אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כוכב הקופים - המלחמה • ויזואליות עוצרת נשימה זה לא מספיק

הסרט החותם את טרילוגיית כוכב הקופים מבטיח קרב אפי שיקבע את גורלם של הקופים ובני האדם במאבק של להיות או לחדול. בפועל, אנו מקבלים סרט אקשן סבבה עם ויזואליות עוצרת נשימה וסצנות שמתכתבות עם סרטי שואה. במקום קרב האיתנים שהובטח אנו עוקבים אחר מסע נקמה אישי שנמרח על פני שעתיים ועשרים עמוסות מדי בפרטים ודמויות.

כוכב הקופים - המלחמה • סרט טוב, אבל..
  באדיבות פורום פילם

בעידן הנשיא טראמפ רבים מנסים לשייך עלילות סרטי קולנוע לרמיזה אומנותית ביקורתית על הנשיא, שכידוע לא חביב במיוחד על הוליווד ואנשיה.

ומה יותר מתאים לאופנה זו מסרט בו מככב גנרל אמריקאי פנאט שמוביל צבא לוחמים למטרה שאין ממנה דרך חזרה ועוד בונה חומה אדירה כחלק מתוכנית זו?

ובכל זאת, למרות הפיתוי, הרשו לי לא להצטרף לחגיגה ולהתייחס לסרט כוכב הקופים המלחמה כסרט רגיל ולא כחלק מגל אומנותי אדיר כנגד טראמפ בלה בלה בלה….

למה? כי אני מאמין שאתם בוחרים אם ללכת לסרט או לא לפי איכויותיו ולא לפי אג'נדה ניסתרת שיש המפרשים שהוא מכוון אליה. והסרט הזה, לולא כל החפירות האנטי טראמפיות הנלוות, הוא לא כזה טוב בעיני, ורק לזה אתייחס.

כוכב הקופים – המלחמה

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

כאמור,  הסרט חותם את טרילוגיית כוכב הקופים.תקציר קצרצר למי שפספס את השניים הקודמים:  בנסיון למצוא מרפא לאלצהיימר, ערך מדען ניסויים גנטיים על קופים ואכן הצליח לייצר תרופה שפיתחה זן אינטילגנטי ביותר של קופים.

אממה? הניסיון לתעתע בטבע הצליח, אבל לא כמצופה… שימפנזה בשם סיזר בורח מכלובו, מפיץ את התרופה בקרב שאר הקופים ומוביל אותם למרד במטרה להימלט ואף לשלוט על בני האדם – כשבמקביל מתפשטת מחלה המאיימת על קיום המין האנושי.

סיזר לא רוצה להמשיך במאבק מול בני האדם ששרדו את המגיפה, אך חלק אחר מהקופים יוצאים למאבק אלים, שלבסוף מסתיים כשסיזר גובר על יריביו מבית, חס על חיי בני האדם ומשחרר אותם – מתוך ידיעה ברורה שגל נוסף של תקיפות בני אדם, קשה וקטלני יותר, הוא רק עניין של זמן.

באדיבות פורום פילם

וכאן בדיוק מתחיל הסרט הנוכחי – בני האדם בראשות קולונל חסר רחמים עם אידאולוגיה קיצונית במיוחד (וודי הרלסון) אכן מגיעים שוב על מנת להשמיד את הקופים – אותם הם רואים כאיום קיומי לצד מחלה קטלנית ומסתורית הפוגעת קשות בחולים בה.

סיזר (אנדי סירקיס, שגילם את גולום ב"שר הטבעות" ונחשב השחקן בה' הידיעה בכל הקשור לגילום דמויות בדיוניות באמצעות טכנולוגיית חיישני תנועה) מבין שהוא עומד בפני איום גדול משמעותית מכל מה שחווה עד כה ומנסה לטכס עצה עם הנהגת הקופים.

באדיבות פורום פילם

התפתחות טראגית במיוחד גורמת לתפנית בתוכניות. רוב מוחלט של הקופים נמלט למקום מסתור ונמנע מעימות מלחמתי ישיר עם בני האדם, בעוד סיזר וחבורה מצומצמת של לוחמים יוצאים לרגל ו/או לנקום (תלוי את מי מהם שואלים) בבני האדם.

משימה זו תוביל את סיירת מטכ"ל הקופיפית דרך חוויות ומאורעות רבים – הם יפגשו ילדה צעירה שלא מסוגלת לדבר (אמיה מילר) שתצטרף אליהם, יכירו קוף זקן ומבולבל שיסייע בצורה מפתיעה ומעל הכל- יגלו מה באמת מתחולל במחנה הצבאי הסודי של בני האדם.

באדיבות פורום פילם

כל הפרסום לקראת הסרט – החל בפוסטר, ובטריילר וכלה בהודעות לתקשורת – נתן תחושה שזה הולך להיות "וואו". נכון שר הטבעות? אז ככה עם קופים מול בני אדם. הציפייה היתה לקרבות עתירי לוחמים, סצנות קרב סנסציוניות בצילום רחב זווית – משהו שבאמת ישאיר אותנו פעורי פה נוכח התנגשות המינים הסופית.

אז זהו, שלא קופים ולא יער. למעט סצינת קרב בתחילת הסרט ועוד אחת די מינורית בסופו, הסרט ממש לא מספק את מה שציפה שיספק.

באדיבות פורום פילם

הקרבות העיקריים הם המלחמות הפנימיות של סיזר בין השדים  בתוכו לבין מוסריותו, מלחמת מוחות בין הגנרל לסיזר ומלחמת הישרדות של הקופים במחנות עבודה שמזכירים בצורה די מצמררת את התמונות מסרטי השואה (עמידת הקולונל על המרפסת כשהוא משקיף על צבא הפנאטים הפרטי שלו צועד בסך, כאילו נגזרה מביוגרפיה על רודולף הס והודבקה פה. שאפו על בימוי מדוייק שמעביר את הדיכוי ורצח העם וגורם לזוע באי נוחות בכסא )

באדיבות פורום פילם

מה שכן ענה על כל הציפיות ואף התעלה מעליהן, זו החוויה הויזואלית הבאמת יוצאת דופן ומרשימה בעושרה של הנופים, הדמויות והעולם הדמיוני השלם והקסום שנוצר ביד אמן.

זה אומנם סרט שיוצא בקיץ, אבל ממש לא מדובר בסרט קיץ קלאסי. מי שמחפש אקשן קליל וטוב שילך כבר לספיידרמן ודומיו, כוכב הקופים הוא הרבה יותר דרמה אפלולית עם דמויות עומק מורכבות ומאשר פנטזיית פעולה בדיונית קלילה.

תפרסו את כל זה על שעתיים ועשרים- והרי לכם סרט מעניין ומעורר מחשבה, אבל לא ממש מה שרצינו וציפינו שיהיה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
ספויילר
בן | 19-07-2017 15:00
מרד גטו ורשה היה יותר טוב. והמבין יבין