אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרסום ראשון: סמוטריץ' מגבש הצעת החוק לבחירה מהירה של רבני ערים

מול הסחבת והעיכובים בבחירת רבני ערים, ח"כ בצלאל סמוטריץ' מגבש בימים אלה הצעת חוק שתקבע מסגרת זמן של חצי שנה מפטירת או פרישת הרב המקומי ועד לבחירת מחליפו

הצעת החוק לבחירה מהירה של רבני ערים
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

פרסום ראשון. על רקע הסחבת בבחירות לרבני ערים, וחוסר האיוש של עשרות תקני רב-עיר ברחבי הארץ, מגבש ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי הצעת חוק לבחירת רבני ערים.

בימים אלה הולכת ונשלמת הכנת "הצעת חוק מינוי רבני ערים התשע"ז – 2017" של ח"כ סמוטריץ', כשלראשונה היא תגדיר את משך הזמן המקסימלי לבחירת רב עיר. כולם זוכרים כי בירושלים לא מינו רבני ערים במשך כ-11 שנים, ובתל אביב פרש הרב ישראל מאיר לאו מתפקידו, ותפקיד הרב הספרדי לא אויש כבר יותר מעשור. בחיפה אין רב ראשי מאז פטירתו של הרב שלוש זצ"ל, ואלה שלוש הערים הגדולות.

בערים נוספות כדוגמת לוד, בית שמש, נתניה ועשרות ישובים – אין רב עיר מכהן. בדרך כלל ראשי המועצות לא ממהרים לבחור רב עיר, והבחירה מתעכבת גם בגלל סכסוכים פוליטיים מקומיים או ארציים, בין החרדים האשכנזים, החרדים הספרדים והציונות הדתית. הסיבה לעיכוב נובעת מכך שחוק שירותי הדת היהודיים, מסמיך את השר הממונה על שירותי הדת להתקין תקנות הנוגעות למינוי רבני ערים, אך לא קובע מתי להפעיל את ההליך. כך יוצא שבחירת הרבנים מתעכבת במשך שנים ארוכות.

רב ראשי חדש בתוך חצי שנה

הצעת החוק של סמוטריץ', שהיא המשך של הצעת חוק שיזם הרב אלי בן דהן, קובעת חלון זמנים מסודר לבחירת רב ראשי לעיר וכוללת שלוש התייחסויות.

א. ברשות מקומית בה מכהן רב העומד לפני תום מועד כהונתו, יחל תהליך הבחירות בתוך 60 יום, מאז פניית ראש המועצה לשר הדתות, והליך הבחירות יתקיים במשך ארבעה חודשים לכל היותר. כך שבתוך חצי שנה יוכל הרב החדש להחליף את הרב הפורש.

ב. ברשות מקומית בה נפטר הרב המכהן או שפרש לפני תום כהונתו, יחל ההליך בתוך 30 יום ממועד פטירת הרב והליך הבחירות יחל בתוך 60 יום וימשך 3 חודשים, כך שגם כאן בסך הכל ימשך ההליך במשך חצי שנה.

ג. ברשויות מקומיות בהן יש תקן לשני רבנים (ערים מעל 50,000 תושבים), יימשך הליך הבחירות בתוך 90 יום ויימשך גם הוא ששה חודשים.

המטרה של הצעת החוק

לא לשחק לידיים של דרעי

בתנועת נאמני תורה ועבודה כבר מזהירים כי החוק החדש יעזור דווקא לחרדים: "אנו מברכים את ח"כ בצלאל סמוטריץ' על העיסוק בסוגיית רבני הערים. אך לפני שמתחילים לעסוק בפוליטיקה קטנה ולשחק לידיים של אריה דרעי באמצעות זירוז הליכי בחירה, יש להפנים שמעמדו של רב העיר בשפל בגלל אותה פוליטיקה. כדי למנוע זאת יש לחבר את הרב המקומי לציבור אותו הוא נבחר לשרת באמצעות קציבת כהונתו ומתן אפשרות לעמוד לבחירה מחודשת.

"המצב בתחום מינוי הרבנים רווי היום באי סדרים, ניתן להניח שאי הסדרים יגברו כשההליך ינוהל באופן מזורז. על כל הצעה לכלול התייחסות לכך שהמצב המשפטי היום, לפיו רב עיר מוגבל לכהונה עד גיל 70 עם אפשרות בארכה עד גיל 75, צריך להשתנות. תנועת נאמני תורה ועבודה הגישה הצעת חוק לחיזוק מעמד הרב המקומי ע"י הפיכתו לנבחר ציבור, ובכך כהונת הרב תהיה קצובה, ולא תהיה הגבלת גיל, כמו כל נבחר ציבור.

הצעת תנועת נאמני תורה ועבודה הוגשה ונמצא על שולחן הכנסת וחשוב להדגיש כי ההצעה מחזירה למצב בו רבני עיר מכהנים גם מעבר לגיל 80, כל עוד כוחם מתאפשר בריאותית. רבנים רבים עוד כוחם במותנם בגיל זה, ועל כן אם הם מקבלים את אמון הציבור וכשירים רפואית לכהן בתפקידם, יש לאפשר זאת, בדומה לכל נבחר ציבור אחר."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
יש לאפשר לציבור כולו (כולל החילוני) להשתתף בבחירת הרב
ד | 19-07-2017 8:57
2
כמה רשעים אנשי נאמני עבודה זרה!!
יהודי | 19-07-2017 10:56
מה הקשר אריה דרעי? למה ישר גזענות? כיוון שהוא חרדי וספרדי אז הוא אשם בכל הצרות של המדינה?? חלאס, עד מתי רשעים יעלוזו, וכל הרשעים תשמיד
3
צריך לנתק את
| 19-07-2017 11:09
בחירת הרבנים מהפוליטיקה. רב צריך להיבחר כי הוא ראוי ולא כי איזה פוליטיקאי בחליט שהוא יבחר. זה גם מפתח תלות כביכול באותו פוליטיקאי. אני לא מבין איך אף אחד לא צווח על זה עד עכשיו.
4
3 הערות להצעת החוק
The yehudi | 19-07-2017 11:42
1. החלפת רב שנפטר לאחר יותר מ30 מפטירתו ולא פחות "ויתמו ימי אבל משה" ורק אחר כך "ויהושע בן נון". 2. רב צריך להיות נבחר ציבור ולא פוליטיקאים. 3. משרה של רב היא לכל החיים כל שמן שיכול לתפקד וצריך לבטל את הפסקת כהונתו בגיל פרישה אלא אם היא מרצונו.
5
הערים ללא רב הם
שמואל ששון | 19-07-2017 12:30
רחובות ,בת ים, לוד,שדרות, חיפה,ראשון לציון הוד השרון אריאל,אשקלון,יהוד,בית שמש, ובקרוב רמת גן הרב יוצא לפנסיה וכן כפר סבא.
6
הערים ללא רב עיר
שמואל ששון | 19-07-2017 13:37
רחובות חיפה אשקלון לוד בתים יהוד שדרות הור השרון כפר סבא רחובות רמת גן תל אביב אריאל בבית שמש טבריה
7
חסרי נאמנות לתורה
איתן | 19-07-2017 14:06
יישר כח לבצלאל. חסרי הנאמנות לתורה, מדהרים על חיזוק מעמד הרבנות, אך רוצים לקצוב אותו לבחירות חוזרות ולהפוך אותו לנמשל על ידי הבוחרים. האם יוכל הרב לעמוד לימין הנדכה המעונה על ידי בעלי השררה שבחירתו תלויה בהם. בושו לכם!
8
סמוטריץ יישר כח -צודק בהחלט אין למשוך זמן בבחירת רב עיר
נאוה | 19-07-2017 23:35
ההצעה נכונה ביותר. האם רב עיר שמגיע לגיל 80 צריך להמשיך בתפקידו? או לארגן לו מחליף בזמן סיום התפקיד?
חייב לסיים כהונה בגיל 75 לא יותר
אבי | 21-07-2017 5:39
9
רב עיר עד גיל 75 לא יותר
אבי | 21-07-2017 5:38
אחרי גיל 75 הרב לא כשיר להיות רב עיר זה נמאס שמשאירים רבנים זקנים הם לא מתפקידים מחוסרי תפקוד ומי שסובל זה הציבור