אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

'בלבבי': כרטיס תרומות האברים של הציבור הדתי

החששות של הציבור הדתי לחתום על כרטיס 'אדי' הולידו יוזמה לכרטיס חדש, 'בלבבי' בו מודיע החותם כי הוא מסכים שאבריו יתרמו אבל רק בפיקוח של צוות המורכב מרופאים ורבנים. מנכ"ל 'בלבבי' חיים פלק: "מי שיחתום על בלבבי יכול להיות בטוח שמותו ייקבע כהלכה, ושאבריו ייתרמו רק באישור רב".

'בלבבי': כרטיס תרומות האברים של הציבור הדתי
  כרטיס 'בלבבי' לתרומות אברים

הספקות ההלכתיים סביב כרטיס 'אדי' לתרומות אברים מולידים כרטיס חדש.

את היוזמה החדשה מוביל עו"ד חיים פלק, תושב עפרה, שמבקש להגדיל את מאגר התורמים הפוטנציאליים לתרומות אברים בישראל, גם בקרב המגזר הדתי והחרדי, כך מפרסם היום עקיבא נוביק בידיעות אחרונות.

למעלה מאלף חולים ממתינים כיום בארץ להשתלות מסוגים שונים, אך מאגר החותמים אינו גדול דיו. על כרטיס 'אדי' חתומים כארבע מאות אלף איש, שעל פי ההערכות רבע מהם דתיים או שומרי מסורת.

בנוסף, קיימים עוד כארבע מאות אלף ישראלים החוששים לחתום על "אדי" מטעמים דתיים. ישראל נמצאת במקום הרביעי מהסוף, בעולם המערבי, בשיעור ההסכמה לתרומת איברים.

הכרטיס החדש, יאפשר לדתיים ולשומרי מסורת, להסיר את החשש ההלכתי מתרומת אברים, מפני שכל התהליך יעשה בפיקוח ובהסכמה רבנית מלאה.

בעבר פרסמנו ב'סרוגים' הסתייגויות של רבנים מהציונות הדתית לתרומת אברים באמצעות כרטיס 'אדי'. כבר אז רמזנו כי מתנהל מו"מ על ייסוד עמותה חדשה לתרומת אברים, בהסכמת הרבנים.

"אנשים רוצים למות כדתיים" מסביר חיים פלק, מנכ"ל 'בלבבי'. "מאחר ורבים סבורים שהיהדות מתנגדת לתרומת איברים, הם אינם חותמים. הגיע הזמן לתקן את הטעות הזו".

כרטיס 'בלבבי'

בשונה מכרטיס 'אדי', בכרטיס 'בלבבי' לא מופיע המשפט "אני מצווה בזה ותורם לאחר מותי" אלא "יש לראות בנשיאת כרטיס זה הסכמה לתרומת איברים לצורך השתלה". בנוסף מבקש התורם, כי מותו יאושר לא רק על ידי רופאים אלא גם על ידי צוות "ערבים" המורכב מקבוצת רבנים שהם גם רופאים, או 'נאמנים' שלהם בכל בית חולים.

בנוסף נוספה המילה 'מישראל' לציטוט: "כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם ומלואו", שנשמטה בכרטיס 'אדי'.

הסכמה גורפת בקרב רבני הציונות הדתית

עוד בטרם הושק הכרטיס רשמית, כבר הביעו בו תמיכה ראשי הרבנים בציונות הדתית, ובהם הרב דב ליאור, הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן, הרב צפניה דרורי, הרב יעקב שפירא והרב שמואל אליהו.

בימים הקרובים יופץ "קול קורא" של רבנים שמטרתו גיוס חותמים על הכרטיס, כשחניכי בני עקיבא יצטרפו גם לסייע בהחתמת הציבור על הכרטיס החדש. בעוד כחודש תתקיים "שבת בלבבי" בה יקראו רבני הקהילות לחתום על הכרטיס החדש.

"מי שיחתום על בלבבי יכול להיות סמוך ובטוח שמותו ייקבע כהלכה, ושאבריו ייתרמו רק באישור רב" מסביר פלק.

המחלוקת על תרומת האברים נעוצה במחלוקת סביב שאלת רגע המוות. הרופאים מבקשים להקדים את רגע המוות, כדי שהאברים יהיו במצב טוב יותר להשתלה ואילו היהדות אוסרת על קירוב המוות אפילו במספר שניות.

בכרטיס 'בלבבי' מוגדר רגע המוות, כהפסקת פעולת המוח, גם אם שאר המערכות של הגוף (לב, ריאות) ממשיכות לעבוד בצורה מכנית, על ידי מכונת הנשמה, למשל.

כמו כרטיס "אדי" שנולד בעקבות מותו של אהוד בן דרור בשנת 1978, אחרי שהמתין לשווא לתרומת כליה, "בלבבי" נקרא על שם בלהה הירשברג, אם לתשעה ממעלה מכמש שמתה לפני כחצי שנה על שולחן הניתוחים בהמתנה להשתלת ריאה.

כרטיס בלבבי הצד האחורי

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
חיים פלק הו לא השדכן הזה?
חיה | 14-07-2011 10:38
מישפ"ה?
2
חסד גורר חסד
אבי תל אביב | 14-07-2011 11:53
כנראה זה הוא מישפה שעושה עוד משהו טוב שיבורך
3
איפה חותמים?
איפה חותמים? | 14-07-2011 13:15
4
הפתרון האמיתי להשתלות כליה הם תרומות מן החי
איתן | 14-07-2011 14:04
גם אילו יתרמו כל הפוטנציאלים מן המת, עדיין לא יספיקו אף לא למיעוט מהממתינים להשתלת כליה, הפתרון היחידי לחלץ את החולים האומללים מהדיאליזה, היא תרומות מן החי, עיינו באתר ארגון "מתנת חיים" www.kilya.org.il
5
תקנו טעות שהיא ממש פיקוח נפש
יהונתן | 14-07-2011 14:15
כתבתם משהו לא נכון בכתבה. כתבתם שהרופאים מקדימים את רגע המוות בכמה שניות. זה לא נכון !!!! יש היום חוק במדינת ישראל, שקובע בדיוק את רגע המוות, וגם הרבנים וגם הרופאים חתומים עליו. ככה עושים היום ולא מקדימים באף שניה את קביעת רגע המוות. אני לא נכנס עכשיו אם "בלבבי" זה טוב או לא טוב. אבל אם אתם כותבים כזה דבר אתם בעצם אחראים לכל אלה שלא יסכימו להשתלת אברים שלא בצדק !!!!!
6
אני חילוני, ועל הכרטיס שלי כתוב"אני תורם למי שתורם"
מיקי | 14-07-2011 20:27
7
טעות בציטוט המשנה והרמב"ם
עודד גלעד | 14-07-2011 22:22
בדקתי גם במסכת סנהדרין וגם במשנה תורה וכתוב שם במפורש "כל המקיים נפש אחת וגו'" ולא "מישראל". לא הגיע הזמן לעצור את הסילוף הגזעני והפוגעני הזה של דברי חז"ל?
8
תרומה מאדם חי לחולה שאינו קרוב או מכר
| 27-09-2011 7:34
תרומת אברים מאדם חי, לאדם שאינו קרוב או מכר, והורי התורם מתנגדים שיתרום, המעשה גורם להם צער רב, מצווה על התורם לשמוע בקול הוריו, מצוות כיבוד הורים קודמת.
9
כתובת אתר בלבבי הוא...
sus | 28-09-2011 9:19
www.bilvavi.co.il
10
השוני בציטוט
איתמר עמיאור | 18-12-2011 0:09
11
סיבת השוני בנוסח כל המקיים נפש
איתמר עמיאור | 18-12-2011 0:13