אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הצלמת מירי צחי: חיילי גולני לבשו את החולצות מרצונם

הוריהם של חיילי גולני שלבשו חולצות עליהם כתוב "גולני לא מגרש יהודים" ונשפטו למחבוש, טוענים כי החיילים הוטעו על ידי פעילי ימין ונפלו קורבן לתרגיל יח"צני. הצלמת מירי צחי מגיבה לטענות ומעידה: החיילים ידעו היטב מה כתוב בחולצות: מנסים להסתיר ש"יש חיילים המתנגדים לגירוש יהודים."

הצלמת מירי צחי: חיילי גולני לבשו את החולצות מרצונם
  ידעו או לא ידעו? חיילי גולני (מרים צחי)

ידעו או לא ידעו מה כתוב בחולצות?

ביום חמישי, בטקס "סוף מסלול" של גדוד 13 בגולני, פשטו מספר חיילים את מדיהם, ולבשו חולצות עליהן נכתב "גולני נלחמים באויבים ולא מגרשים יהודים".

כבר למחרת נשפטו ארבעה מהם בפני מפקד חטיבת גולני, אל"מ אופק בוכריס, שדן אותם לתקופת מאסר של בין 18 ל-30 ימי מחבוש. שאר החיילים שצולמו עתידים להשפט היום (א').

בסוף השבוע שלחו בני משפחותיהם של החיילים, מכתב לשר הבטחון, לרמטכ"ל, לאלוף פיקו הצפון ולמח"ט גולני, וביקשו לבחון מחדש את העמדתם לדין של ילדיהם.

לדברי ההורים, החיילים שלבשו את החולצות לא היו מודעים לכיתוב הנמצא בצדן האחורי ופעלו מתוך תום לב. "החיילים קיבלו חולצות שבחזיתן מוטבע סמל החטיבה ובדיעבד המטרה היתה להשתמש בחיילים כפלקט – כשבצד האחורי של החולצה נכתבו דברים שאין להם קשר להשקפת העולם לדרך החיים ולחינוך של הבנים שלנו."

"אין לנו ולבנים שלנו כל קשר למחזה המביש הזה. סיסמאות אינן חלק מעולמנו ומדרך חיינו. מצער מאוד שמפקד החטיבה לא בדק ולא תיחקר לעומק את החיילים ושלח אותם מייד לכלא."

לטענת ההורים מדובר ב"מלכודת יח"צנית" של גורמי ימין, שביקשו להרוויח על חשבון ילדיהם.

החיילים הם לא בובות על חוט

בתגובה לטענות ההורים, אומרת הצלמת מרים צחי, שתיעדה את האירוע, כי החיילים לבשו את החולצות בידיעה ברורה לכיתוב עליהן ומתוך הזדהות.

"בעקבות הודעה שקיבלתי, כי ככל הנראה "יתרחש אירוע" במהלך טקס סיום מסלול של חיילי גולני, הגעתי למקום עם ציוד הצילום שברשותי. בסיום הטקס הבחנתי בהתגודדות באזור חניית הרכבים." מתארת צחי את הטקס ביום חמישי.

"כאשר התקרבתי למקום, ראיתי כ-15 חיילים סביב שק ניילון שהובא למקום, ובתוכו החולצות. החיילים חיכו לקבל את החולצות, ללא ספק תוך מודעות מלאה לתוכן המודפס עליהן. מעבר לחיילים, התגודדו סביב השקית הורים ואף עוברי אורח שביקשו ללבוש את החולצות. צילמתי את ההתנפלות על השקית, ולאחר מכן את תהליך מדידת החולצות ולבישתן."

"לאחר מכן התקבצו החיילים יחד לתמונה משותפת, בידיעה מלאה לתוכן החולצות ובאחריות מלאה למעשיהם. חלקם אף החזיקו חולצות נוספות עם הכיתוב, בכדי להדגיש את המסר."

את טענות ההורים, דוחה צחי מכל מקום: "התגובות התקשורתיות המתארות את האירוע כמניפולציה יח"צנית על חשבון החיילים התמימים, מהוות היתממות וגלגול עיניים."

" הניסיון להציג את חבורת החיילים כבובות על חוט הנשלטות על ידי המתנחלים מהווה ספין תקשורתי, שנועד להסיט את תשומת הלב מהאמת הפשוטה: ישנם חיילים המתנגדים באופן נחרץ לגירוש יהודים מבתיהם."

צחי גם מוסיפה תמונות המוכיחות את טענתה.

ידעו או לא ידעו?

(צילום: מרים צחי)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הם לא ידעו שזה כיתוב פרוקטיבי
ליתר דויק | 26-06-2011 9:16
אנשים חושבים לתומם שהצבא לא פוליטי אם הכיתוב פוליטי אז הפקדה היא...
2
היתממות נפשעת
שפת אמת | 26-06-2011 9:51
הן מצד הצלמת שלא 'יודעת' שיש שק מלא חולצות מחולקות חינם כל ישראלי קופץ על המציאה ולוקח חולצה גם מבלי לדעת מה רשום עליה . והן מצד החיילים שלקחו את החולצה ושמו אותה עליהם מבלי להבין את ה'מתנה' אליה הם נפלו .