אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עורך YNET: "הימין משתלט על הטוקבקים באינטרנט

עורך YNET יון פדר, בראיון למגזין 'מוצש', מבית מקור ראשון: "יש הקצנה שהולכת ומחריפה בטוקבקים, רובה ככולה ימנית. זו תופעה שהולכת ומתגברת ובמקביל לה מתמעטות כמעט לגמרי תגובות של השמאל והמרכז". וגם על 'ישראל היום' ועל העיתונות החרדית יש לו מה להגיד.

עורך YNET: "הימין משתלט על הטוקבקים באינטרנט
  שער 'מוצש' עם יון פדר

יון פדר הוא אחד האנשים החזקים והמשפיעים בעולם התקשורת. הוא ממיסדי ynet, וזה למעלה מ-10 שנים, הוא עומד בראש אתר החדשות הגדול והחזק בישראל.

למעלה ממיליון ורבע גולשים שונים ביום ולמעלה מ-10 מיליון כניסות ביום, מציבים את אתר ynet כאתר החדשות המוביל בישראל. נכון להיום, ל-ynet אין מתחרים ברשת והוא מתמודד מול כל התקשורת בישראל – גופי הטלוויזיה, תחנות הרדיו וכמובן עיתונות הנייר המסורתית.

בראיון נדיר מסוגו שיפורסם מחר במגזין  'מוצש' מבית 'מקור ראשון' חושף פדר את דעתו על התקשורת בישראל פדר טוען שהתקשורת הישראלית, ו-ynet בכלל זה, "לא מקבלים שום דבר ככזה ראה וקדש, אנחנו מייצרים בדרך-כלל תקשורת עקשנית, נועצת שיניים כשצריך, אין פרות קדושות, בתקשורת האמריקנית מקובל שהעיתון יצהיר מי הוא מועמדו המועדף לנשיאות. זה לא יעלה על הדעת בישראל. אפילו 'מקור ראשון' ו'הארץ' לא יעשו את זה".

ישראל היום – סכנה!

אבל יש עיתון אחד בישראל שכן מזוהה עם ישות פוליטית ברורה, וכשפדר מדבר עליו מצחו מתקמט. הוא לא אוהב את 'ישראל היום': "מדובר בתופעה מסוכנת, אפילו מפחידה. ולא בגלל שהוא עיתון מגויס. עיתונים סקטוריאליים היו תמיד. 'דבר', 'הצופה', 'למרחב' ו'קול העם', היו כאלה ועם זאת לגיטימיים."

" אני לא כופר בזכותו של עיתון להיות בעל אג'נדה, אבל אני כן כופר בזכותו של עיתון להיות כזה ולהכחיש שהוא כזה, והחמור מכל: לשגר את הסחורה שלו כמוצר חינמי מחוץ לכללי המשחק העיתונאי. אין חינמונים מהזן הזה בעולם בכלל."

"החינמונים שיש בעולם, מוצרי המטרו למיניהם, נועדו לקריאה במהלך נסיעת רכבת אחת. נסתיימה הנסיעה – סיימת את קריאת העיתון. אבל החינמון הזה – על-אף שמהותית אינו שונה מהם – מתחפש, בחזותו, לדבר האמיתי. הוא מחולק שישה ימים בשבוע, כולל מנויים בבתים. כלומר, הוא מתחפש לעיתון אמיתי אבל בחינם".

"תאר לעצמך שהבעלים של אוסם יקום יום אחד בבוקר ויגלה שיש פילנתרופ שמייצר במבה שנראית כמו במבה, ארוזה כמו במבה, משווקת כמו במבה והיא בחינם. עכשיו, לך תתנהל בשוק שבו הכאילו-במבה הזו מחולקת חינם, בעוד שאתה נאלץ למכור את הדבר האמיתי במחיר מלא."

התופעה הזאת מאיימת על עיתוני הנייר מבפנים. ותוסיף לכך שמדובר בפילנתרופיה שאינה לשם שמיים כמובן אלא לצורך קידום ישות פוליטית מובהקת – ותקבל תופעה תקשורתית שהיא סוג של שוחד תודעה. וזה בעיני גם מסוכן וגם לא לגיטימי".

העיתונות החרדית נלעגת

פדר לא אוהב את המפעל של שלדון, אבל אדלסון לא לבד. לעורך הראשי של ynet יש מה להגיד גם על העיתונות החרדית "העיתונות החרדית מגיעה לפעמים לשיאים של נלעגות. זה היה יכול להיות מאוד משעשע, אלמלא זה מטריד. האופן הסלקטיבי שבו הם מתארים את המציאות, יוצר מצג בדיוני של מציאות חלקית במקרה הטוב, או מעוותת לגמרי במקרה הגרוע."

"דומה כאילו הם מתייחסים לקהל הקוראים שלהם כאל ילדים או בורים נבערים. על-אף שמדובר כמובן בקהל מתוחכם וחריף-שכל" פדר מדגים את הדברים בדוגמאות מוכרות של מחיקת פרצופים ודמויות מתוך צילומי עיתונות, והתעלמות מסוגיות ציבוריות מסוימות כגון משפט הנשיא לשעבר משה קצב, שאף לא מילה נכתבה עליו ב'יתד נאמן' ו'המודיע'.

"אפשר להגיד הרבה דברים על החרדים, אבל הדבר האחרון שאפשר להגיד על הציבור הזה שהוא שוטה. הרי ההפך הוא הנכון. זה ציבור ערני, אינטילגנטי, מעורב מאוד. ציבור כזה לא רק שזכאי לעיתונות איכותית ושפויה, אלא שמשקלו העצום בחברה הישראלית מחייב שהוא יהיה מחובר לקיום הישראלי באמצעות תקשורת הולמת-מציאות, ולא באמצעות מוצרים מלאכותיים נעדרי זיקת-מציאות שכאלה".

הימין כובש את הטוקבקים

בראיון מתייחס פדר על כך שהימין כבש את זירת הטוקבקים ומסביר כי לדעתו מדובר בתהליך אינטרנטי צרוף, לא פוליטי. השמאלנים ואנשי המרכז, וכן חלק לא מבוטל מהציבור הדתי, נטשו ברובם את זירת הטוקבקים לטובת זירת הפייסבוק "יש הקצנה שהולכת ומחריפה בטוקבקים, רובה ככולה ימנית", קובע פדר.

"זו תופעה שהולכת ומתגברת בשנתיים האחרונות, ובמקביל לה מתמעטות כמעט לגמרי תגובות של השמאל והמרכז". באשר לביקורת כי YNET מצנזר טוקבקים ימניים אומר פדר כי "מהסיבה הסטטיסטית הפשוטה שיש יותר טוקבקים ימניים ולכן, במתאם ישיר, יש גם יותר פסילות".

למרות ההתבהמות שיש בעולם הטוקבקים, פדר אינו תומך בהצעות החוק השונות שמבקשות לחשוף טוקבקיסטים: "המהפך האידיאולוגי העמוק של האינטרנט הוא בכך שלראשונה בתולדות תקשורת ההמונים אנחנו נותנים קול לקוראים."

"זירת הטוקבקים היא הזירה של הגולשים ואני, כאידיאולוג של האינטרנט, מבקש להתערב בה כמה שפחות. אני בוודאי לא אמור להכפיפה לנורמות עיתונאיות כפי שמקצת מעמיתי תובעים. איש לא נתן לי את הזכות להחליט עבור הגולשים מה לומר ואיך לחשוב".

אז, איזו סוג של עיתונות צורך העורך של האתר הגדול ביותר במדינה? פדר מנוי על 'ידיעות אחרונות', 'הארץ' ו'מקור ראשון'. ומעיד על עצמו שהוא קורא אדוק של מוסף "שבת" מבית 'מקור ראשון' "מוסף מזהיר שלא רואים כדוגמתו בתקשורת הישראלית".

==

הראיון המלא יתפרסם במוסף 'מוצש' של 'מקור ראשון'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
הוא לא מבין שרוב העם בישראל ימני?
משה | 23-06-2011 17:00
זה בדיוק הסיבה שרוב התגובות נוטים ימינה, היות ורוב העם בישראל מחזיק בדעה ימנית, אחרת מזמן היה פה יוסי שריד ראש ממשלה, וראו זה פלא כל מפלגות השמאל נמחקות אחת אחת...
2
מוסף השבת לא מזהיר
יוסי | 24-06-2011 0:18
אלא צריך זהירות רבה ,הוא מלא בחומר מיסיונרי של הדת הקונסרבטיבית שאין להמצאה הזאת עם היהדות חצי דבר. אפילו הילד הקטן שלי הבין שיש משהו מסריח שם!
3
הוא מודה שהם מצנזרים תגובות על בסיס גזעני ופוליטי...
יהודי | 24-06-2011 2:15
החוצפה של עורכי ידיעות ווינט אינה יודעת גבולות. עיתון שבמשך שנים הכתיב את "הדעה הנכונה" וסתם ועדיין סותם פיות לרוב הישראלים שדעתם שונה מהאג'נדה של המממנים הספציפיים של הכתבה=פרסומת סמויה לדעה של מישהו ששילם על השטיפת מוח הזו, מעיז בחוצפתו לדבר על כמה כלי תקשורת בודדים שעדיין מסוגלים להתעלם מ"הדעות הנכונות" של מושחתי ההון שלטון. זכותם הדמוקרטית של ישראל היום והעיתונים החרדים והדתיים להביע עמדה שונה מדעתו של הפשיסט הראשי של הפראבדה הישראלית! יבוא יום והדיקטטורה המרושעת תיפול...
4
קבלו שיעור מאלף ב(חוסר) מודעות עצמית
זוהר כפ"ס | 24-06-2011 13:46
"העיתונות מגיעה לפעמים לשיאים של נלעגות. זה היה יכול להיות מאוד משעשע, אלמלא זה מטריד. האופן הסלקטיבי שבו הם מתארים את המציאות, יוצר מצג בדיוני של מציאות חלקית במקרה הטוב, או מעוותת לגמרי במקרה הגרוע. דומה כאילו הם מתייחסים לקהל הקוראים שלהם כאל ילדים או בורים נבערים. על-אף שמדובר כמובן בקהל מתוחכם וחריף-שכל". מה אתם אומרים, במי מדובר. בתקשורת החילונית וב'ידיעות'? לא, עונה פדר. הכוונה לתקשורת החרדית. חוסר מודעות במיטבה. ועל-זה נאמר כל הפוסל במומו פוסל
5
עוד סיבה לבטל את המנוי על מקור ראשון
יוני | 24-06-2011 15:13
אחרי שנתנו לנו מוסף שבת המלא בדברי הבל ואגדות של דופי,עכשיוהם נותנים לכל שמאלני קיצוני להטיף לנו מוסר.
6
"מוצש" הוא מוסף מיותר לחלוטין
שמואל | 26-06-2011 9:30
קראתי את הראיון במלואו שרצוף בשאלות בנאליות ובתשובות בנאליות עוד יותר. "האם אתה מקדם איזושהי אג'נדה? - לא, אין לי אג'נדה" וכו' וכו'. בנוסף, קראתי את כתבתו של הרכש החדש והמפוקפק של "מקור ראשון", הלוא הוא אסף וול שסיפק כתבה על כנס ייקים מבלי לספר ולו מילה על הכנס. בקיצור, מוסף מיותר שנערך ע"י ילדים שחושבים את עצמם לעיתונאים.