"עלי לשרת את ישראל בצורה שיוונית וללא אג'נדה"

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש המבקר בישראל נפגש עם הנשיא רבלין שקרא לגורטש: "פעל לסיום האפליה נגד ישראל בארגונך", גורטש בתגובה: "עלי לשרת את ישראל בצורה יותר שיוונית וללא אג'נדה"

"עלי לשרת את ישראל בצורה שיוונית וללא אג'נדה"
  הנשיא ריבלין ומזכ"ל האו"ם גורטש (צילום: אוהד צויגנברג)

לאחר שנחת אתמול בערב מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, החל גורטש את ביקורו הראשון בישראל מאז נבחר לתפקידו הנוכחי . גוטרש סייר הבוקר (ב) במוזיאון "יד ושם" בירושלים והניח זר באוהל יזכור, ומשם המשיך לפגישה בבית הנשיא עם ראובן (רובי) ריבלין.

במהלך פגישתם אמר הנשיא ריבלין למזכ"ל האו"ם כי: "מדינת ישראל היא המקום היחיד בו העם היהודי יכול לממש את זכותו להגדרה עצמית".

והוסיף כי, "למרבה הצער, בכל הסובב את אזורינו, אנו עדים בימים אלה, לכמה מסוכנת התמוטטות מדינת הלאום. אנחנו רואים במו עינינו אסונות הומניטריים נוראיים בהם המדינה חלשה מדי ולא מסוגלת לסייע לעמה. דווקא מפני שרעיון מדינת הלאום מושרש עמוק בערכי האו"ם ועקרונותיו."

לסיום, קרא הנשיא למזכ"ל האו"ם לפעול לסיום האפליה נגד ישראל בחלקים מהארגון שהוא עומד בראשו".

גורטש מניח זר באוהל יזכור (צילום: עמית שאבי)

"בתור מזכ"ל אשר נבחר על ידי כל נציגי המדינות", פתח גורטש את דבריו, "עלי לשרת אתכם בצורה יותר שיוונית וללא אג'נדה, אך סייג, "גם אם אני לא מסכים לעתים עם מדיניות ישראל  וזה לגיטימי. נמשיך להיות חברים של ישראל ונחפש פתרון לשלום. לא נאפשר לאנטישמיות לשרור".

והוסיף: למזכ"ל יש יכולת הכלה מוגבלת, אבל על ידי פעולות התערבותיות, יוזמה ותיווך הוגן. אני מקווה שאוכל לקרב יותר ויותר נציגי מדינות אחת לשנייה".

פחות דיבורים יותר מעשים

מזכ"ל האו"ם קרא לישראל וארה"ב לפעול יחד מתוך ההבנה שהאינטרס המשותף לביטחון גלובלי הוא דבר חשוב יותר ממחלוקות פוליטיות שקיימות בין מדינות רבות. וכי עליהם לעבור מהגישה הנוכחית לגישה תכליתית יותר שתשיג תוצאות טובות יותר: "בואו נהיה כנים, יש לנו יותר ישיבות, עם יותר מדי אנשים, שדנים ביותר מדי סוגיות, עם מעט מדי החלטות".

גורטש התייחס גם לאלו שקוראים להשמדת ישראל ואמר כי : "זו צורה מודרנית של אנטישמיות, לא נאפשר לאנטישמיות לשרור".

שגריר ישראל לאו"ם דני דנון ליווה את המזכ"ל בביקורו ב"יד ושם": "בימים שבהם אנו עדים לגילויי אנטישמיות מזעזעים ומסוכנים, העולם כולו צריך להתייצב מולה ולהוקיע אותה".

בהמשך היום צפוי גורטש להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מחר יבקר גוטרש ברשות הפלסטינית, שם ייפגש עם נציגי ההנהגה הפלסטינית. ואף להיפגש עם יושב ראש הרשות, מחמוד אבעס. למחרת, ביום רביעי, הוא יבקר בעוטף עזה, שם יגיע למתקני האו"ם ברצות עזה, ולסיום ינעל את ביקור בנאום בבית התפוצות באוניברסיטת תל אביב

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע