אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כיצד תיראה אשדוד בעקבות החתימה על הסכם הגג הגדול ביותר במדינה?

בשבוע שעבר נחתם הסכם הגג בין עיריית אשדוד לבין האוצר ומשרד הבינוי והשיכון. זהו הסכם הגג הגדול ביותר שנחתם עד כה, במסגרתו צפויות להיבנות בעיר מעל ל-45,000 דירות חדשות. מה זה יעשה לעיר? צפו בניתוח של מדלן

כיצד תיראה אשדוד בעקבות החתימה על הסכם הגג הגדול ביותר במדינה?
  העיר אשדוד ( צילום: שאטרסטוק)

במקביל, מתוכנן פיתוח נרחב של אזורי תעסוקה, תשתיות תחבורה, מוסדות ציבור ופארקים ברחבי העיר.

כיצד יישום ההסכם צפוי לשנות את פניה של העיר בעשור הקרוב?

 

30,000 דירות במחיר למשתכן

על פי הסכם הגג, כ-30 אלף דירות ייבנו במסגרת תכנית מחיר למשתכן – מרביתן בשכונות שיוקמו בשולי העיר, ומיעוטן בתוך השכונות הקיימות. כ-6,200 דירות נוספות יוקמו על קרקע פרטית ובפרוייקטי פינוי-בינוי בתחומי השכונות הוותיקות. למספר זה, יש להוסיף כ-9,000 דירות שצפויות להיות מאושרות במסגרת תקנת שבס, המאפשרת ליזמים להגדיל את מספר הדירות ב-30% – באישור הרשות המקומית.

אבישי קהלני, חוקר שכונות באתר מדלן: "אחת מהמטרות של הסכם הגג היא למשוך זוגות צעירים לעיר, בין היתר באמצעות בנייתן של דירות קטנות שיאפשרו פתרונות דיור לקהל היעד הזה. כך, לפי התכנון, כ-40% מהדירות שייבנו יהיו דירות בנות 3 חדרים עד לגודל של 75 מ"ר, 40% מהדירות בנות 4 חדרים עד לגודל של 100 מ"ר, ורק 20% הנותרות תהיינה דירות גדולות".

"בנוסף, העירייה הקצתה כ-10 אלף דירות לתושבי אשדוד במטרה להשאיר את הדור הצעיר בתחומה. מדובר בשינוי מהותי עבור תושבי העיר, שבשנים האחרונות הבנייה בה הייתה מצומצמת יחסית. כך לדוגמה, בשלוש השנים האחרונות נמכרו בעיר כ-1,900 דירות חדשות בלבד, כאשר באשקלון, השכנה הקטנה מדרום, נמכרו בתקופה המקבילה כ-3,400 דירות".

במידה וכלל הדירות אכן ייבנו, צפויה אוכלוסיית העיר, המונה כיום כ-220 אלף תושבים, לגדול לכדי כ-400 אלף איש – תוך שהיא קולטת לשטחה אוכלוסייה הגדולה יותר מכלל תושבי רמת-גן. לשם כך, התחייבה העירייה לאשר את בנייתן של 3,000 דירות (לכל הפחות) בכל שנה – בניגוד למרבית הערים, שהתחייבו בהסכמי הגג שלהן לבניית כ-2,000 דירות בשנה.

עוד לפי הסכם הגג, בחלק הצפוני של העיר, בסמוך לנחל לכיש, תוקם קריית ספורט חדשה, שתכלול אצטדיון מודרני, בריכה אולימפית ואולם כדורסל, ותחליף את אצטדיון הי"א המיושן, שצפוי להיהרס לטובת הקמת בנייני מגורים. כמו כן, יוקמו פארקים גדולים לאורך נחל לכיש ורצועת החוף, ויימשך פיתוחו של הפארק העירוני 'אשדוד-ים'.

יצירת מוקדי תעסוקה מגוונים

אשדוד, העיר השישית בגודלה בארץ, מקדמת בתחומה כבר כיום שורת פרויקטים שאמורים לחזק את מעמדה כעיר מובילה עבור כלל תושבי האזור. כך למשל, הקמת בית החולים 'אסותא', שייהנה מתשתיות מודרניות וממערכות מידע מתקדמות; 'נמל הדרום', שירחיב את פעילות הנמלים ויתחרה בנמל הקיים בעיר; ופארק הייטק וקריה אקדמית, שיבנו בכניסה לעיר מכיוון מחלף עד הלום, ויהוו יחד עם ביה"ח אסותא, את אחד ממוקדי התעסוקה והשירותים המובילים בעיר.

אבישי קהלני מאתר מדלן: "הסכם הגג מבקש להמשיך בתנופת הפיתוח העירונית, ובמסגרתו יורחבו אזורי התעשייה בצפון העיר, ואף יוקם אזור תעסוקה בסמוך למחלף עד הלום. כמו כן, תיבנה רצועת בתי מלון לאורך החוף. אלה צפויים להגדיל את אפשרויות התעסוקה בעיר הדרומית, שכמעט מחצית מתושביה מועסקים בערים אחרות. יחד עם זאת, נראה כי האתגר של העירייה בתחום זה הוא לגוון את שוק התעסוקה המקומי, וליצור – לצד מוקדי התעסוקה בתחום התעשייה הכבדה ובנמל – מקומות תעסוקה בתחומים שלא מצויים בשפע בעיר, דוגמת הייטק ושירותים עסקיים ופיננסים".

שתי כניסות חדשות לעיר

בבחינת דרכי הגישה לאשדוד, כיום קיימות שתי כניסות בלבד לעיר מכביש 4. לשם השוואה, לנתניה, שקטנה מאשדוד, קיימות ארבע כניסות מכביש 2. הסכם הגג מתייחס להקמתם של שני מחלפים חדשים – 'מחלף אשדוד צפון', מצפון לאזור התעשייה הצפוני, ו'מחלף אמונים', בדרום העיר – שיסייעו בוויסות התנועה הנכנסת והיוצאת מהעיר.

כמו כן, מתוכננת הרחבתה של תחנת הרכבת 'עד הלום', ואף תקודם הקמתן של שתי תחנות חדשות בעיר – האחת בסמוך לאזור התעשייה הצפוני, והשנייה באזור שכונת 'פארק לכיש' המתוכננת לקום בין שדרות הרצל לנמל. עם זאת, הקמת התחנות תתאפשר במידה והדבר יעלה בקנה אחד עם תכניות הפיתוח של רכבת ישראל.

אבישי קהלני מאתר מדלן: "נושא פיתוח התשתיות הפך לאקטואלי ברקע פרויקט שמקודם בעיר בימים אלה ומייצר עומסי תנועה. מדובר בפרויקט חדשני לתחבורה ירוקה בעיר, העונה לשם 'Reway Ashdod’, במסגרתו יסללו נתיבים ייעודיים לתחבורה ציבורית, בהם ייסעו אוטובוסים שיזכו להעדפה ברמזורים.

כאמור, עבודות ההקמה של הפרויקט הביאו לסגירה של נתיבי נסיעה ולהיווצרותם של עומסי תנועה בעיר. מצד אחד תושבי אשדוד תהו על ההצדקה שבהקמת הפרויקט בעיר – שלא הייתה מאופיינת בעומסי תנועה משמעותיים עד להקמת הנתיבים החדשים. מנגד, טוענת העירייה כי פיתוחה המתוכנן של העיר, שיכלול הוספה של עשרות אלפי דירות, צפוי להביא להיווצרותם של עומסים ברחבי אשדוד, ועל כן הקמת מערכת מתקדמת של תחבורה ציבורית מבעוד מועד היא מתבקשת".

המתנגדים להסכם

מי שהגיע לטקס החתימה על הסכם הגג שנערך ביום ראשון, נתקל בהפגנה שערכו אנשי החברה להגנת הטבע ופעילי סביבה. אלה מחו נגד התכנית להקים שכונה מגורים ענקית בדיונה הגדולה שמדרום לעיר – המהווה את אחד השרידים האחרונים לנוף החולות שאפיין את רצועת החוף של ישראל. המתנגדים, שמציינים כי תכנית בנייה דומה שקודמה במקום בשנות ה-90 ובוטלה עקב לחץ ציבורי, טוענים כי ניתן למצוא פתרונות דיור בצפון העיר ובתוך השכונות הקיימות, בין היתר ע"י התחדשות עירונית.

אבישי קהלני מאתר מדלן: "התומכים בתכנית הבנייה טוענים כי לא קיימות עתודות קרקע מספקות בתוך העיר, וכי אין מנוס מלבנות על הדיונה הגדולה, על מנת לאפשר פתרונות דיור לזוגות הצעירים.
עם זאת, לאור יעדי הגידול החריגים שהציגה אשדוד בהסכמי הגג, נראה כי ניתן היה לוותר על הבנייה בחולות אשדוד, תוך מציאת פתרונות דיור אחרים לעיר שיאפשרו את גדילתה בקצב מתון ושפוי יותר. למרבה הצער, הדיונה הגדולה באשדוד היא מקרה נוסף של אתר טבע ייחודי – דוגמת רכס לבן בירושלים וגבעות בית שמש – שנמצאים בסכנה לאור משבר הדיור והלחץ הממשלתי לבנייה מזורזת של דירות ופיתוח עירוני".

יתרה מזאת, בימים אלה מתקיים הליך משפטי נגד הסכם הגג, לאחר שכ-250 מתושבי אשדוד, וביניהם שלושה חברי מועצה, עתרו לביהמ"ש בטענה לאי סדרים בהליך אישור ההסכם. ההליך עודנו מתקיים, אך בדבר אחד כבר הצליחו העותרים – והוא ביטול הסעיף המקצה 25% מהדירות בהסכם הגג לאוכלוסייה החרדית.

אבישי קהלני מאתר מדלן: "האוכלוסייה החרדית באשדוד היא מהגדולות בארץ, ומהווה, נכון לשנת 2015, כ-20% מאוכלוסיית העיר. גידולה של האוכלוסייה החרדית הביאה למצוקת דיור ברובע ז' החרדי ולהגירת תושבים חרדים לרובעים הסמוכים – ג', ו' ו-ח'. ככלל, בשנים האחרונות ניכרת מתיחות סביב סוגיות עירוניות שונות בין החרדים והחילונים בעיר, כדוגמת חנוכתו של מתחם 'ביג פאשן' בעיר, הפתוח בשבת. סביר להניח כי עליית משקלה של האוכלוסייה החרדית בעיר יזמן אתגרים נוספים בנוגע לצביונה של העיר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו