אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זהירות: חיידקי סלמונלה מזן אלים נתגלו במיליוני ביצים

משרד הבריאות ומשרד החקלאות גילו זן אלים של סלמונלה בכ-11 מיליון ביצים ששווקו לציבור. מי שקנה ביצים ממותג 'יש מעוף' נדרש לזורקם לאשפה ולא להשתמש בהם

זהירות: חיידקי סלמונלה מזן אלים נתגלו במיליוני ביצים
  (צילום: פלאש90)

משרד הבריאות ומשרד החקלאות גילו זן אלים של סלמונלה בכ-11 מיליון ביצים ששווקו לציבור.

"לאחר בדיקות מקיפות שנערכו במסגרת המאמצים המשותפים של משרד החקלאות ומשרד הבריאות לשמירה על בריאות הציבור ובהמשך להודעה לציבור על תחלואה בסלמונלה שמקורה ככל הנראה בביצים, נמצאה סלמונלה מזן אנטריטידיס בבדיקה סביבתית של לולי הטלה באתר אחד", נכתב בהודעה של משרד הבריאות.

עם גילוי תוצאות בדיקות המעבדה המשרדים עצרו מידית את שיווק הביצים מתחנת המיון אך יש לציין כי כמות הביצים החשודות כנגועות מהלול כאמור מהוה פחות מאחוז מסך הביצים המשווקות בארץ.

להשמיד מיד את ביצי 'יש מעוף'

המשרדים קוראים לציבור לא לצרוך ביצים הנושאות את הסימון שם המשווק "יש מעוף" מכל תאריכי האחרון לשימוש עד וכולל תאריך 20.10 שמצויות בחניות ורשתות השיווק ברשתות השיווק ובבתי הצרכנים. אסור לצרוך אותם ויש להשמידם ולזרוק אותם לפח הזבל.

ביצים שנמצאות בבתי הצרכנים, יש להשמיד אותן על ידי זריקה לפי הזבל ואין להחזירן לרשתות.

ניתן לזהות את הביצים: ביצים הנושאות את הסימון שם המשווק "יש מעוף" מכל תאריכי האחרון לשימוש עד וכולל תאריך 20.10

סלמונלה הינו חיידק שכיח בעולם ומדינת ישראל עושה מאמצים כדי למזער את הימצאותו. במסגרת התוכנית לניטור סלמונלה בלולי הטלה נבדקו כבר 60% ממשקי המטילות במדינת ישראל ונמצא כי שכיחות הסלמונלה מזן האנטריטידיס בלולי ההטלה בישראל עומד על פחות מ- 3% אחוז , שיעור הקטן מאחוז הימצאות זן זה במדינות אירופה וארה"ב.

כללים לבישול ביצים רגילות

(הכללים האמורים להלן אינם חלים על ביצי יש מעוף האמורים בהודעה זאת שאותם הצרכנים אמורים להשמידם ובישול לא יעזור).

חשוב לבשל ביצים באופן מלא כגון ביצה קשה (בישול מלא משמיד חיידקים).

להימנע מאכילת ביצת עין או ביצה רכה.

איסור על אכילת /שתיית מזון המכיל ביצים לא מבושלות.

לאחסן ביצים במקרר.

על ההוראות לעיל יש להקפיד במיוחד כאשר מדובר במזון עבור תינוקות, קשישים, נשים בהריון או אנשים עם פגיעה במערכת החיסונית.

כללים לרכישת הביצים

יש לרכוש ביצים עם חותמות עליהן מופיע שם המשווק, גודל הביצה, תאריך אחרון לשיווק ותאריך אחרון לשימוש במקרר.

יש להקפיד על קניית ביצים רק במקומות מורשים (לא בקניה בפתח הבית, שכן מקורן אינו ידוע והן אינן נשמרות בטמפרטורה ובתנאים המתאימים).

חשוב לשים לב כי בנקודות הרכישה הביצים מאוחסנות עם בקרת טמפרטורה ורצוי שלא לקנות ביצים שאינן מאוחסנות במדפים מקוררים. יש להקפיד על רכישת ביצים ארוזות באריזות קמעוניות סגורות בכל הצדדים ואם קונים מגשי ביצים של 30 ביצים, יש להקפיד כי המגש יהיה עטוף בניילון נצמד מכל צדדיו.

תאריך אחרון לשיווק, משמעו כי מעבר ליום זה, אין למכור עוד את הביצים הללו. התאריך האחרון לשימוש הינו חודש ימים מעבר לתאריך האחרון לשיווק. תאריך זה מהווה המלצה לצרכן עד מתי ניתן להשתמש בביצים כאשר הן מאוחסנות בבית, במקרר.

יש לאחסן את הביצים במקרר הביתי מיד לאחר הקניה.

כללים נוספים הקשורים לביצים

מומלץ לאחסן את הביצים במקרר באריזתן המקורית. האריזה מגינה על הביצים מפני אובדן נוזלים או ספיחת ריחות זרים והתייבשות.

אין להשתמש בביצים שבורות, סדוקות נוזלות ומלוכלכות.

אין להפריד בין החלמון לחלבון על ידי העברה בין 2 חצאי הקליפה, כי הדבר עלול לזהם את תוכן הביצה. עדיף לקנות כלי קטן, העושה פעולה זו בקלות.

אין לרחוץ ביצים, בייחוד טרם הכנסתן למקרר מאחר ושטיפת הביצים גורמת להעברת חיידקים לתוך הביצה.

יש להקפיד לזרוק את קליפות הביצה לאשפה ישר לאחר שבירת הביצה ולא להשאירן על משטח העבודה מאחר והחיידקים יכולים לעבור מקליפת הביצה למשטח העבודה וכן לנקות היטב את המשטח עליו הונחו הביצים. בנוסף, מומלץ לנקות גם את מקום שבירת הביצה עצמה.

בישול ביצה היטב או טיפול בחום גבוה משמיד נגיפים וחיידקים בביצים. על כן יש לצרוך אך ורק ביצים מבושלות, מטוגנות, אפויות וכיו"ב. על הביצה, לאחר בישולה, להיות מוצקה וללא אזורים נוזליים.

רצוי לא לצרוך מיני מזון המכילים ביצים בלתי מבושלות או אפויות (כדוגמת: ביצת עין, מוס שוקולד, טירמיסו, גלידה, מיונז וכיו"ב). הוראות אלו חשובות במיוחד לאוכלוסיות עם מערכת חיסון מוחלשת כגון של קשישים, ילדים ואנשים חולים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הסלמונלה שהתגלה!
פלוני אלמוני | 06-09-2017 22:23
אני לא מאמין שבביצי יש מעוף התגלה חיידק מסוכן של סלמונלה אולי החיידק היה שכיח אבל בגלל המותג הזה הוא לא שכיח יותר ובגלל זה היו לי כאבי בטן חזקים בימים האחרונים? אני מיד זורק את כל הביצים הנגועים האלה. אני לא מאמין שאכלתי משהו מזוהם אני מקווה שאהיה בריא.