הרב שי פירון: "החילוני פחות ערכי? שטויות"

הרב שי פירון מתייחס לטענות לפיהן החברה הישראלית עוברת הדתה ואומר כי הפחד מהצד השני נובע מריקנות: "במקום להיות אנשים נינוחים ופתוחים אנחנו הופכים להיות אנשים סגורים ומכווצים"

הרב שי פירון: "החילוני פחות ערכי? שטויות"
  (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

שר החינוך לשעבר, הרב שי פירון, שבימים אלה יצא לאור ספרו 'הארות לסדר היום- קריאה אקטואלית בפרשת השבוע', המכיל טורים על פרשת השבוע ששלח ל-400 איש בשנים האחרונות, התייחס בראיון לאתר ynet, לטענות לפיהן ישנה מגמה של הדתה בבתי הספר ואומר כי הכל נובע מפחדים.

"אין הדתה, יש פחד הדדי. הכול סביבנו זה עולם של פחדים", אומר הרב פירון. לדבריו, "נוצרה פה מציאות הזויה שבה כולם מפחדים מכולם. הדתיים אומרים, אם נלך לצבא מה יקרה? יפגשו בנות, או ייתקלו חלילה בטקסט של יובל נוח הררי? והחילונים אומרים: אם הילד שלי יכיר חלילה סידור, מה יהיה?".

"זו מציאות של חברה מפוחדת, מבוהלת, שמקדשת כל אחת את המוכר לה", הוא ממשיך. "במקום להיות אנשים נינוחים ופתוחים המסוגלים לראות את מה שקיים בצד השני של המציאות, אנחנו הופכים להיות אנשים סגורים ומכווצים, וזה נורא חבל. השבטיות הישראלית היא סך כל חרדותיה, לא סך כל חברותיה או האידיאלים שלה".

ספרו של הרב שי פירון

הרב פירון מוסיף כי "אנחנו, כדתיים, עוסקים כל הזמן בהאדרה של הדמון החילוני – 'הוא פחות מדי ערכי', 'פחות מדי מחובר', שזה שטויות. אוהבים אצלנו לתאר את המבנה הערכי של האדם החילוני באופן שהוא הזוי ומוטעה גם בעובדות וגם בדרך החינוכית. מה קרה? ממה הבהלה?".

לאחדר מכן מסביר הרב פירון כי הבהלה נובעת מ"ריקנות", לדבריו. "כשאתה לא מבוסס בעמדתך, אתה מפחד מעמדת האחר. זה נובע גם משטחיות ומהיעדר סקרנות, ומעל הכול – מהמניפולציה של המנהיגים והפוליטיקאים שרוצים לשמר את הקבוצה 'שלהם'".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
החילוני נהיה ערכי מאוד
מבהיר | 12-09-2017 17:27
כאשר הערכים של הדתי יורדים.
2
צודק - כאשר החינוך מבוסס על שטיפת מוח ולא על הגיון בריא
סוקרטס | 13-09-2017 10:34
יש למחנכים חשש גדול שהנער ירחיב אופקים ויבין שהמנטרות שמטיפים לו אינן עומדות בפני ביקורת
3
אין לי מושג
יהודי | 13-09-2017 12:26
מה הם ערכים מבחינתו של פירון. אבל מה שבטוח שכיהודים יש לנו הגדרה מדוייקת לערכים! אנחנו לא מחפשים חכמות או פתיחות או קידמה, מה שנוגד את ההלכה היהודית שלא השתנתה מעולם, הוא פשוט אסור! גם אם זה לא ככ נראה לפירון. נכון, אין סיבה שילד דתי ייחשף לדעות החילוניות שרבות מהן כפרניות, לספרות החילונית שמלאה בתוכן שרחוק מזהות יהודית . זה לא פחד מהחילוניות זה פשוט נוגד את הערכים.
יהודי צריך להיות חכם ולדעת הכל ודע
| 13-09-2017 15:48
מה תשיב לאפיקורס.פירון אמר מילים נכונות ביותר.ריקנות.לכן מסתגרים בתוכם כדי שאף אחד לא יגלה את הריקנות המבישה.
4
איזה שטויות
נועה | 27-09-2017 9:02
ערכים שאינם ערכי התורה אינם ערכים. האם המתת חסד הוא ערכי? לפי התורה זה רצח לפי החילונים זה ערכי.