דווקא בזמן היובש: הסרטים היהודיים מככבים באמריקה

כבוד יהודי: מבין הסרטים המעטים בשפה זרה שהצליחו להכניס באמריקה השנה סכומים של שש ספרות, על אף תקופת היובש בהוליווד מככבים לא פחות מארבעה סרטים ישראלים העוסקים כולם בעולם היהודי דתי

הישג עצום: הקולנוע היהודי שובר שיא בהוליווד
  מאפשרים חוויה תיירותית אחרת ( צילום: אתיאל ציון)

פחות ופחות אנשים יוצאים למלא את אולמות הקולנוע עם השנים. ובעוד שהוליווד מדווחת על תקופת יובש בקופות, יש מי שמצליחים באופן מפתיע למשוך קהל אמריקאי והם דווקא סרטים בהפקה ישראלית שקשורים באופן ישיר אל היהדות.

כך למשל הסרטים 'ישמח חתני', 'לעבור את הקיר' של רמה ברושטיין, הסרט המסקרן באידיש 'מנשה' ו'נורמן', הצליחו להיות מבין המעטים שהצליחו להכניס השנה סכומים של שש ספרות גם בעונה קשה שכזו.

הסרט 'נורמן', שמרכז עלילתו עוסק מתאר בגיבור שנסה להציל את בית הכנסת השכונתי שלו, זכה להכנסות שיא העומדות על כ-3.8 מיליון דולר. "לעבור את הקיר" עם הכנסות של 1.4 מיליון דולר ו"ישמח חתני" עם 1.1 מיליון דולר בעוד ששניהם עדין רצים בקופות בארה"ב, כך שההכנסות עוד צפויות לעלות. גם הסרט החדש באיידיש 'מנשה', שהגיע לאקרנים לפני כשבועיים- הספיק לצבור הכנסות בסך כ-300 אלף דולר שהצפי הוא להגיע לרף ה-3 מיליון דולר בהמשך.

שבר לא רק את הקיר (צילום מתוך יוטיוב)

"זה הישג עצום ונדיר", הכריז המבקר יאיר רוה. "אלה סרטים שזכויותיהם נרכשות בסכום נמוך וכזה גם הוא גם תקציב ההפצה וכמות העותקים שלהם. אנחנו בעידן בו החלום החדש הוא שנטפליקס יקנו אותך, וזו מילת הקסם שהתקשורת מריירת עליה, אבל הנה, יש כמה סרטים ישראלים שעושים כסף על המסך הגדול – ולא יעזור, זו בעיני הצלחה הרבה יותר גדולה מנטפליקס. אנחנו בתקופה בה נורא קשה להוציא אנשים מהבית. סרטים הוליוודיים ענקיים נכשלים, אז סרטים זרים?".

ההכנסות של הסרטים היהודיים באמריקה, הצליחו אפילו לשבור שיא של לא מעט סרטים מוצלחים וכמו המועמד לאוסקר "הצב האדום" היפני-הולנדי, "ליידי מקבת" הבריטי, ואפילו יותר מהזוכה ב'דקל הזהב' אחד מהעיטורים החשובים באירופה הסרט "אני, דניאל בלייק".

מאפשרים חוויה תיירותית אחרת ( צילום: אתיאל ציון)

"יש עניין בקולנוע הישראלי כמייצג תרבות שהיא בו זמנית שולית מבחינה גיאופוליטית ומרכזית מבחינת ייצוגה במדיה", הסביר ד"ר דן חיוטין את ההצלחה המפתיעה והוסיף "הדתיות בהקשר זה הופכת יותר מכל למסמן של ישראליות, וכסמן צבעוני במיוחד של האקזוטיות שלה". והוסיף כי הסרטים הדתיים יהודים מאפשרים עוד חוויה של 'תיירות קולנועית' שלא בהכרח קשורה לשואה או לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

"אם הייתי מטייל בארץ, כתייר זר, לא הייתי רוצה שכל הטיול יהיה ביד ושם ובסיור של שוברים שתיקה. עדיף לאזן זאת עם קצת אוכל בבני ברק וקצת שאבס בירושלים עיר הקויידש".סיכם ד"ר דן את התופעה.

 

 

 

 

 

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
שמחה גדולה על מי?
יזדי | 13-08-2017 16:52
היכן מרומז בתורה שיש מצווה לכת לקולנוע?