אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אילעאי עופרן: "מעצר הרבנים אינו חילול השם"

רב הקיבוץ 'קבוצת יבנה', הרב אילעאי עופרן, סבור כי בניגוד לדעה הרווחת מעצר ארבעת הרבנים בחשד שהשיגו במרמה תעודות כושר לרבנות אינו חילול השם וזאת בעקבות הליך בחירת רבנים לתפקיד

הרב אילעאי עופרן: "מעצר הרבנים אינו חילול השם"

רב הקיבוץ 'קבוצת יבנה', הרב אילעאי עופרן, סבור כי בניגוד לדעה הרווחת מעצר ארבעת הרבנים בחשד שהשיגו במרמה תעודות כושר לרבנות אינו חילול השם.

בהתייחסו לידיעה שעלתה ב'סרוגים' כתב הרב עופרן כי "אם אמת נכון הדבר, נעשתה התועבה הזאת בישראל, יש לבכות ולמחות לצעוק ולזעוק", עם זאת הבהיר הרב עופרן כי "אף על פי כן, "חילול השם" אין כאן.

לדבריו, הסיבה שאין במעצר הרבנים חילול השם, נובע מהליך בחירותם לתפקיד: "הגמרא קובעת, והפוסקים בעקבותיה, כי תלמידי חכמים נתפסים בעיני העם כמייצגים את התורה. לכן, הם נדרשים להתנהג באופן ישר והגון ואף לפנים משורת הדין, שכן חוסר הגינות מצידם, עלול להתפרש כאילו התורה עצמה אינה הגונה ואין לך חילול השם גדול מזה".

לדברי הרב עופרן, "אין קשר בין ההלכה הפשוטה הזו ובין המעצר הנוכחי. בעולם מתוקן – רבנים מוסמכים על ידי רבותיהם ונבחרים על ידי קהילותיהם. באופן כזה, רבנים יכולים להיות מנהיגי ציבור ואף אולי להיחשב כמייצגים את התורה. אך במציאות הנוכחית בישראל, בה רבנים מוסמכים על ידי גוף ממשלתי וממונים על ידי פוליטיקאים – הרי שאין הם מנהיגים אלא פקידים. אם הם "מייצגים" מישהו, הרי זה לכל היותר את המפלגה שמינתה אותם".

"שחיתות מצידם", הוא קובע, "אינה חילול שמו יתברך, אלא חילול שמם של הפוליטיקאים שבחרו בהם. והוא, לצערנו, מחולל מספיק גם בלי זה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
חוכמולוגיה בגרוש
אריאל | 07-09-2017 21:07
נותן התעודה ברבנות הראשית הוא הרב הראשי החתום עליה וזו הדרך לקבוע קריטריון אחיד לכול הרבנים ולמנוע שחיתות. זה בדיוק רב מפי רב. ואכן גם היום הקהילה בוחרת את הרב , היא דרך נציגיה. זה שקראת להם פוליטיקאים לא שינה את המצב. אתה בטוח יודע שגם בקהילות אירופה הייתה פוליטיקה ואפילו באחד המקרים העלו נציגי הקהל את הרב על עגלה ביום שישי ושלחוהו לנפשו .. אלא מטרתך ולא בפעם הראשונה להיות האיפכא מסתברא ולעשות קונץ עם האגודל.
2
לא נכון
| 07-09-2017 21:53
3
לא נכון. זוהי גמרא ביומא דף פ"ו ע"א.
יאיר | 08-09-2017 2:19
אביי אמר כדתניא (דברים ו, ה) ואהבת את ה' אלהיך שיהא שם שמים מתאהב על ידך, שיהא קורא ושונה ומשמש תח, ויהא משאו ומתנו בנחת עם הבריות מה הבריות - אומרות עליו אשרי אביו שלמדו תורה אשרי רבו שלמדו תורה. עליו הכתוב אומר (ישעיהו מט, ג) ויאמר לי עבדי אתה ישראל אשר בך אתפאר אבל מי שקורא ושונה ומשמש תח, ואין משאו ומתנו באמונה, ואין דבורו בנחת עם הבריות, מה הבריות אומרות עליו? אוי לו לפלוני שלמד תורה אוי לו לאביו שלמדו תורה אוי לו לרבו שלמדו תורה פלוני שלמד תורה ראו כמה מקולקלין מעשיו וכמה מכוערין דרכיו ועליו הכתוב אומר (יחזקאל לו, כ) באמור להם עם ה' אלה ומארצו יצאו
4
רעיון נחמד מאד
ישראל | 08-09-2017 8:58
הבעיה איך הציבור תופס את אותם פקידים.
5
איזה רב ואיזה בדיחה
יוסי | 09-09-2017 23:37
רב של קיבוץ לצערי נראה כמועוד מתנחל או נער יפיופ מגבעת שמואל אוליי הייטקיסט מה לך ולחילול ה' טול קורה מבן עיניך מספיק עם השטויות ...סליחה רק לא ראיתי אם אתה נועל סנדלים...
6
שמענו מספיק מהחבר'ה האלה
k | 10-09-2017 9:56
אין צורך להמשיך להביא את דעותיהם, זה מעוררה בחילה.