אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בית הדין הרבני ביטל "גיור" של זוג אמריקני

בית הדין הרבני בנתניה ביטל 'גיור' של זוג כמרים מארה"ב, שלטענתם התגיירו לפני כשלושים שנה, אך לא נמצאה ראייה לכך שמדוב בבית דין שגייר אותם

בית הדין הרבני ביטל "גיור" של זוג אמריקני
  (צילום: יוסי זמיר/פלאש90)

בית הדין הרבני בנתניה פרסם בימים אלה פסק הלכה יסודי, מקיף ומעמיק בנושא בירורי יהדות וגיור של תושבי ארצות הברית, שלטענתם התגיירו לפני כשלושים שנה.

המבקשת היא עולה חדשה מארה"ב, ביקשה לאשר את יהדותה, וזאת לאחר שלטענתה הוריה התגיירו. בשלב הראשון של ההליך, לאחר שבית הדין האזורי בנתניה דחה את הבקשה לאשר את יהדותה, מפני שבית הדין שגייר את האם אינו מוכר ע"י הרבנות הראשית לישראל, ערערה המבקשת לבית הדין הרבני הגדול בטענה כי בית הדין שגייר את הוריה היה אורתודוקסי, ולכן גיורה תקף ואין אפשרות לבטל את הגיור.

דייני בית הדין הרבני הגדול שמעו את טענותיה בכובד ראש, והפנו את המבקשת לעיון נוסף בבית הדין בנתניה. דייני בית הדין הרבני בנתניה, הדיינים הרב שלמה שפירא – אב"ד, הרב אברהם מייזלס והרב רפאל בן שמעון, חקרו ודרשו היטב, ופסק ההלכה המקיף של בית הדין, שנכתב על ידי הרב שלמה שפירא – כיום דיין בית הדין הרבני הגדול – מהווה למעשה מורה נבוכים לציבור ולרבנים בנושא אישורי גיור של גיורים שנעשו בארצות הברית.

האבא כומר, בית הדין לא מוכר

התברר כי המבקשת בת להורים שנולדו נוצרים, אביה היה כומר בפטיסטי וכן אמה, ולדבריה ההורים התגיירו בשנת 84' בבית הדין בטמפה שבפלורידה. עם גיורם נישאו לטענתה כדמו"י ועלו ארצה וכאן היא נולדה. המבקשת הציגה מסמך באנגלית שכותרתו "תעודה לקבלה לתוך האמונה היהודית" ובשוליו שלוש חתימות. תעודת הגיור הופנתה כמקובל לרבנות הראשית ולאחר בדיקה נמסר כי התעודה אינה מוכרת על ידי הרב הראשי לישראל דאז, הרב שלמה עמאר, וכי לא ניתן לאשר את יהדותה.

בנוסף מצא בית הדין כי אביה של המבקשת ייסד קבוצה בשם "נצרים" והוא העומד בראשה. האב הוציא ספר המתאר את השקפתו ובו נכתב כי ישו היה יהודי אורתודוכסי, וכי בשלב מסוים הנוצרים עיוותו את דרכו. אבי המבקשת דוגל בדעה כי ישו הוא המשיח וה"נצרים" הם ממשיכי דרכו, וכן הוא סבור שהדת היהודית אמת ולכן התגייר. המבקשת היא זו שתרגמה את הספר הנ"ל מאנגלית לעברית. לקבוצת "נצרים" יש אתר אינטרנט המתאר את האידיאולוגיה שבה הם מאמינים.

במקרה הספציפי הזה העלה עוד בירור היהדות כי הרב שגייר אותה אמנם הוסמך לפני 60 שנה כרב, אך לא ברור אם כרב אורתודוקסי, ובכל אופן בהמשך ולאורך כיובל שנים הוא למעשה תפקד כרב בטמפל רפורמי. רב זה הוא זה שגם הסמיך את אחד מ"דייני הגיור", ואליהם צירפו אדם נוסף שלא הייתה לו הכשרה הלכתית כלשהי. התחקיר העלה כי השלושה היו בית דין 'אד-הוק' לגיור זה בלבד, ולא ישבו על מדין כבית דין קבוע.

הצגת מצג שווא על הליך הגיור

פסק הדין מבוסס על עשרות פוסקים ראשונים ואחרונים, ובעיקר על גדול פוסקי ארה"ב, הרב משה פיינשטיין, שפסל בספרו "אגרות משה" את כל הגיורים הרפורמים והקונסרבטיבים. כמו כן קיים בית הדין בנתניה בירור עם הרב דוברובסקי המכהן ב-40 השנים האחרונות כמנהל בית חב"ד בטמפה שבפלורידה, ולדבריו בדרום פלורידה לא הייתה מקווה שניתן לטבול בה לשם גיור, וגם באזור מגורי הורי המבקשת לא ניתן היה לקיים אורח חיים על פי ההלכה. בית הדין מצא במכתב שהומצא לו ע"י הרוח החיה שעמדה מאחורי הליך זה, אחד "הדיינים" שהשתתף בהליך, אי-דיוקים העולים כדי הצגת מצג שווא על ההליך שנעשה, והמוכיחים על פניהם שכנראה לא נעשו באותו הליך הדברים ההכרחיים לקיום גיור.

בית הדין העיר בפסק דינו, שעיון במסמכי ההורים הנמצאים בתיק משרד הפנים מורה שהורי המבקשת קיבלו אשרת עלייה לישראל על סמך הצהרתם שהם יהודים, אך בתיק משרד הפנים אין זכר לעובדה שנולדו נוכרים, ומשכך כמובן שלא צורף מסמך המורה על גיור, דבר המעורר חשד, שמא לא הצהירו כלל על העובדה שיהדותם היא מכוח הליך גיור שאינו מוכר על פי הסטנדרטים של משרד הפנים. בית הדין ציין כי הורי המבקשת והמבקשת לא יכולים להיות מוכרים כיהודים גם לפי החוק האזרחי הקובע את התנאים להכרת גר כזכאי לעלות לישראל על פי חוק השבות, ומשכך לא היו זכאים לאזרחות ישראלית.

אשר על כן החליט בית הדין כי "המבקשת אינה יהודיה, ויש להכניס את שמה לרשימת מעוכבי החיתון". כן הורה בית הדין להעביר את פסק הדין למשרד הפנים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
יש גיור יהודי ויש גיור של הכתות -
משה | 20-08-2017 14:04
כשבאו להלל ורצו להתגייר עם תורה על רגל אחד. גייר מיד בלי חיובי מצוות וכו'. רק אח"כ נתן מצוה אחת בלבד - מה ששנוא עליך לא תעשה לחבריך. זה גיור יהודי. ויש גיור של ה"כתות", מה שעושים בגיורים בפועל כיום!
זה ממש לא מה שעשה הלל!!
גג | 20-08-2017 22:09
אין דבר כזה גיור בלי קבלת עול מצוות!
2
מצד המגיירים בעיה, מצד המתגיירים מה הבעיה?
שלום | 20-08-2017 14:38
אם יגידו שאמונתם היא כפירה, יצטרכו לפסול את רוב ככל גיורי חב"ד. מה ההבדל אם קוראים לו ישוע או מנחם מנדל, או מאמינים שהוא היה רב גדול, שומר תורה ומצוות, וח"ו לא ביטל מצוות, ושהוא יחזור להושיע את ישראל?
3
המדינה משלמת עשרות מליונים לחינם 95% מהגיורים רמאות
עמי | 21-08-2017 1:02
אמר לי רב ידוע שבהרבה מקרים גם גיור אצל רב ידוע הוא רמאות הרבנים יודעים שהמתגיירים לא שומרים שבת ואוכלים לא כשר אבל לא איכפת להם כי העיקר זה המשכורת מהמדינה חייבים לבטל את ההטבות המיוחדות למתגיירים רק כך יתגייר רק מי שבאמת רוצה