מסיבת גירושין מהאיחוד הלאומי/ פרשנות

"בוועידות הקודמות האיחוד הלאומי יצא במסרים לבית היהודי, נדמה שהפעם בעקבות הבחירות שעשו בשנה האחרונה, הם מארגנים לעצמם שלא בידיעתם מסיבת גירושין מהבית היהודי, כשבנט מעביר להם את הגט באמצעות עצמם". יוסי בן עטר בטור פרשנות לקראת וועידת האיחוד הלאומי שתתקיים הערב

מסיבת גירושין מהאיחוד הלאומי/ פרשנות

חברי האיחוד הלאומי יגיעו היום (שלישי) לירושלים, לכינוס חריג תחת הסלוגן של "ועידה מדינית", שבמהלכה ח"כ בצלאל סמוטריץ יציג את התכנית המדינית שלו. על המצע המדיני נכתב ועוד ייכתב הרבה, אבל בוא נדבר על מה שבאמת מעניין אותנו – התזמון של הכינוס הזה והמסר שיצא ממנו.

במהלך השנה האחרונה אנחנו רואים דיווחים חוזרים ונשנים בנוגע להמשך הריצה המשותפת של האיחוד הלאומי והבית היהודי. הזוג המוזר הזה החליף בפרק הזמן שחלף לא מעט יועצים זוגיים שניסו לפתור את המשבר, וככל שעובר הזמן נראה שהצדדים ילכו על 'גט', וכל שנותר פתוח היא שאלת המזונות שיצטרכו לשלם.

לפני כשנה ראינו ועידה דומה של האיחוד הלאומי, אז המפלגה השיקה את הסלוגן שלה "הסמן הימני של הממשלה". מי שהוזמן וגם היה הוא יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שראה אז מול עיניו איך במפלגה האחות אומרים לו מול כולם עד כמה הוא לא ימני ו'איזה מזל שאנחנו פה בשביל לשמור עליך'. בשנה שחלפה אורי אריאל ניסה להעביר את הסלוגן הזה גם לציבור המצביעים – אך לא בהצלחה גדולה.

איומים שלא מחזיקים מים

בינתיים עמונה התפרקה ואורי נשאר בממשלה, רכבת ישראל עובדת בשבת ואורי בממשלה, בית אל ומגרון מחכים לבניה, ואורי? אורי כמובן נשאר בממשלה… והנה עכשיו הגיע המשבר סביב משחקי הכדורגל בשבת וכמו בסיפורים הקודמים, גם פה זיהה אורי אריאל הזדמנות להתבדל מבנט וישר רץ "לטפל" בעניין. מאחורי הקלעים הוא מדבר עם גורמים ורבנים ומנסה להשאיר את הנושא הזה על סדר היום – המכתב שפורסם אתמול שעליו חתומים כמה רבנים מהציונות הדתית שקוראים לנתניהו "לא לתת יד לחילון השבת", זהו מכתב שיזמו כמה ארגונים ובראשם "התנועה למדינה יהודית" בראשות ישראל זעירא, מקורבו של השר אורי אריאל, לא קשה לנחש מי שם אמר למי איך לנסח את המכתב ולאיזה רבנים לפנות.

הגדילו לעשות ישראל זעירא וחבריו שהלכו שלשום לפגישה סודית עם האדמו"ר מגור, וכמובן גם פה אי אפשר לפספס את הניסיון הפוליטי ללחוץ באמצעות האדמו"ר על הנציג שלו בממשלה יעקב ליצמן, 'במקרה' גם חברו הטוב של נפתלי בנט. העניין פה הוא שזה לא שאורי אריאל פונה לבנט באמצעות החברים שלו מגור, הוא כבר עבר את השלב הזה בזוגיות, אלא פשוט העובדה שהוא ממשיך בקו שלו, להיבדל מבנט בכל מחיר, תוך שהוא מבהיר זאת גם לחבריו הטובים של בנט. אורי אריאל מנסה לחשק מימין את המפלגות החרדיות בנושאים כמו השבת והכותל, אבל בפועל פעם אחר פעם לא מממש את האיום שלו נגד הממשלה והעומד בראשה.

שלא בידיעתו- האיחוד הלאומי מארגן מסיבת גירושין מהבית היהודי

וכמו בסיפורים הקודמים, גם בסיפור הזה אנחנו רואים שוב את אותו ניגון עם אותה מקהלה, באיחוד הלאומי ימשיכו עם הקו הזה, אבל יגיע מצב שבו גם הציבור יבין שבהרבה דיבורים ואפס מעשים לא מתבדלים מהאח בנט.
אם לוועידה הקודמת של האיחוד הלאומי הגיע בנט עם חשש אמיתי, הפעם נדמה שלא רק שהוא לא יגיע – ספק אם הדיווחים והקולות שיצאו משם יעניינו אותו. את המצב הזה הרוויחו אנשי האיחוד הלאומי ביושר. או במילים אחרות: את מה שנתניהו מרגיש כלפי בנט – בנט מרגיש כלפי אורי אריאל. בוועידות הקודמות האיחוד הלאומי יצא במסרים לבית היהודי, נדמה שהפעם בעקבות הבחירות שעשו בשנה האחרונה, הם מארגנים לעצמם שלא בידיעתם מסיבת גירושין מהבית היהודי, כשבנט מעביר להם את הגט באמצעות עצמם.

אף אחד לא אישר הגעה

לוועידה של האיחוד הלאומי, הוזמנו כל חברי הבית היהודי, באמצעות מייל שנשלח להם, נכון לעכשיו אף אחד מהם לא אישר הגעה, והם מכינים את עצמם לוועידה שלהם שתתקיים בעוד שבועיים בדיוק ותעסוק בפעם הראשונה בסוגיות הליבה של הציונות הדתית. לאור הביקורות שנשמעות בשנים האחרונות על כך שבבית היהודי זנחו את הנושאים הללו, הם מבטיחים אמירות ברורות. גורם בבית היהודי נשאל השבוע האם חברי האיחוד הלאומי יוזמנו – והשיב "אולי במייל". אז הערב נראה את חברי תקומה מתחפשים לבנט ומשיקים תכנית מדינית, ומנגד, בעוד כשבועיים, נראה את אנשי הבית היהודי מתחפשים לנציגי תקומה ומצהירים הצהרות בנושאי דת ומדינה, כשיום הכיפורים קרב ובא קשה לשכוח את האמירה "פורים ככיפורים".

בצלאל סמוטריץ' מקווה שהתכנית המדינית שלו תאומץ ע"י האיחוד הלאומי, ואנחנו נקווה בשבילו שמסיבת הסיום הזאת תהיה בשבילו מסיבת פתיחת שנה, ושהוא הצעיר, יקבל אור ירוק מהמבוגר אורי אריאל, לפעול באצבע שלו איך שהוא חושב, כי זאת באמת ההזדמנות האחרונה לבידול אמיתי.

הכותב הינו מגיש רצועת הערב ברדיו 'גלי ישראל' והכתב הפוליטי של התחנה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
שום מילה על האחריטת של הבית היהודי ובנט למצב...
דני מרחובות | 13-09-2017 7:29
זו הדרך שבה אפשר לזהות את ההבדל בין תור פרשנות (למציאות) לתור הזדהות ודעה אישית. כל יועץ זוכי ילמד שלמשבר זוגי יש שני צדדים. לבנט אין רצון לרוץ עם האיחוד הלאומי מסיבותיו הוא. הוא חושש שהם מבריחים לו מצביעים. מקובל, אבל מכן לגלגל את האחריות לסיפור הכדורגל בשבת או מתווה הכותל זה קצת מגיחך
2
אוסף שטויות וקשקושים..
אלי | 13-09-2017 9:03
במיוחד השטוית שכתב על ישראל זעירא.. פשוט מגוחך..