי שהגיע הזמן לפנות את התפקיד הזה למישהו אחר שייצג, יהיה יותר ייצוגי בתחום ההסברה גם כלפי פנים, גם כלפי חוץ כי זה מה שנחוץ היום למועצת יש"ע.
ההחלטה הזאת הייתה אצלי כבר הרבה זמן אבל זאת ההזדמנות לבצע את זה ולאפשר למישהו אחר שחברי הנהלת מועצת יש"ע ייבחרו למלא את התפקיד הזה כשבהגדרת המשימה שלו יותר הסברה ויותר קשר הדוק עם משרדי הממשלה, עם פניות יותר גדולה לעבודה בתחום.

יש משהו שאתה מצטער עליו במהלך הקדנציה כיו"ר מועצת יש"ע? דבר שרצית ולא הספקת?

לא, אני לא חושב שיש דברים שרציתי ולא הספקתי. יש דברים אולי שלא הצלחנו עד הסוף, ישנם עדיין שניים- שלושה ראשי רשויות שלא נכללים בתוך החבורה שיושבת מסביב לשולחן של מועצת יש"ע מהסיבות שלהן. לא שלא עשינו מאמץ לעניין הזה, וזאת נקודה שמאד מאד מפריע לדעתי, כי האחדות היא סוד כוחנו, סוד כוחו של עם ישראל, ושיש קצת חריקות בעניין הזה זה לא טוב לאף אחד".
נקודה נוספת בתחום הפוליטי. אני חושב שלפעמים נכנסים גם שיקולים פוליטים כאלה ואחרים שאני לא מסכים להם, חושב שהייצוג של מועצת יש"ע צריך להיות ייצוג ענייני, התיישבותי בלי שיקולים כאלה ואחרים. אבל זאת משימה שתעמוד לפתחנו. אני מסיים את תפקיד היושב ראש, אבל ממשיך כמובן להיות חבר במועצת יש"ע וננסה להמשיך לתרום את חלקנו מסביב לשולחן המועצה.

תרוץ לעוד קדנציה כראש מועצת בנימין?

עוד בטרם נבחרתי, כשהצגתי את מועמדותי לתפקיד הודעתי שאני בא לשתי קדנציות שבעצם עומדות בסיומן, ואני כבר קבלתי 10% נוספים, כי הקדנציה בשנים המוגדרות שלה הייתה אמורה להסתיים השנה, ומשרד הפנים על מנת לאחד את הבחירות בכל הרשויות, האריך את הקדנציה בעוד שנה, ולכן אני את ההחלטה צריך לקבל בתקופה הקרובה. אחת, מתוך רצון לקיים את מה שאמרתי כי אני מאמין בזה, שצריך לרענן את הכוחות, לחדש כוחות ולהעביר את המושכות לדור הבא, לדור ההמשך.
אבל מצד שני כמובן זה לא לעזוב את הספינה ולצאת, אלא לראות שהדברים ימשיכו להתנהל בצורה נכונה וראויה, ואת השיקולים האלה אני כבר עושה ואני מניח שבחודש- חודשיים הקרובים שזה יהיה שנה, בטרם תאריך הבחירות שהוא בסוף אוקטובר 2018, אני אקבל את ההחלטה והציבור ידע על זה.

אבי רואה, יו"ר מועצת יש"ע היוצא וראש מועצת בנימין תודה רבה

תודה רבה ושנה טובה לתושבי יהודה ושמרון ולכל בית ישראל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו