אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

3 שנים לאחר החתימה: כיצד מתקדם הסכם הגג במודיעין-מכבים-רעות?

מטרתו הכללית של הסכם הגג היא לאפשר הקמה מהירה של שכונות מגורים חדשות, כאשר המדינה מצידה מתחייבת לשווק קרקעות בקצב מואץ ולממן את בניית התשתיות ומבני הציבור בשכונות, והרשות המקומית מתחייבת לבנייה מואצת של תשתיות ומבני ציבור, והוצאה מהירה של היתרי בנייה

3 שנים לאחר החתימה: כיצד מתקדם הסכם הגג במודיעין-מכבים-רעות?
  העיר מודיעין (צילום: Gidi Avinary/FLASH90)

בשונה מחלק ניכר מהשכונות החדשות בישראל, בהן תושבים סובלים בשנים הראשונות מקשיים כתוצאה מחוסר מוכנות של השכונה לקליטתם, בשכונות הנכללות בהסכם הגג בעיר, בתי הספר, הכבישים ומבני הציבור צפויים להיות מוכנים עם כניסת התושבים הראשונים לשכונה.

התרחבות השטח הבנוי

הסכם הגג במודיעין-מכבים-רעות הינו אחד מהסכמי הגג הראשונים שנחתמו בין משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל והרשות המקומית. במסגרתו צפויות להיבנות כ-12,000 דירות חדשות בתהליך מואץ ב-4 שכונות חדשות, כאשר לפי הערכת העירייה, רובן יתאכלסו במהלך העשור הקרוב.

לפי ההסכם, שלוש מתוך ארבע השכונות: נופים, מורשת וגבעת שר, ייבנו בחלקה המערבי של העיר ורק שכונה אחת המע"ר, תיבנה במרכזה. במידה והסכם הגג ייושם במלואו, המשמעות היא שבעוד כעשור עד שני עשורים יתווספו לעיר כ-30,000-40,000 תושבים חדשים שמשקפים גידול של למעלה מ-40% במספר התושבים.

אלעד ויסמן, חוקר שכונות באתר מדלן: "בנייה חדשה בהיקף נרחב מחייבת פיתוח תשתיות לרבות כבישים, רחובות, פארקים ציבוריים, גשרים וכיו"ב. נושא פיתוח התשתיות בשכונות החדשות קיבל ביטוי בהסכם הגג, אך בניגוד להסכמי גג אחרים שנחתמו בשלב מאוחר יותר אין בהסכם זה התייחסת לפיתוח תשתיות שאינן קשורות לשכונות עצמן – כמו פיתוח מחלף חדש והקמת תחנות רכבת'".

הבטחות לעומת ביצוע

העובדה שהסכם הגג במודיעין נחתם לפני כ-3 שנים (בניגוד להסכמי גג שנחתמו לאחרונה) מאפשר לבחון אם בשנים שעברו מאז חתימתו הוא מיושם בהתאם לקצב ההתקדמות שנקבע.

על פיו שכונת המע"ר ושכונת נופים יהיו הראשונות שיוקמו, פיתוח שכונת מורשת יחל ב-2016 ולבסוף תיבנה שכונת גבעת שר. מה קורה בשטח? ההקמה של שכונות המע"ר ונופים נמצאת בעיצומה, וכבר משווקות בהן דירות, כאשר הצפי לתחילת האכלוס שלהן הוא בשנים 2018-2019.

כך, לדוגמא, על פי לוח הדירות באתר מדלן לפני מספר חודשים נמכרה דירת 5 חדרים 124 מ"ר בפרויקט שדרות הסביונים בשכונת המע"ר בכ-2,460,000 ₪. הדירה בקומה 2 מתוך 5 וממוקמת בבניין שייבנה לאורך השדרה המרכזית של השכונה. כמו כן, בחודש אפריל נמכרה דירת 5 חדרים בשכונת נופים בשטח 130 מ"ר בקומה 5 בכ-2,550,000 ₪.

עם זאת, תכנית הפיתוח של שכונת מורשת אושרה רק בתחילת 2017, ועל פי הערכת העירייה הקמתה ואכלוסה יתבצעו בעוד כ-5-10 שנים. מועד הקמת גבעת שר אינו ידוע עדיין.

בדומה להסכמי גג אחרים, נקבע כי מדי שנה ישווקו קרקעות לבנייה של כ-2,000 דירות בעיר (בכל השכונות). קצב השווקים השנתי לא עמד ביעד שהוגדר, אולם במבחן התוצאה שווקו נכון להיום (עד אמצע 2017) קרקעות לבנייה של קרוב ל-7,000 דירות – וזאת הודות לשווק של כ-3,000 דירות בשכונת מורשת רק בחודשים האחרונים.

השכונה שתשנה את התדמית המנומנמת של העיר

העיר מודיעין נתפסת בעיני רבים כפרוור שינה, שכן הרוב המכריע של התושבים עובד מחוצה לה, וחוזר אליה בסוף יום העבודה. בנוסף לכך, פרט לקניון מקורה שמרכז את עיקר פעילות המסחר, במודיעין אין מרכז עירוני חי ותוסס המשלב מוקדי מסחר, תעסוקה ופנאי.

כדי להגדיל משמעותית את אפשרויות הבילוי, המסחר והתעסוקה בעיר, הסכם הגג קבע שבמרכז העיר, בסמוך לקניון לתחנת הרכבת ולכיכר התחבורה הראשי, תיבנה שכונה חדשה שקרויה המע"ר. השכונה, עתידה להיות המרכז החדש של מודיעין, כאשר המיקום המרכזי שלה יאפשר הגעה נוחה למוקדי העניין שיקומו בתחומה מכל קצוות העיר.

לפי התוכנית, תכלול השכונה מבנים שיתאפיינו בעירוב שימושים, כך שלצד בתי המגורים יקומו בתי מסחר ומשרדים. שדרה רחבה ומוצלת תחצה את השכונה, ולאורכה צפויים להיבנות חנויות ובתי עסק רבים, מעליהם דירות מגורים ומשרדים (בסגנון המזכיר את שדרות רוטשילד בתל אביב). בנוסף לאלה צפויים להיבנות בשכונה בניין העירייה החדש, וכן מרכז תרבות.

בדומה להסכמי גג אחרים, מתמקד הסכם הגג במודיעין בעיקר בנושא פיתוח המגורים בעיר, אולם נושא פיתוח אזורי התעסוקה הקיימים ברחבי העיר נדחק לשוליים.

אלעד ויסמן מאתר מדלן מרחיב: "פיתוח אזורי התעסוקה חשוב מאוד ליציבותה הכלכלית של העיר, מכיוון שההכנסות מארנונה באזורי התעסוקה מסייעות לתמוך במתן השירותים אותם מספקת העירייה לתושבים בכל חלקי העיר. בעיר קיימים אזורי תעסוקה כגון הפארק הטכנולוגי ומרכז עינב, אך המשך פיתוחם של אלה לא נכלל במסגרת הסכם הגג. יתכן והדבר מעיד על כך שהנושא אינו נמצא בסדר העדיפויות הגבוה ביותר מבחינת המדינה והעיריה, וזה עלול ליצור בעיה בשנים הבאות: ללא פיתוח אזורי תעסוקה נוספים בעיר תתקשה העירייה להמשיך ולהעניק שירותים באותה רמה אותה היא מספקת כיום. במיוחד כאשר יתווספו לעיר עוד כ-30,000-40,000 תושבים לאחר אכלוס השכונות החדשות".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אבל האיחוד עם מכבים רעות נכשל!!! לקחו ישוב פורח והרסו
אלי | 24-07-2017 10:40
'