אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לקראת סופ"ש ארוך: איפור סביב טבילה בליל שבת

לקראת סוף שבוע הכולל את חג ראש השנה ומיד לאחריו שבת. אתר סרוגים בשיתוף מכון פועה מביא לכן את הלכות איפור לאישה לאחר טבילה בערב שבת

לקראת סופ"ש ארוך: איפור סביב טבילה בליל שבת
  איפור בשבת (צילום: שאטרסטוק)

1. אישה שליל טבילתה חל בליל שבת והיא מעוניינת להיות מאופרת באותו ליל שבת, אסור לה להתאפר לאחר הטבילה כרגיל, עקב איסורי שבת – צובע וממרח..

2. ישנן כמה אפשרויות חלופיות, לפי סדר העדיפות ההלכתי הבא:

א. להתאפר כרגיל לפני שבת, ולטבול רק לאחר סעודת ליל שבת (הדבר כרוך בתיאום עם הבלנית על פתיחת המקווה בשעה מאוחרת. רצוי להימנע מאכילת בשר/עוף בסעודה, ולאחר הסעודה להסיר האיפור, וכן לצחצח שיניים היטב, ללא משחה, אך דווקא באופן שאין הוצאת דם מוכרחת מהחניכיים כתוצאה מהצחצוח. אם בהכרח ייצא דם – יש לשאול רב מה ניתן לעשות).

ב. להתאפר לאחר הטבילה באיפור אבקתי, הנושא תעודת כשרות לשימוש בשבת (משולל חומרי משחה/שמנים. לדעת פוסקים רבים אין בכך צביעה או מירוח. כל שאר המוצרים בשוק, שאין להם אישור כשרות,  אף אבקות – אין להשתמש בהם בשבת).

חובה להקפיד על ההוראות הבאות:

1. לא לערבב באבקה חומר מדבק –  כגון משחה/קרם, ולא לשים חומרים כאלו על הפנים קודם נתינת האבקה.

2. לייחד מברשת נפרדת לאיפור זה (מחשש שאריות איפור אסור ואיסור עובדין דחול).

3. להימנע מפיזור האבקה על הפנים בעזרת צמר-גפן או ספוגית (מחשש איסור צביעתן).

4. לא ליצור גוון חדש –  ע"י ערבוב אבקות בכלי.

5. יש מחמירים שלא להשתמש אף באיפור אבקתי, כשמדובר באיפור ששמים על הפנים בצורה מדויקת, כגון אייליינר, וכן בשפתון אבקתי, אך יש מקלים גם בזה.

ג. להתאפר באיפור עמיד במים ולטבול – ולהקל להחשיב את האיפור כאינו חוצץ. חובה להקפיד לעשות זאת באופן שהאיפור בוודאות לא יימחה במים. לצורך כך יש לקבל הדרכה מתאימה מקוסמטיקאית.

ד. כאשר אין שום אפשרות אחרת, והיותה של אישה לא מאופרת עלול לגרום לה לבושה ממשית ולדחיית הטבילה, יש לפנות למורה הוראה בשאלה האם אפשר להתיר טבילה בערב שבת מבעוד יום – גם כאשר ניתן היתר שכזה, עליה להספיק לחזור הביתה להתאפר ולהדליק נרות בזמן, ועל הבעל לצאת לבית הכנסת לפני שתחזור מהמקווה, ויתראו רק בלילה. יש לדאוג לבלנית שתפתח את המקווה מוקדם.

להכוונה למוצרים וחברות איפור המאושרים לשימוש בשבת, וכן להפנייה לקוסמטיקאית מומחית המייעצת בנושא, ולכל שאלה נוספת – ניתן לפנות לרב עומר שפס, בטל' 050-3303617 או בדוא"ל osheps@gmail.com

מידע – מוצרים כשרים לשימוש בשבת (נכון לקיץ תשע"ז)

כאמור, לדעת פוסקים רבים ניתן להשתמש באיפור אבקתי 'טהור' בשבת, ובפרט בצורך כגון טבילה בליל שבת. מבדיקתנו בשוק האיפור עלה שיש כיום כמה וכמה חברות שיש להם אישורי כשרות לשימוש בשבת (חלקן גם פגשנו ובדקנו באופן אישי), דהיינו שעומדים בתקן של אבקה טהורה נטולה חומרים שמנוניים. מעבר לכך, אנו בודקים חברות נוספות הקיימות בשוק, ובוחנים אם ניתן להשתמש במוצרים מסוימים שלהם בשבת. יינתנו עדכונים בהמשך.   כמו כן ישנם שינויים המתהווים במהלך הזמן ויש לעקוב.

א. שבת ברשאפס –   SHABBOS BRUSHUPS BY ALLISON
מוצרים: צלליות, אודמים, סמקים, אייליינר, מייקאפ, מברשות.
אישורי כשרות: בד"ץ בית-יוסף, הרב שלום ראובן פינשטיין, הרב דוד ויינברגר, הרב שמואל פישליס, הרב חנוך ארנטרו

יצירת קשר עם חברת שבת ברשאפס משווקת ראשית, מידע משלוחים ברחבי הארץ:  הדר 054-2563570 (תינתן הנחה למי שתציין שהופנתה על ידי מכון פוע"ה)

ב. מינרז

מוצרים: צלליות, סומק, איי-ליינר, שימר, ברונזר, מייק אפ, אודם אבקתי, וכן 'מיניטאצ"-סט גוונים רב שימושיים – ניתנים לשימוש על העיניים, שפתיים, לחיים, ועוד, מברשות (ישנן מוצרים בודדים שאינם כשרים לשבת, יש לשאול בזמן הקנייה ולראות תעודת כשרות על המוצר)

אישורי כשרות: בד"ץ בית יוסף, הרב יעקב אריאל, הרב אליקים לבנון, הרב אליעזר מלמד, הרב שלמה אבינר, הרב דוד מאיר דרוקמן. יצירת קשר עם חברת מינרז

מפתחת המוצר והמשווקת, מידע על נקודות מכירה ברחבי הארץ: עדי 054-4875104 (יש אפשרות להנחה למי שתציין שהופנתה על ידי מכון פוע"ה) דוא"ל: adi@mineraz.com

ג. גאיה –   gaya

מוצרים: מייקאפ, סומק – בלבד!  ולא שאר האבקות. כמצויין בתעודת הכשרות. אישורי כשרות:  הרבנות ראש העין.

יצירת קשר עם חברת גאיה

סניפים ברחבי הארץ:  תל אביב, רמת גן, פתח תקווה, ראשל"צ, כפר-סבא, רעננה, רחובות, נתניה, ירושלים, באר שבע.

שתהיה שנה טובה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו