אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום
ארכיאולוגיה, טיולים, תוכן שיווק

הכתבים העתיקים שלא תסירו מהם את היד

כתבי יד עתיקים קיימים בכל רחבי העולם. רובם מסקרנים מאוד ומכילים המון היסטוריה וערכים עליהם גדלנו. מה שכל כך מרתק בהם זו העובדה, שלמדנו בבית ספר על האנשים והרעיונות שלהם, אבל לראות ממש פיזית את כתב היד שלהם זה כמו לפגוש באופן אישי אדם דגול שמת לפני כמה מאות שנים

הכתבים העתיקים שלא תסירו מהם את היד

לאיזה צורך אנו נזקקים לכתבי יד עתיקים?

יש תכנים שאתם זקוקים להם לצורך הגשת עבודה, או לצורך השלמת מידע בתחום מסוים. ויש תכנים, כמו בקטגוריית כתבי יד עתיקים, שנכתבו על ידי גדולי רוח, אמנות ומדע בהיסטוריה, שהם נטו לנפש ולרוח. כנראה תתקשו להוציא מהם ציטוטים לצורך עבודת מחקר, מה גם שהם כתובים בכתב יד, באופן שאינו הכי ברור במבט ראשון.

הסיבה שהם מוצגים באתר של הספרייה הלאומית, היא בשבילנו, בדיוק שאנו נרצה לצפות ביצירת אמנות יפהפייה שאין לנו רצון לנתח אותה או להסביר עליה. כתבי היד העתיקים מציגים אנשים, שהשפיעו על כל צורת החיים המודרנית שלנו כפי שאנו מכירים אותה כיום. החל מהידע שלנו על היקום וכלה במנהגים הדתיים שלנו. והם עשו את זה לפני מאות שנים, כשחשמל היה סוג של רעיון עתידי מטורף. מדהים לנסות לזהות בכתב היד שלהם את הכישרון, הגאונות, הניצוץ הזה שמן הסתם גרם להם להיראות כתימהוניים, ובסופו של דבר הוא זה שהכניס אותם לדפי ההיסטוריה.

אייזק ניוטון (1727-1643)

הצצה מאלפת לאחד מגדולי הפיזיקאים בכל הזמנים. כתבי היד של ניוטון באוסף זה עוסקים בפרשנות המקרא, במבנה המשכן והמקדש, בחישובי קץ הימים, באלכימיה ובהיסטוריה עתיקה. בספר שלו "עקרונות מתמטיים של פילוסופיית הטבע", שפורסם ב-1687, הוא הסביר על כמה מהתיאוריות המחקריות שלו: קינמטיקה, שלושת חוקי התנועה וכוח הכבידה – מה שהיווה כבסיס למכניקה הקלאסית, שיצרה כמה מאות שנים מאוחר יותר את הבסיס להנדסה המודרנית כפי שאנו מכירים אותה כיום.

בכתבי יד עתיקים שנחשפים מול עיניכם, אתם נחשפים לאדם, שכבר לפני מאות שנים וללא הכלים המדעים והטכנולוגיים שיש לנו כיום, קבע שהיקום כולו כפוף לעקרונות מתמטיים אחידים, מדויקים והרמוניים, וגם לאנושות להבין איך היקום בעצם פועל. גם בתחום האופטיקה המציא ובנה את הטלסקופ מחזיר האור הראשון, פיתח תאוריה חדשה על הצבעים, המציא את טכניקת הקירור ועוד ועוד.

משנה תורה לרמב"ם מספרד 1350-1300

כתב היד המפואר מבין כתבי יד עתיקים של משנה התורה המצוירים. בספרד ישבו מעתיקים שבסיום כתיבתם שלחו את הספרים לאיור, שבוצע על ידי אמנים איטלקיים בשנת 1400 לערך. היכנסו ללינק וראו את הצבעוניות המדהימה, האמנותית, שנשתמרה עד היום באופן מעורר השתאות – האיורים, ההדגשים המוזהבים ועוד.

פירוש המשנה לרמב"ם

פירוש המשנה לרמב"ם נחשב עד היום לאחד הפירושים החשובים של המשנה. הפירושים מכילים הסברים והדרכות לגבי כל שאלה ועניין הקשורים להלכה, לאמונה, לדת ועוד. בלינק שלפניכם תמצאו כתב יד עתיק שחושף את צורת הכתיבה הנהוגה דאז: הכותרות בכתיבה ספרדית מרובעת עם תיקונים ושינויים בכתב ידו של המחבר. הערות בשולים נוספו על ידי רבי אברהם החסיד, רבי דוד הנגיד השני ואחרים.

מחזור ורמוס

כתב היד העתיק הזה עשה דרך ארוכה משנת 1272, שם נכתב בעיר וירצבורג בגרמניה על ידי רבי שמחה בר יהודה, "נמלט" בזכות פליטי קהילת וירצבורג לאחר חורבנה בשנת 1298, שרד את הנאצים ועד לירושלים שם הוא נמצא כיום.

המחזור, שנכתב בסגנון עדות אשכנז, יועד לשבתות המיוחדות ולמועדים ולתפילת החזנים בבית הכנסת. בלינק תמצאו כתבי יד עתיקים מקוריים שמציגים שני כרכים כתובים על קלף, בכתיבה מפוארת בכתב אשכנזי מרובע שנכתבו על ידי שני סופרים, ומלאים באיורים ססגוניים.

המחזור הזה שימש את מבקריו של בית הכנסת של וורמוס, בדרום מערב גרמניה, במשך מאות שנים. בשנת 1938, בליל הבדולח המבעית, הנאצים הרסו את בית הכנסת, אך המחזור ניצל והוסתר בקתדרלה. בשנת 1957, לאחר משפט שהתנהל בגרמניה אודות בין היתר הרכוש שהנאצים בזזו, הועבר כתב היד העתיק לירושלים, שם הוא נמצא עד היום בבית הספרים הלאומי.

בספר הזה מצויה אימרה, שנכתבה בגרמנית המדוברת של היהודים, כלומר באידיש. זוהי העדות הראשונה אי פעם ליידיש. הכיתוב הוא: "גוט טק אים בטגא שויר דיס מחזור אים בית הכנסת טרגא". – ברכה למי שנושא את המחזור הכבד לבית הכנסת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו