מחברת הספר "הילדה שניצלה" רבקה קולנגי הלכה לעולמה

מאות מתושבי ראשון לציון ליוו בשישי האחרון את תושבת העיר, ניצולת השואה רבקה קולנגי למנוחת עולמים. שבוע בלבד לאחר השקת ספר הילדים "הילד שניצלה", עברה רבקה ארוע מוחי ממנו לא התאוששה

מחברת הספר "הילדה שניצלה" הלכה לעולמה
  רבקה קולנגי ז"ל (באדיבות המשפחה)

ברוך דיין האמת. מחברת הספר "הילדה שניצלה" וניצולת השואה רבקה קולנגי הלכה לעולמה.

מאות מתושבי ראשון לציון ליוו בשישי האחרון את תושבת העיר רבקה קולנגי למנוחת עולמים, לאחר שהלכה לעולמה בטרם עת. לפני כארבעה חודשים ושבוע בלבד לאחר השקת ספר הילדים "הילד שניצלה" שכתבה בהשראת סיפור חייה כילדה ניצולת שואה, עברה רבקה ארוע מוחי ושכבה ללא הכרה. בחמישי שעבר נדם ליבה באופן סופי והיא נפטרה.

רבקה ז"ל הותירה אחריה בעל, עו"ד משה קולנגי, ארבעה ילדים, ו10 נכדים ונכדות. משפחת קולנגי הנה משפחה שורשית וידועה בקרב הציבור הדתי לאומי בעיר. רבקה הייתה מורה ושימשה במשך שנים ארוכות כספרנית בתיכון הממלכתי דתי בעיר. ספרה היווה ביטוי להרצאותיה ושיחותיה בפני תלמידים כחלק מפעולות התנדבותיות שקיימה בתכנית "מדור לדור" במסגרת ארגון "עמך" המביא את סיפורי הניצולים בפני נוער.

במהלך הלוויתה שנערכה בבית העלמין גני אסתר ספד לה בבכי בעלה משה באומרו: "רבקה יקרה שלי, התפללנו קיווינו שתחלימי ותתאוששי ותמשיכי במפעל חייך. השמיים קראו לך וצרפו אותך למשפחתך וחברייך. אנא התפללי ממרום לבריאות שלום ילדייך, נכדייך, חברייך ואישך שאוהבים אותך ומבכים את לכתך לבלי שוב. נשמה יקרה שלי, את חסרה לנו, לכולנו. השכל אינו נותן להבין את היעדרך מחיינו. אוהבים אותך נשמה יקרה, תהי נשמתך צרורה בצרור החיים".

הלוויתה של רבקה קולנגי ז"ל (באדיבות המשפחה)

שבוע לאחר השקת הספר – נפלה לתרדמת

כאמור, בערב חג הפסח האחרון, שעות ספורות לפני טיסתה עם בעלה, ילדיה ונכדיה לליל סדר משותף ביוון, נתקפה קולנגי באופן מפתיע בארוע מוחי ומאז שהתה בתרדמת. בתחילת אפריל, שבוע בלבד לפני הטרגדיה שפקדה אותה ואת משפחתה ערכה קולנגי ארוע השקה מרגש לספרה שנערך בבית העם בעיר בהשתתפות גורמים בכירים במנהל החינוך בעיר, משפחתה, חברים קרובים ומאות מתושבי העיר. רבקה שימשה כמרכזת סדנת כתיבה יוצרת של קבוצת הנשים "ראשוניות כותבות", במסגרת המעמד לקידום האישה בעירית ראשון לציון.

הספר אותה כתבה רבקה בהוצאת ספרים "צמרת" ומופץ בחנויות סטימצקי וצומת ספרים"" – פרי עט אשר כתוב בצורה מאוד לא שגרתית בחריזה כמו סיפור אגדה לילדים, הינו סיפור ממקור ראשון שנגע וריגש את ליבם של אלפי תלמידים ומתאים לנוער ואף למבוגרים בנושא רגיש של הישרדות ילדה בתקופת השואה. כל הציורים בספר הינם תוצר של התלמידים שהשתתפו בשיחות ובטאו בצורה אמנותית רשמיהם מהאירועים.

שלוש וחצי שנים לא ראתה את אביה

רבקה ז"ל נולדה במלחמת העולם השנייה בעיצומה של שואת אירופה בפולין. בספר מתואר ספורה האישי כילדה ששרדה את איימי התקופה עם אמה אשר הגנה עליה בנחישות והקרבה אמיצה כשהן חיות במסתור ובזהות בדויה בכפר של גויים משך כל שנות המלחמה.

שנת לידתה של רבקה ז"ל היא 1942. לרבקה לא הייתה תעודת לידה אבל בתעודת הזיהוי שבה החזיקה העיירה סוסנוביץ נכתבה כמקום מגורי ההורים טרם המלחמה. הוריה ברחו עם כניסת הנאצים לפולין ב1939. הגיעו ללבוב (למברג) בתחילת 1940, ושם נישאו ולאחר מכן כאשר רבקה נולדה הצליחה אמה שידעה שפות (פולנית רוסית וגרמנית) והייתה לה חזות לא יהודית להסתיר את רבקה בכפר גויים בזהות בדויה. האב נלקח שבועיים לאחר לידתה ורבקה זכתה לראותו רק כשהייתה בערך בת שלוש וחצי לאחר שהמלחמה הסתיימה כמתואר בספר.

תיאור מרגש בעוצמה רבה המופיע בספר הוא מפגשה הראשון, החתום בזיכרונה של רבקה עם אביה, בהיותה בת שלוש וחצי, כשהייתה לבד בבית. האב ששב לאחר תום המלחמה, האב שמעולם לא ראתה אותו קודם לכן, לאחר שנלקח מהבית בהיותה בת שבועיים, כשהיא מזהה את דמותו על פי תמונה שנמצאה במגירת השולחן בבית.

ספרי להם את סיפורך האישי

בשנים האחרונות התנדבה רבקה במסגרת פרויקט "מדור לדור", במסגרת "עמך", לשיתוף בני נוער בבתי ספר להכרת אירועי השואה. לילדים היה קשה להכיל את סיפור ששת המיליונים שנכחדו, הכולל מיליון וחצי הילדים שנספו. רבקה חשה קול בתוכה שאמר לה: ספרי להם את סיפורך האישי. סיפור אחד ממקור ראשון, הסיפור ייגע בליבם ויעזור לתלמידים להבין את אשר ארע ולו במעט.

רבקה השתתפה בראשון לציון ב"תיאטרון עדות" שבו הובא סיפורה. תיאטרון עדות זהו פרויקט מדהים של השחקן עזרא דגן (היה בתפקיד הרב המקדש על היין בסרט רשימת שינדלר) ורעייתו התסריטאית עירית דגן אשר ביצעו כבר בעשרות מקומות בארץ פרויקט עם תלמידי כיתות דרמה בבתי ספר תיכון וניצולי שואה, המספרים את סיפוריהם וממחיזים להצגה משותפת (ע"ע תיאטרון עדות). באותה הזדמנות נעשה על רבקה ועוד ניצולת שואה סרט אשר זכה בפרס בברלין ורבקה נשלחה יחד אתה (מחווה מעיריית ראשל"צ) לאירוע בברלין שבו ניתן הפרס לבמאי.

כל הציורים בספר הינם פרי עבודתם של תלמידים בכיתות האמנות בהם נשאה את שיחותי בנושא. הספר יכול לשמש ככלי עזר בידי מורים ומחנכים ואף גננות לנסות לתאר לגיל הרך ולנוער את סיפור ההישרדות. יהי זכרה ברוך

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
Sfishman5@gmail.com
חגית פישמן | 04-12-2017 7:39
יהי זכרה ברוך