וימבלדון: חצי גמר נשים, פדרר פייבוריט לתואר

וימבלדון 2017 הוא טורניר נפלא עד כה. מיטב בנותינו ובנינו העניקו לנו משחקים מצוינים, כמו הקרבות בין קונטה להאלפ ברבע הגמר ובין מוגורוזה לקרבר בסיבוב הרביעי, כאשר בצד הגברים בלט כמובן המשחק המרתק בין נדאל למולר. אם איכות הטניס תמשיך להיות גבוהה, צפוי לנו סוף שבוע מלא כיף

וימבלדון: חצי גמר נשים, פדרר פייבוריט לתואר
  רוג'ר פדרר. אמור לזכות בתואר. צילום מסך

וימבלדון – חצאי גמר נשים

טורניר הנשים, כהרגלו, היה מלא הפתעות. שלוש הטניסאיות שהתחרו על הזכות (או הנטל, תלוי את מי שואלים) להיות מדורגות במקום הראשון בעולם בסוף הטורניר הודחו עוד לפני חצי הגמר, כולן במשחקים מותחים וצמודים בני שלוש מערכות, ולחצי הגמר העפילו רק טניסאיות שדורגו ערב הטורניר מחוץ לחמש הטניסאיות הטובות בעולם. אלא שכולן, ללא יוצא מן הכלל, הן טניסאיות מצוינות, שהוכיחו את עצמן בעבר על הדשא, שמשחקות במיטבן בווימבלדון השנה. אף אחת מארבע חצי הגמריסטיות לא העפילה לשלב זה בטעות או במקרה.

מעל הארבע מיתמרת ונוס ויליאמס, אלופת וימבלדון חמש פעמים. ונוס, זקנת השבט בת ה-37 שלידה אפילו רוג'ר פדרר נראה כפרגית צעירה ומלאת נעורים, מנסה להיות לאלופת הגראנד סלאם המבוגרת ביותר בכל הזמנים, לא פחות מ-17 שנים לאחר שזכתה לראשונה בתואר בווימבלדון. כל הטניסאיות נשאלות על אודות ונוס במסיבות העיתונאים פעם אחר פעם. ייתכן שזה פשוט מכיוון שיש הרבה עיתונאים אמריקניים שדוחפים את ההתרגשות הפטריוטיות שלהם לכל מקום ללא הבחנה, אך תתכן לכך גם סיבה צינית פחות: ונוס היא אחת הטניסאיות המוערכות, האהובות והטובות ביותר בכל הזמנים, והרנסאנס שלה בגיל 37 הוא תופעה יוצאת דופן ומרגשת.

אלא שאם העולם כולו נושא עיניו לוונוס, דווקא הקהל המקומי יתרגש יותר מיריבתה בחצי הגמר, ג'והנה קונטה. קונטה הייתה השבוע לבריטית הראשונה מאז 1978 שהעפילה לחצי הגמר בטורניר הנשים בווימבלדון, והיא תנסה להיות לאלופה הבריטית הראשונה בווימבלדון מאז וירג'יניה וייד ב-1977. הבריטים, שעד לפני כמה שנים חשבו שיעברו עוד עשורים עד שיזכו לראות אלוף או אלופה בריטיים בווימבלדון, כבר שברו את הבצורת בצד הגברים בזכות אנדי מארי לפני ארבע שנים. כעת הקהל צמא לניצחונות נוספים, ובמהלך המשחקים של קונטה הוא רועש וגועש. בהתחשב בזהות שתי הטניסאיות שישתתפו בחצי הגמר השני היום, צפויה אווירה מחשמלת ממש.

ונוס ויליאמס. מנסה להיות המבוגרת ביותר זוכת גראנד סלאם. צילום: שאטרסטוק

ונוס וקונטה משחקות שתיהן טניס דומה – הרבה כח מהקו האחורי, הגשות לא רעות (ההגשות של ונוס הן טובות יותר), וכוונה לשלוט במהלך המשחק. קונטה יציבה יותר, ונוס חזקה יותר, ורקורד הראש בראש שלהן לא רומז על עליונות מובהק למי מהטניסאיות. נדמה לי שמבחינת האוהדים, כל תוצאה תתקבל בברכה. אם ונוס תנצח, נזכה לחזות בסיפור יפה על אלופה שנמצאת בצמרת גם בגיל מבוגר. אם קונטה תנצח, נשתתף בהתרגשות של הקהל הבריטי על הצלחה של בריטית בווימבלדון.

חצי הגמר השני הוא זוהר פחות על הנייר, אבל בפועל לא פחות מעניין. ריבריקובה, שעד לפני כמה חודשים דורגה מחוץ ל-400 הטניסאיות הטובות בעולם, נמצאת בריצה יוצאת דופן. היא כבר ניצחה השנה ב-18 משחקים על הדשא, וסגנון המשחק החכם שלה, שכולל הגשות טובות ויציבות, יכולת מוצלחת ברשת ונכונות להגיע אליה ושלל חיתוכים ואלתורים, הופך אותה לטניסאית דשא מהמעלה הראשונה.

מוגורוזה, שהשנה האחרונה שלה הייתה בסימן מאבק בלחץ הכביר שנח על כתפיה כאלופת צרפת המכהנת, השתחררה מהלחץ כשהפסידה בפריז. בווימבלדון היא נראית מרוכזת מאוד, והעידה בעצמה שהיא חושבת שהצליחה להוריד באופן משמעותי את כמות הטעויות המטופשות שהיא הכתה במשחקים רבים במהלך השנה האחרונה. למרות שמוגורוזה הצהירה בעבר שהיא אינה חובבת דשא גדולה, דיי ברור שהיא מתמודדת עם המשטח היטב, גם אם סגנון המשחק שלה שונה מאוד מזה של מומחית הדשא ריבריקובה. מוגורוזה כבר העפילה לגמר הטורניר לפני שנתיים, והיום היא תהיה הפייבוריטית לחזור על ההישג.

גארבינייה מוגורוזה נגד מגדלנה ריבריקובה (15:00 שעון ישראל)
ונוס ויליאמס נגד ג'והנה קונטה (סביבות 16:45)

משחקי אתמול: רבע גמר גברים

אנדי מארי – סאם קוורי

האלוף המכהן והמדורג ראשון בעולם, אנדי מארי, הפסיד ברבע הגמר בווימבלדון לסאם קוורי, 6-3 4-6 7-6 1-6 1-6.

מארי צלע בבירור בשתי המערכות האחרונות במשחק, ככל הנראה בשל החמרה בפציעה בירך שלו שמלווה אותו בשבועות האחרונים. בכך אין כדי לפגוע בגודל ההישג של קוורי. לא קל לשחק מול טניסאים פצועים, ולמרות שמארי הוגבל בתנועה שלו, הוא לא שיחק גרוע והמשיך לרדוף אחרי כדורים ולעשות לקוורי חיים קשים.

זאת השנה השנייה ברציפות בה קוורי מנצח בווימבלדון את האלוף המכהן והטניסאי שמדורג ראשון בעולם, כאשר בשנה שעברה הקורבן היה נובאק דג'וקוביץ'. ההגשות המפלצתיות שלו, היכולת הטובה ברשת וחבטת כף היד האימתנית, יחד עם קור הרוח והגישה הקלילה שלו על המגרש שמסייעת לו לשכוח מהר מטעויות שהוא מבצע, הם שילוב מנצח על הדשא בווימבלדון. קוורי הרוויח את מקומו בחצי הגמר ביושר.

עם ההפסד של מארי, אנחנו יודעים בוודאות שיהיה לנו לפחות פינאליסט אחד עבורו ההופעה בגמר תהיה הופעת בכורה. שני הטניסאים שיתחרו על הכבוד הזה יהיו טניסאים שמעולם לא העפילו אפילו לחצי הגמר בווימבלדון.

עבור מארי מדובר בעונה שהיא אסון הולך ומתמשך שמתרחש אחרי 2016 ההיסטורית שלו. אם מארי ישמור על ראשות הדירוג, הוא יהיה לטניסאי הראשון בסבב הגברים מאז מרסלו ריוס ב-1998 שמדורג ראשון בעולם בלי להיות אלוף גראנד סלאם מכהן. בנוסף (לא בדקתי את זה לעומק), אני חושב שזו תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה בה בסבב הגברים ובסבב הנשים יכהנו במקביל מדורגים ראשונים בעולם שאינם אלופי גראנד סלאם מכהנים. 2017 ממשיכה להפתיע.

מארין צ'יליץ' – ז'יל מולר

מארין צ'יליץ' העפיל סוף סוף לחצי הגמר בווימבלדון, לאחר ניצחון מול ז'יל מולר בתוצאה 6-3 6-7 5-7 7-5 1-6.

האושר של צ'יליץ' בסוף המשחק היה פשוט עצום. אחרי שלושה הפסדים רצופים ברבע הגמר בווימבלדון, הוא הצליח לפרוץ את המחסום הקשוח ולהעפיל לחצי גמר הטורניר בפעם הראשונה בקריירה שלו. מורו ורבו גוראן איוואניסביץ' זכה בווימבלדון רק בגמר הרביעי שלו, כך שצ'יליץ' בוודאי למוד סיפורי מורשת קרב על הקשיים שבזכייה בטורניר.

הקרואטי אמור היה לפגוש את נדאל ברבע הגמר, אבל "זכה" למפגש שעל הנייר נראה נוח הרבה יותר מול מולר בן ה-34, עבורו זו בסך הכל ההופעה השנייה בקריירה ברבע גמר בטורניר גראנד סלאם. כמובן שמולר אינו יריב פשוט כלל וכלל. הגבורה שהפגין מול נדאל והכושר המצוין בו הוא נמצא, לצד הניסיון הרב שלו על דשא וברשת, הופכים אותו ליריב קשה מאוד. הקושי מתעצם כפליים עכשיו כשצ'יליץ' הפך לפתע לפייבוריט להעפיל לחצי הגמר, אך הקרואטי המחיש שהניסיון שצבר לאורך השנים הפך אותו לטניסאי בוגר וקר רוח, שלא התרגש גם מאבדן המערכה הרביעית הצמודה. מולר דחק את צ'יליץ' לקיר, וצ'יליץ' ידע לתמרן את המשחק לטובתו בתנאים קשים ותחת לחץ מתמיד.

מולר מסיים טורניר נפלא, ככל הנראה הטוב בקריירה שלו. הטורניר שלו אמנם נגמר עם הפסד, אבל בהתחשב בכך שאף אחד לא ציפה שיגיע לשלב הזה, מדובר בהישג אדיר עבורו. במערכה החמישית הוא נראה עייף מאוד פיזית ומנטאלית, מה שמתקבל לחלוטין על הדעת בהתחשב בכך שבשני המשחקים האחרונים שלו הוא נאלץ להיגרר לחמש מערכות, והמערכה החמישית מול נדאל לבדה הייתה שוות ערך למשחק טניס שלם.

צ'יליץ' יהיה הפייבוריט גם במשחק חצי הגמר שלו מול סאם קוורי. נכון לעכשיו, הוא המועמד הבכיר לזכייה בתואר מלבד פדרר'. צ'יליץ' ציין בראיון אחרי הניצחון שלו מול באוטיסטה אגוט שהזכייה באליפות ארה"ב הורידה ממנו לחץ משמעותי להוכיח את עצמו, והוא יכול להתרכז בטניס שלו ולא בשאלות של "האם אתה מסוגל לזכות בתואר גראנד סלאם". הוא עשוי להגיע לגמר וימבלדון חמוש לא רק בהגשות האימתניות ובטניס האגרסיבי היעיל שלו, אלא גם בניסיון, ביטחון עצמי ואמונה שהוא יכול לזכות בתואר בווימבלדון.

נובאק דג'וקוביץ' – תומאש ברדריך

דג'וקוביץ' סוחב פציעה בכתף מהשלבים המוקדמים בטורניר, והיא הפריעה לו בבירור במשחק שמינית הגמר מול מנארינו. אתמול דג'וקוביץ' ניער את הזרוע שלו במהלך המשחק פעמים רבות, הגיש לאט, וכאשר התוצאה הייתה 6-7 0-2 לברדיך, החליט לפרוש. לדג'וקוביץ' היה בצעירותו מוניטין עגום של פרישות במשחקים חשובים, אך זו הפרישה הראשונה שלו בטורניר גראנד סלאם מאז שנת 2009.

תומאש ברדיך, שכבר הוספד ונקבר, מוצא את עצמו בחצי הגמר השביעי שלו בטורניר גראנד סלאם באופן בלתי צפוי לחלוטין, ובחצי הגמר בווימבלדון זו השנה השנייה ברציפות. המכשול האמיתי שעבר בדרך למעמד אינו דג'וקוביץ' הפצוע, כמובן, אלא דומיניק תים בשמינית הגמר, אותו ניצח בחמש מערכות.

רוג'ר פדרר – מילוש ראוניץ'

עוד יום מטורף בווימבלדון הסתיים עם ניצחון מוחץ של רוג'ר פדרר מול מילוש ראוניץ' בתוצאה 4-6 2-6 6-7.

שובר השיוויון היה ייצוג מופלא למשחק כולו. ראוניץ' שבר את פדרר פעמיים והוביל 0-3, אבל אז פדרר פתח מבערים, וניצח 7 מ-8 הנקודות הבאות תוך שהוא חובט חבטות העברה והחזרה נפלאות ומגיש מצוין. התחושה הייתה שפדרר יכול לסלק את ראוניץ' מתי שהוא רוצה. זו פשוט לא הייתה תחרות. המכונה השווייצרית סיימה את המשחק עם סטטיסטיקה שלא רואים כל יום במעמד כזה ומול שחקן כזה: 11 אייסים, 90% ניצחון בנקודות מאחורי ההגשה הראשונה, 82% הצלחה בנקודות ברשת, 46 וינרים ו-9 טעויות לא מחויבות. זו הייתה הופעה מופתית, ללא ספק הטובה ביותר של פדרר בווימבלדון השנה.

עד כה, פדרר לא הפסיד ולו במערכה אחת במהלך הטורניר. מבחינתי, כאוהד פדרר, החשש הכי גדול הוא שהכל קל מדי. פדרר מפרק את היריבים שלו בלי תחרות. מה יקרה כשהגלים יתחזקו?

יריבו של המאסטרו בחצי הגמר יהיה תומאש ברדיך, מולו יש לפדרר רקורד של 18 ניצחונות מול 6 הפסדים. יריבו בגמר, אם וכאשר, יהיה מארין צ'יליץ' או סאם קוורי. לא מדובר בקונוסים, אבל אין מנוס מהמסקנה החד משמעית: פדרר אמור לזכות ביום ראשון בתואר גראנד סלאם מספר 19 בקריירה, שיהיה התואר השמיני שלו בווימבלדון. כל תוצאה אחרת תהיה כישלון מהדהד.

הכותב: נמרוד דרור, מנהל  דף הפייסבוק "נמרוד כותב על טניס", עדכונים, חדשות ופרשנויות מעולם הטניס

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע