שאלות ותשובות בנושא: נשים אחרי לידה" משיב: ד"ר בני חן

מקבץ שאלות בנושא "נשים אחרי לידה", עליהן משיב: ד"ר בני חן, מבכירי הגינקולוגים בישראל ומומחה לרפואת האם והעובר, המשמש כמנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי מעיני הישועה

שואלים מומחה: "נשים אחרי לידה" • משיב ד"ר בני חן
  תינוק לאחר לידה (צילום: שאטרסטוק)

1. האם אני מדוכאת

"לאחר הלידה הרגשתי במצב רוח מרומם, אבל מספר שבועות לאחר מכן פוקדת אותי תקופה של מצב רוח שפוף, חוסר חשק לעשות דברים, העדפה להישאר בבית ובאופן כללי חוסר מרץ ורצון לפעילות. למרות שאני מתפקדת בבית ועושה מה שצריך – כולל טיפול בילדים, בישול ועוד. אני מוטרדת לא רק בשל כך אלא יותר מזה בגלל החשש – האם זה יכול להיות דיכאון אחרי לידה? אם כן, מה אפשר לעשות בנידון (עדיף בלי לפנות לפסיכולוג וכדומה)".

תשובה: "לאחר לידה מוכרת התופעה של ירידה במצב הרוח, התקפי בכי, עצב וחוסר חשק לבצע פעילויות שונות. אלה אינם תופעות של דכאון אלא תסמינים טבעיים שיכולים להופיע לאחר הלידה. בדרך כלל תסמינים אלו חולפים 6-8 שבועות אחרי הלידה.

בדכאון שאחרי לידה, התסמינים חריפים הרבה יותר. יש חוסר תפקוד בבית. יכול להופיע חוסר רצון לטפל בתינוק, חוסר רצון לאכול, להתרחץ, להתלבש וכדומה, רצון להישאר במיטה רוב הזמן וכדומה. במצבים כאלו יש לפנות לעזרה נפשית על ידי פסיכיאטר".

דיכאון לאחר לידה -התסמינים חריפים יותר (צילום: שאטרסטוק)

2. רוצה רק לישון

"ילדתי את ילדי הרביעי לפני ארבעה חודשים. זו תקופה די ארוכה, שבדרך כלל מספיקה לי בשביל להרגיש מאוששת ונמרצת. אבל אני עדיין סובלת מעייפות כבידה, הרבה מעבר המוכרת לי בהשוואה לאחרי הלידות הקודמות. מה יכולות להיות הסיבות לעייפות ולתשישות, ומה ניתן לעשות?"

תשובה: "לעייפות אחרי לידה יכולות להיות סיבות רבות. מומלץ לפנות לרופא המשפחה. יתכן ומדובר באנמיה עקב חוסר ברזל – דבר שניתן לגלותו בבדיקת דם פשוטה. כדאי לבדוק את רמות הברזל בדם וכן את רמת הויטמין B12 שחסר בו עשוי לגרום לחולשה ותשישות. אפשרות נוספת היא הפרעה בתפקוד בלוטת התריס, שיכולה אף היא לגרום לתשישות. כאמור ישנן סיבות רבות שיכולות לגרום לעייפות, מעבר למחסור בשעות שינה".

3. כאבי ראש ואפידורל

"עברתי לידה עם אפידורל. זמן קצר אחרי הלידה התחלתי לסבול מכאבי ראש. חזרתי הביתה והם לא נפסקים. מה יכולות להיות הסיבות לכאבי ראש האם זה קשור לאפידורל? איך פותרים את הבעיה?"

תשובה: "כאבי ראש עקב אפידורל מופיעים בדרך כלל תוך 24 שעות מהאפידורל. לכאבי ראש כאלו ישנו טיפול מיוחד, הניתן על ידי המרדים עוד לפני השחרור הביתה. במידה וכאבי הראש הופיעו מאוחר יותר רצוי לפנות לרופא המשפחה על מנת לבדוק את הסיבה ולקבל טיפול בהתאם".

כאבי ראש עקב אפידורל (צילום: שאטרסטוק)

4. חוזרים לפעילות נמרצת

"כמה זמן אחרי הלידה מומלץ לחזור לפעילות גופנית (התעמלות, הליכה, מכון כושר). האם יש פעילות מומלצת יותר בתקופה זו, או פעילות שעדיף לא לבצע?"

תשובה: "חודש לאחר לידה רגילה ניתן לחזור לשגרה מלאה. במידה והמדובר בניתוח קיסרי הרי שבשישה השבועות הראשונים מומלץ להימנע מהרמת משאות הכבדים ממשקל התינוק.
כמובן שכבר בימים הראשונים לאחר לידה רגילה ניתן להתחיל בפעילות גופנית כמו הליכה, תרגילי התעמלות, אך לא בצורה מאומצת".
5. עודף משקל

"כמו כולן (כמעט), נשארתי עם עודף משקל משמעותי לאחר הלידה. אלא שאין ברצוני להתחיל דיאטה בגלל ההנקה. האם תוכלו להמליץ לי על אמצעים להוריד במשקל מבלי לעורר בעיות עבורי או עבור התינוק?"

תשובה: "האמצעי המומלץ ביותר הוא פעילות גופנית ושינוי הדיאטה שלא תפגע בהנקה (ביעוץ עם דיאטנית)".
6. הנקה

"אני אחרי לידה ומאד רוצה להצליח בהנקה. אבל מנסיוני עם התינוקות הקודמים – כמות החלב אצלי אינה רבה. אומרים שיש תזונה שיכולה להועיל להגברת חלב אם (כמו בירה שחורה, חילבה, שקדים) – האם זה נכון? והאם תוספי תזונה שונים מומלצים?
שמעתי שיש תרופה במירשם שמגבירה חלב אם בשם מוטיליום. האם היא בטוחה לשימוש והאם היא באמת עוזרת?"

תשובה: "עצם ההנקה מגבירה את כמות החלב. שתיה מרובה חשובה גם היא. המוטוליום אינו מומלץ להגברת החלב".

================================

ד"ר בני חן, מבכירי הגינקולוגים בישראל ומומחה לרפואת האם והעובר, משמש כמנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי מעיני הישועה

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע