ההגבלות לקראת עליית החכי"ם להר הבית

בעוד יומיים אמורים לעלות באופן חד פעמי להר הבית חברי כנסת. במכתב שהוציא קצין הכנסת לקראת עליית החכי"ם, פורסמו ההגבלות בהן, חכי"ם יהודים וערבים יעלו בנפרד, ללא תקשורת וכי שרי הממשלה לא יוכלו לעלות להר כלל

ההגבלות לקראת עליית החכי"ם להר הבית
  גליק בהר הבית (צילום: באדיבות ארגון ליב"ה)

במכתב שהוציא היום (א') קצין הכנסת ניצב יוסף גריף לכלל חברי הכנסת ופורסם לראשונה ב- NRG, נכתבו התנאים לקראת העלייה הקרובה שנקבעו על ידי גורמי הביטחון. בתחילה, ציין גריף שתחילת התכנית התאחרה בשל הפיגוע הקשה שהתרחש על ההר. בהמשך אמר כי כל תיאום לעליה להר ייעשה מול קצין הכנסת בלבד 24 שעות מראש, ויאושר על ידי המפכ"ל או מפקד מחוז ירושלים ובהתאם להערכת מצב ספציפית לקראת מועד הביקור.

בין הסעיפים שנכתבו, נאמר כי שרי הממשלה לא יכולו עלות להר כלל. חברי הכנסת היהודים שכן הותרו ייכנסו דרך שער המוגרבים משם עולים המבקרים היהודים להר ובמהלך שעות הביקור הקבועות ליהודים. חברי הכנסת יורשו ללכת במסלול הביקור הרגיל של המבקרים שאינם מוסלמים.

כל זאת, לעומת חברי הכנסת הערבים שייכנסו דרך שער השבטים החל מחצי שעה לאחר שעות ביקורי היהודים ושהותם תאושר עד לסגירת ההר.

יהודים בהר הבית (צילום: Sliman Khader/Flash90)

ללא תקשורת וללא השתתפות בדיונים במשרדי הוואקף

בנוסף, בכדי לא להפוך את ההר לזירה פוליטית לא תתאפשר נשיאת נאומים ונתינת ראיונות לתקשורת, ולא השתתפות בפגישות או דיונים במשרדי הווקף בהר הבית. נאמר גם כי חברי הכנסת לא ילוו בביקורם אישים חשובים אחרים בארץ או מחו"ל (ללא תיאום ואישור בנפרד).

ביחד עם פרסום זה, שלח ח"כ יהודה גליק מכתב לכל חברי הכנסת בו הוא מבקש לכבד את הכללים שעליהם הורה קצין הכנסת: "אני פונה אליכם, כל העולים להר – הבה נגלה אחריות ונשמור על כבוד המקום וקדושתו, נישמע להוראות המשטרה ונקדיש את עליותינו אך ורק למטרות ראויות".

והוסיף ש"מן הראוי שאת הוויכוחים הפוליטיים נשאיר מחוץ להר ונשמור אותם למשכן הכנסת, לתקשורת ולפעילותנו הציבורית והפוליטית"

נזכיר כי בשבוע שעבר הגיעו ראשי שדולת הר הבית, חברי הכנסת יהודה גליק (הליכוד) ושולי מועלם (הבית היהודי), לשער המוגרבים של הר הבית וניסו להיכנס להר, למרות האיסור על עליית חברי כנסת להר.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו