המדינה לבג"צ: אין צורך בתחבורה ציבורית בשבת

המדינה הגישה לבג"ץ את תגובתה המקדמית בנוגע לעתירה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. בתמצית, עמדת המדינה היא כי העתירה אינה מגלה עילה להתערבות שיפוטית.

המדינה לבג"צ: אין צורך בתחבורה ציבורית בשבת
  (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

המדינה הגישה לבג"ץ את תגובתה המקדמית לעתירות הנוגעות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. בתמצית, עמדת המדינה היא כי העתירה אינה מגלה עילה להתערבות שיפוטית.

את העתירה הגישו ח"כ תמר זנדברג (מרצ), התנועה הרפורמית, תנועת ישראל חופשית ונוספים, בדרישה מבית המשפט להורות לשר התחבורה לנמק מדוע הוא מסרב להפעיל את שיקול דעתו, כמתבקש ממנו בהוראות החוק (תקנה 386א(א) לתקנות התעבורה, התשכ"א 1961), ולשקול להפעיל מערך תחבורה ציבורית בשבת במתכונת המתאימה ליום המנוחה.

החוק דורש מהשר לבחון באופן ענייני, כממונה על מערך התחבורה במדינה, הפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת במקרים המפורטים בחוק, למשל קווי תחב"צ לבתי חולים, ליישובי ספר ובמקרים בהם הפעלת הקו ביום המנוחה חיוני לקיום שירותי התחבורה הציבורית במדינה.

תגובת המדינה: התחבורה הציבורית לא חיונית

עיקר העתירה נסוב סביב פרשנות משפטית של אחת מתקנות התעבורה. בתקנה נאמר כי לא יינתן רישיון להפעלת אוטובוס ציבורי בימי מנוחה, אלא (בין היתר) בקו שירות "שהוא חיוני, לדעת הרשות, מבחינת קיום שירותי תחבורה ציבורית". המדינה סבורה כי תקנה זו אשר מתייחסת למתן רישיון לפעילות בימי מנוחה של קווים שהם חיוניים מבחינת קיום שירותי תחבורה ציבורית, נועדה לאפשר קיום הולם של התחבורה ציבורית, למשל לאחר כניסת השבת ולפני יציאתה. הכוונה בעניין זה היא בעיקר לקווים ש"גולשים" לאחר כניסת השבת ומתחילים טרם צאתה. המדינה סבורה שאין לקבל את פרשנותם של העותרים לתקנה זו, כתקנת סל, פרשנות אשר אינה עולה בקנה אחד עם כוונת המחוקק ועם מארג החקיקה.

מעבר לכך, המדינה סבורה שהחלטת המשיבים (שר התחבורה והמפקח על התעבורה במשרד התחבורה), לאור הוראות הדין הקיימות, להימנע מפעולה אקטיבית לאיתור הצרכים התחבורתיים ביום המנוחה, ובמקום זאת להסתמך על מנגנון של הגשות בקשות פרטניות, בין היתר גם במסגרת תכנון מכרזים ובארגון מחדש של קווי שירות באשכולות שירות קיימים, מצויה במתחם הסבירות, כאשר העובדה שבפועל חל גידול משמעותי במספר הרישיונות הניתנים לנסיעה במהלך יום המנוחה (כולו או חלקו) תומכת במסקנה זו."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע