גבעת חלפון גרסת השופטת אסתר חיות

ארז צדוק - מנכ"ל קרן 'אביב ערכית' תוהה על היושרה וההגינות של נשיאת העליון החדשה השופטת אסתר חיות, בפרשה שנראה כאילו נלקחה היישר מהסרט "גבעת חלפון אינה עונה"

גבעת חלפון גרסת השופטת אסתר חיות
  (באדיבות המצולם)

תארו לכם עורך דין שעובד 3 שנים על תיק קשה, זוכה במשפט ורגע לפני שהוא מקבל מיליונים, השופטת מסלקת אותו מהתיק ומייעדת את שכר הטרחה לעורכי דין אחרים, לפי בחירתה. זה מה שקרה בפסיקה בחתימת נשיאת בית משפט העליון שאישרה את חוסר הצדק הזה. הסיפור פורסם בעיתונות, אבל לא זכה לדיון רציני והשופטת חיות ממונתה לנשיאת בית משפט העליון

בסרט 'גבעת חלפון אינה עונה', נראה ישראל פוליאקוב בדמות החייל סרג'יו קונסטנצה שופך טיפות נפט מתוך ג'ריקן ישן, על גבעת חול צחיחה ליד גבול מצרים, קונסטנצה מעונין שחברו ויקטור יחשוב שבעמקי האדמה קיימים מאגרי נפט ובתמורה לשמיטת חוב- ויקטור יקנה ממנו את "גבעת הנפט".

36 שנים לאחר מכן, יו"ר שמן, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי והמנכ"ל יוסי לוי, ביחד בתפקיד סרג'יו קונסטנצה, הואשמו בדיווח כוזב למשקיעים על סימני נפט.

עו"ד חלפון נושל מדמי הטירחה בתביעה הייצוגית

סיפור ההשקעה של הרמטכ"ל אשכנזי קיבל פומבי בעיתונות, אבל פחות מכך היה המשך השתלשלות הסיפור: באוקטובר 2013 הגיש עו"ד יוגב חלפון תביעה נגד חברת שמן בגין הסתרת מידע ודיווחים כוזבים. עו"ד חלפון טען מאוחר יותר שלא ידע שהעובדה שהוא משמש עורך דין שמגיש את הייצוגית וגם תובע בסכום של 145 שקל – בגין אופציות 'שמן' שרכש, תעמוד לו לרועץ ועלולה לגרום לו להפסד של עשרות מיליוני שקלים.

באוקטובר 2016, שלוש שנים לאחר הגשת התביעה, אושרה התובענה והתקבלו כל טענותיו של חלפון. בשלב זה, חלפון היה אמור לקבל את שכר טרחתו בהיקף של כ-25 מיליון שקלים, אך אז החליטה השופטת קרת לסלק אותו מהייצוג בתיק ולמנות שני עו"ד אחרים במקומו, בטענה שהוא לא יכול גם לתפקד כעוה"ד בתיק וגם כתובע.

ההיגיון בבסיס הטענה הזו הוא חשש לניגוד עניינים בין 'עורך דין' ל'תובע', שיכול לבוא לידי ביטוי כאשר תידון הצעת פשרה. אולם בתיק הזה שכבר נתקבלה בו החלטה, פשרה איננה רלוונטית. יתרה מכך, על איזה ניגוד עניינים מדברים כאשר כעורך דין זכאי לשכר טרחה בסך מיליונים רבים, וכתובע סכום התביעה האישי שלו הוא 145 שקל בלבד, אבל השופטת קרת החליטה שאפשר לקחת מעו"ד חלפון את שכר טרחתו בגין עבודתו במשך שלוש שנים, רגע לאחר הזכייה, ולתת את הפרס לצמד עורכי דין בהם חשקה נפשה, ללא מכרז וללא כל סיבה הגיונית.

חלפון ערער לעליון והתיק הועבר לידי השופטת חיות, מי שהייתה באותו זמן מועמדת יחידה לתפקיד נשיאת העליון אחרי נאור. חשוב לציין בשלב הזה שבשנת 2014 הגיש עו"ד חלפון תלונה חריפה לנציב תלונות השופטים נגד חיות, דבר חריג ביותר ובוודאי כשמדובר בשופט עליון. זה לא גרם לחיות לפסול עצמה מלדון בתיק. ומה הייתה החלטת השופטת חיות? מצד אחד ביטול מינוי עורכי דין שהשופטת קרת מינתה ללא מכרז, אך נמנעה מלמנות בחזרה את עו"ד חלפון, חיות נתנה לסילוקו תוקף של פס"ד סופי.

התנהלות בית המשפט, כולל בית משפט העליון, כפי שמשתקפת ממקרה זה, הינה בעייתית ביותר ונראה שהצדק ממנה והלאה. שופטת אחת מסלקת עורך דין מתפקידו לאחר הזכייה, מונעת בכך את שכר טרחתו ונותנת לאחרים לנהל את תיק התביעה, כטוב בעיניה וללא מכרז. בית המשפט העליון אמנם ביטל את מסירת התיק לניהול אחרים, אבל לא החזיר לעורך דין שעבד על התיק שלוש שנים את המגיע לו.

בשורה תחתונה- 'הזכיה בפיס' בייצוג התיק הוצא למכרז, מה שיכול להיראות לאדם מבחוץ, כמסע נקמה של שופטת כלפי אדם שהעז להתלונן נגדה. והשופטת נגדה הוגשה תלונה בטענה לחוזר צדק ויושרה? היא תיכנס בקרוב לתפקיד נשיאת בית המשפט העליון

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
מיחזור
ג'ורג' | 04-09-2017 19:15
כבר נטחן עד דק בעיתונות. אם אין לך מה לחדש, לא חייבים לכתוב מאמרים. והקשר לגשש ממש לא רלוונטי.
2
"שָׂרַיִךְ סוֹרְרִים
יוסי | 04-09-2017 19:29
שָׂרַיִךְ סוֹרְרִים וְחַבְרֵי גַּנָּבִים כֻּלּוֹ אֹהֵב שֹׁחַד וְרֹדֵף שַׁלְמֹנִים יָתוֹם לֹא יִשְׁפֹּטוּ וְרִיב אַלְמָנָה לֹא יָבוֹא אֲלֵיהֶם
3
בית המשפט בפשיטת רגל
עמית | 05-09-2017 10:16
פשוט הזוי,היא צריכה לעוף לאלף עזזאל
4
השאלה החשובה, על מה הגיש תלונה לנציבות על השופטת הנ"ל
משפטן | 05-09-2017 10:18
למרות שאני חושב שהשופטת קרת מושחתת, אך חיות לא רצתה לעזור לעוד שפגע בה בצורה לא ישרה. ולכן חשוב מאוד לדעת על מה התלונן העוד הנל
5
חיות תהיה אסון אבל אין שר בישראל במשרד המשפטים. יש צרה.
יורח | 05-09-2017 10:54
זו הצרה של הימין. שרת משפטים 'מתנהלת בערמומיות כלפי בוחריה. הרבה רעש למעט הישגים. חכו לחיות ו תראו מאיפה בית המשפט מלריה עליכם את עולמכם.
6
שרייך סוררים, וחברי גנבים--כולו
ישעיהו | 07-09-2017 20:11
אוהב שוחד, ורודף שלמונים; יתום לא ישפוטו, וריב אלמנה לא-יבוא אליהם... ואשיבה שופטייך כבראשונה, ויועצייך כבתחילה; אחרי-כן, ייקרא לך עיר הצדק--קריה, נאמנה.
7
חיות מחזיקה במספר נכסים בצהלה בתא, הילדים והנכדים...
צהלה | 18-09-2017 22:31
הסתובבו בין עשירים במכוניות יוקרה, מסיבות ובילויים. הנכד שלה שגדל איתי הקים מלון בוטיק בתא בשנות ה 30 לחייו. שחיתות! מעמד מורם מעם הושם לאכוף ולקבוע מוסר מהו.מדינה, חברה....לקויה.
8
לפזר את ביהמ"ש העליון
משה | 31-10-2017 18:15
צריך לפזר את ביהמש העליון ולהקים ועדה ציבורית המייצגת את העם כפי שהשתקף בבחירות ולבחור מחדש את כל השופטים. נכון. צריך בגץ חזק אבל גם מייצג ולא איזה מאפיה שהשתלטה על העם