אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אלה אנשי השנה תשע"ז של גולשי סרוגים

סוף השנה הגיע ואיתו סיכום נבחרי השנה שאתם בחרתם- אז מי נבחר ברוב קולות מכריע וזכה להיות איש השנה? מי זכה כאיש התקשורת של המגזר? ואיזה אירוע עשה לכם את שנת תשע"ז? כנסו לכל התוצאות

אלה אנשי השנה תשע"ז של גולשי סרוגים
  מצעד נבחרי השנה תשע"ז

שנה משמעותית הייתה תשע"ז. עם הרבה סערות תקשורתיות ופוליטיות, וכמו כל שנה לא היה משעמם לרגע עם האנשים והאירועים המיוחדים. כל שנותר לנו זה רק לסכם את נבחרי השנה ואירועי השנה שבחרתם מתוך עשרות המעומדים שכל אחד מהם נרשם כרגע שיא במהלך השנה האחרונה.

איש השנה: ראש הממשלה בנימין נתניהו

זו הייתה שנה לא קלה עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו. אומרים את זה כל שנה, אבל תשע"ז תיזכר כשנת המפנה שלו.
הפרשות שהפכו לחקירות מגיעות קרוב אליו, בין אם זה פרשה 1000 או 2000. אנשי לשכתו בעבר מוצאים את עצמם יותר בחדרי חקירות והפכו לעדי מדינה, וגם הלחץ שמפעילים גורמים בשמאל על היועץ המשפטי לממשלה בכל מוצאי שבת כדי שזה יעמיד את נתניהו לדין נותן את אותותיו.

בתשע"ז הוא פינה את עמונה וחטף על כך מימין, הוא תקף את התקשורת כשהשיא היה התגובה הארוכה לאילנה דיין וחטף על כך משמאל. הוא מיסמס את ההבטחות לנכים, ועדיין לא אישר בנייה מאסיבית ביהודה ושומרון. הוא יצא למסע מדיני ברחבי העולם, הימר על הסוס הנכון בבחירות בארה"ב, ונפגש עם עשרות ראשי מדינות בעולם, אך עדיין המשיך לטעון כי התקשורת מתעלמת ממנו.

מול מלחמת הכל בכל בין ראש הממשלה לתקשורת, יש דבר אחד מאוד יציב – השלטון שלו בליכוד ומתוך כך בקואליציה. זו שנה שהוא התחיל בנחיתות בסקרים מול יאיר לפיד, ודווקא הנצחון של אבי גבאי, החזירה אותו ליציבות של 28-30 מנדטים מול מתחרים שמגרדים את ה-20.

מי שמסרב להתראיין לכלי התקשורת, פנה לרשתות החברתיות שם לא צריך שואלים שאלות קשות וזוכים ללייקים בפייסבוק (2.1 מיליון אוהדים) ולריטווטים בטוויטר (1.1 מיליון עוקבים). הפך כמעט כל נושא שעל סדר היום לשאלה: "האם אתה בעד נתניהו וממשלת הימין או לא?".

נתניהו הוא איש השנה בפער גדול מול כל מתחריו (וכרגע אין כאלה). אך זו יכולה להיות גם שנת המפנה. בתשע"ח תתקבל החלטה לגבי תיק 1000 ו-2000, ואז יוכל להיזכר נתניהו בשנת תשע"ז שכרגע נראית כמו שנת השיא שלו.

רה"מ נתניהו- איש השנה (צילום: מתוך הסרטון)

איש השנה בפוליטיקה: שרת המשפטים איילת שקד

עם שלל תכניות, רעיונות, והצעות, שרת המשפטים איילת שקד מסכמת שנה של מהפכות במשרד המשפטים. אבל זה מתגמד תחת ההפתעה הגדולה- למרות כל הציפיות, השרה שקד הצליחה לצלוח את הבלעדיות שהייתה על בית המשפט העליון ולחולל בו מהפכות. החל ממינוי נשים כשופטות, קאדי,

צריך להגיד, השרה שקד היא מהראשונות שבאו לעשות שינויים מעמיקים ויסודיים בעולם המשפט הישראלי, הרבה לפני המהפכות אותן יוזמים לאחרונה חברי כנסת ושרים מהימין. היא לא מצטיירת כלוחמנית, הפוך. לאט ובמתינות מטמיעה השרה את האג'נדות המשפטיות כפי שהיא רואה אותן וזוכה על כך לתהודה רבה מהציבור.

אם בשנה הראשונה שקד למדה את מערכת המשפט, נכנסה לעניינים, היום בלי שום ספק השרה שקד נמצאת בשיאה. עם תפקיד בכיר בממשלה כשהיא עומדת בראש ועדת השרים לענייני חקיקה והוועדה לבחירת שופטים, וחברה בקבינט המדיני-ביטחוני, שקד מוכיחה לגמרי שהיא באה לעשות ולתקן.

שקד מתפקדת על תקן מספר שתיים במפלגת הבית יהודי, אולם הוא ייצוג טכני בלבד, והיא לגמרי יכולה לתפוס את מקומה כמספר אחד. אלא שזה לא נראה עומד להתרחש בעתיד הקרוב. שקד מעריכה את נפתלי בנט והריצה המשותפת של שניהם הובילה את הבית היהודי לעמדות הכוח בהן הוא מחזיק היום, והיד עוד נטויה.

 

השרה שקד- אשת השנה בפוליטיקה (צילום:Yonatan Sindel/Flash90)

אירוע השנה- הרשעת אלאור אזריה

כבר שנה וחצי שהשם אלאור אזריה מלווה אותנו. לעיתים פחות ולעיתים ביתר שאת. אך החייל הלוחם מיחידת כפיר שנכנס לתודעה כשירה במחבל מנוטרל בחברון נוכח בחיינו כל העת.

בלי כוונה הוא יוצר סערות, מביא לפיטורי שר בטחון ומינויו של אחר תחתיו ומסחרר מערכות שלמות כפי שלא נעשה פה מעולם.

כדור אחד. או יותר נכון כדור אחד ופלאש מהמצלמה של פעיל 'בצלם', גרמו לראשי מערכת המדינה, הצבא והמשפט לדון בסוגיות הרות גורל בעל כרחם.

אפילו אזריה עצמו אינו יודע עד כמה הוא השפיע על החיים הסוערים ממילא במדינת ישראל. בכל תופעה שמו נקשר גם אם הקשר שלו אליה בלתי ניתן לזיהוי. את הירידה במוטיבציה לגיוס קרבי קושרים בעוול המשפטי שנעשה לו. כל נסיון פיגוע בו נראים אזרחים בורחים מעלה את מקרה אזריה כאסוציאציה למה יכול לקרות למי שיירה.

ויותר מזה, כבר שנה וחצי שאזרחי ישראל בוחרים באזריה ונעמדים לצידו לא משנה מול מי הוא נמצא. בקרב על התודעה הוא ניצח את בוגי יעלון, את אביגדור ליברמן, את מערכת המשפט ואפילו את ראשי הצבא.

אז נכון, בשורה התחתונה אזריה נשלח ל- 18 חודשי מאסר בפועל בכלא צבאי. אך מלבד זה הוא הצליח לערער את מעמדו של בית המשפט, של הצבא ואפילו של הדרג המדיני.

פרשת אזריה, למי שתוהה, לא תתמוגג לה עם סיום ריצוי תקופת מאסרו, שככל הנראה תסתיים מוקדם יותר מהמתוכנן. אותן 11 דקות מפורסמות בשכונת תל- רומיידה בחברון, ימשיכו לתת את הטון בעיצוב דמותה של מדינת ישראל גם בשנים הבאות. שמו יעלה בכל פעם שידונו בהוראות פתיחה באש, בכל פיגוע בו מחבל מנוטרל ימשיך לפגוע באזרחים חפים מפשע ובכל דיון שיעסוק ביחס בין בית המשפט לאזרחי המדינה.

אפשר להסכים או לא עם מה שאזריה עשה, אך בלתי אפשרי להתעלם ממנו. הפרשה הזאת היא הרבה מעבר ל"צודק" או "לא צודק" כי היא מכריחה אותנו לעסוק בדבר שאני הכי שונאים; בפצעים הפתוחים הקיימים בחברה הישראלים כבר קרוב ל-70 שנה.

אירוע השנה- הרשאת אלאור אזריה (צילום: Avshalom Sasoni/POOL)

איש השנה בתקשורת – סיון רהב מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת התקשורת המשפיעה ביותר בישראל לשנת תשע"ז. את זה לא קבעו רק גולשי אתר סרוגים אלא גם העיתון 'גלובס' שפירסם לפני כשבוע סקר שנערך ביוזמת העיתון ומצא כי סיוון רהב מאיר מובילה בגדול במצעד נשות הטלוויזיה המשפיעות והאהובות בישראל.

רהב מאיר מכילה בתוכה שילוב מנצח נשיות חזקה ועצמאית וגם אשת תקשורת מקצועית ורהוטה. היא בפריים טיים הטלוויזיוני שנים לא מעטות ולא עושה הנחות בתפקידה, עיתונאית מקצוענית שמאחוריה מספר תחקירים רב.

עם זאת, בשנים האחרונות חל שינוי ביחסה של סיון למערכות התקשורת. במשפט השגור על שפתיה רהב מאיר מדגימה את השינוי:  מ"סיפורים על שרה נתניהו לפירושים על שרה אימנו",  ואולי זה תמצית המעבר וההתמקדות המרכזית כיום בחייה. הקהל לא נרתע, הפוך- נשבע בקיסמה וברוחה, והיא כדרכה מצליחה לרתק אותו ולחבר בין זרמים בעם באישיותה הכובשת והנעימה תוך התמקדות ביהדות וסיפורי התנ"ך.

רהב מאיר בדומה לנתניהו עושה שימוש ברשתות החברתיות, דרכן היא מצליחה להעביר את מסריה והקהל מבחינתו מחזיר לה בפידבק חיובי שמתבטא בהודעות, אימליים, סיפורים ואייטמים טובים והיא מגיבה תוך זמן קצר לכולם. סיון נעימה וחברותית, אך מי ששומע אותה מזה זמן, יצליח לגלות את הביקורת החריפה בהן היא מתבלת את דבריה בעיקר כלפי נושאי דת ומדינה, טכנולוגיה וחברה.

לסיון מקום משמעותי בהוויה הישראלית. בימים בהם המחלוקות לא נרגעות והשוני בפלגים בעם הולך וגדל, חשוב ונכון שיש מי שרואה את הטוב במדינת ישראל ובאזרחיה. סיון לקחה על עצמה תפקיד חשוב בהבאת קולות נוספים לבמה התקשורתית ובראיית הטוב מבלי להיתפס על מחלוקות.

אשת השנה בתקשורת- סיון רהב מאיר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו