אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הורים או מורים? מי אחראי על החינוך של הילדים

מוטלת חובה על אנשי החינוך והלימוד לראות בתלמידיהם כאילו הם הבנים והבנות שלהם. כי האחריות של המחנכים איננה רק כשליח העושה של רצונו של המשלח, הם ההורים, אלא יש לו גם אחריות אישית על כל תלמיד ותלמיד כאילו הוא בנו הפרטי.

הורים או מורים? מי אחראי על החינוך של הילדים
  (צילום: דוד כהן/פלאש90)

בכל שנה עם פתיחתה של שנת הלימודים שב ועולה הדיון בדבר חלוקת האחריות החינוכית בין ההורים לבין המחנכים והמחנכות במערכת החינוך.

עד כמה משמעותית מערכת החינוך לחינוכו ומי נושא את עיקר הנטל החינוכי.

הרמב"ם מגדיר את מערכת היחסים הזו בצורה מיוחדת: בהלכה הפותחת את הלכות תלמוד תורה הוא כותב "…קטן אביו חייב ללמדו תורה שנאמר ולמדתם אותם את בניכם לדבר בם…" כלומר החיוב הוא אישי על האב. אולם מיד בהלכה שאחריה פוסק הרמב"ם "…מצווה על כל חכם וחכם מישראל ללמד את כל התלמידים אף על פי שאינם בניו. שנאמר 'ושננתם לבניך- מפי שמועה למדו 'בניך אלו תלמידך' שהתלמידים קרויין בנים"

הרי שיש שני צדדים לשאלה על מוטלת האחריות החינוכית של ילדי ישראל.

מצד אחד, החובה היסודית היא של ההורים ולכן הם מחויבים גם לממן את החינוך במידת הצורך כמו שממשיך הרמב"ם ופוסק "וחייב לשכור לבנו מלמד ללמדו" (שם הלכה ג).

אחריות משותפת של ההורים והמחנכים

אולם מאידך, מוטלת חובה על אנשי החינוך והלימוד לראות בתלמידיהם כאילו הם הבנים והבנות שלהם. כי האחריות של המחנכים איננה רק כשליח העושה של רצונו של המשלח, הם ההורים, אלא יש לו גם אחריות אישית על כל תלמיד ותלמיד כאילו הוא בנו הפרטי.

במדינת ישראל, בה יש חוק חינוך חובה, חייב כל הורה לשלוח את ילדיו למערכת החינוך, מתוך הבנה שחינוך איננו רק אחריות הנובעת מהיות הילד בן להוריו, אלא אחריות לחינוך הילד בגלל היותו חלק מחברה וחלק מעם.

מכאן גם נובעת המחוייבות של המחנכים לתלמידיהם, כי גם הילדים אישיות עצמאית שאיננה תלויה רק ברצון ההורים או ביכולתם לחנך את ילדיהם.

ראיה משולבת זו של התורה הרואה בהורים את האחראים הראשוניים לחינוך של ילדיהם, אבל איננה משאירה להם את הבלעדיות, אלא מטילה גם על מערכת החינוך ועל המחנכים את האחריות לחינוך כאילו הם הילדים הפרטיים שלהם, היא הערובה להצלחה בחינוך הן בבית והן במוסדות החינוך.

==

הרב אלי קפלן הוא ראש הגרעין התורני במעלה אדומים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו