אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תורה נשית: "יותר רוחניות ויותר עצמה"

תאטרון ירושלים המה מאות בנות דתיות, סטודנטיות, שביעיסטיות, שמיניסטיות ובנות שירות לאומי שהגיעו ביום שלישי ליום העיון של קמפוס טל. בהשתתפות הרב שמואל אליהו, סיון רהב-מאיר, ובסיום הופעה של ישי ריבו

תורה נשית: "יותר רוחניות ויותר עצמה"
  הרב שמאל אליהו ביום העיון של קמפוס טל. צילום: סרוגים

תחת הכותרת "תורה נשית, בין מחויבות למרחב" השתתפו השבוע בתאטרון ירושלים כ-1000 נשים בכנס השנתי לקראת השנה החדשה של קמפוס טל ומדרשת טל של המרכז האקדמי לב בשיתוף המחלקה למורשת ישראל בעירית ירושלים.

ביום העיון השתתפו רב העיר צפת הרב שמואל אליהו, ראש הישיבה ובתי המדרש במרכז האקדמי לב הרב יוסף צבי רימון, ראשי מדרשת 'טל' הרב יהונתן והרבנית תהילה אורן, אשת התקשורת סיון רהב-מאיר, איה קרמרמן שסיפרה את סיפור חזרתה בתשובה, הרבנית אהובה צוקרמן, נשיא המרכז האקדמי לב פרופ' חיים סוקניק, ראש קמפוס טל אתי שטרן ולבסוף התקיימה הופעה של האמן ישי ריבו, שהקפיץ את הקהל.

הרב שמואל אליהו אמר: "בתפילת ראש השנה אנחנו אומרים שמלכות ה' מתחילה להתגלות בעולם. חזרנו לארץ אשר עיני ה' אלוקיך בה וקיבוץ הגלויות הולך וקורה פה. אנחנו מודים לה' על קיבוץ הגלויות, שהוא תוקע בשופר גדול לחירותנו, על הריבוי הטבעי שלנו, על השפע הכלכלי, בארות הנפט, ההתעוררות הרוחנית בעם ישראל, על תוחלת החיים של עם ישראל שהיא מהגדולות בעולם. אנחנו לא כפויי טובה כלפי הקב"ה. אנחנו גם מתפללים להמשך קיבוץ הגלויות, כאשר חצי מעם ישראל עדיין בגלות, מבקשים את בניין ירושלים, תפילה ליותר אחדות ופתיחת הלב בעם ישראל, יותר אחווה, יותר רוחניות וערכיות וגם יותר עוצמה".

כמידי שנה ביקש הרב אליהו מהבנות להניח ידיים אחת על ראש השנייה ולברך אחת את השנייה בברכות טובות לשנה חדשה וטובה ואמר: "אתן תזכו להוליד ילדים שיהיו אנשים גדולים ויקרבו את הגאולה".

אשת התקשורת סיון רהב-מאיר דיברה בכנס על ראשי התיבות השונים של חודש אלול: "יש שאלה שאני שואלת את עצמי הרבה בזמן האחרון: האם העובדה שאני שומרת שבת, באה לידי ביטוי בימות החול? האם רואים עליי ביום שלישי בערב שאני אדם שומר שבת? איך זה אמור להשפיע על כל השבוע? זה מבוסס על פירוש של רבי נחמן מברסלב שראיתי. הוא כותב שאנחנו צריכים ליצור 'איים' של שבת גם בימי החול. בעידן הסלולרי הנוכחי זה קריטי. אנחנו יודעים לשים בצד את המכשיר בשבתות וזה דבר גדול, אבל האם בששת ימי המעשה אנחנו בעצם מכורים בדיוק כמו כל האנושות? איך סודה של השבת משפיע וניכר במשך כל השבוע?".

ראש הישיבה ובתי המדרש של המרכז האקדמי לב הרב יוסף צבי רימון פתח ושאל "האם אתם מרגישים שההלכה מגבילה אתכם?" הרב התייחס להלכות המאתגרות ביותר עבור הדור הצעיר כיום, וניסה להראות מדוע קיום ההלכות מאתגר ולעתים קשה מאוד, אך מאפשר דברים חדשים ומשמחים, שרק בזכות עולם ההלכה ניתן להגיע אליהם!"

ראש מדרשת 'טל' הרב יהונתן אורן: "יש ביהדות מרכיבי חובה ומרכיבי בחירה. איסורי שבת או לשון הרע שייכים למרכיבי החובה ולעומתם בעשיית צדקה וחסד אנו מרגישים את מרחבי הבחירה. איזה חסד לעשות? למי? מתי? כמה? על חשבון מה? נושא אופי התפילה וסגנונה, היכן להאריך והיכן לקצר? היכן להוסיף ניגון? באיזה פיסקה בתפילה להתמקד ולכוון יותר. החובה והבחירה משלימים זה את זה ויוצרים עולם מעשי יהודי שלם. דורנו הוא דור בו מרחבי הבחירה הולכים וגדלים בכל התחומים. די בקפיצה קטנה למקרר בסופרמרקט או שוטטות במרחבי הרשת, כדי לחוש את עוצמות הבחירה שבדורנו".

אתי שטרן ראש קמפוס טל של המרכז האקדמי לב סיכמה את הכנס וציינה כי: "החיבור הטבעי בין תורה ומדע מאפיין את הפעילות שלנו במרכז האקדמי לב ובקמפוס טל בפרט. הסטודנטיות והבוגרות שלנו בוחרות באורח חיים דתי ובקריירה איכותית בעולם ההייטק ואנו נותנים להן את הכלים להצליח בשני העולמות. אין סתירה בין אישה נשית מצליחה ובין האמונה הדתית. מדינת ישראל צריכה את הבוגרות הדתיות בכל התחומים. מתקשרים אלינו מעסיקים רבים המבקשים עוד ועוד בוגרות שיצטרפו אליהם לתעשייה ויש להן בהחלט מה לתרום".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
האם הרב שמואל אומר גם לבחורים
| 16-09-2017 23:20
שהם יזכו להוליד ילדים גדולים ?