אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חרדיות יולדות פחות, חילוניות יותר ודתיות בלא שינוי

נתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על כי בעשור האחרון, ירד הפריון אצל נשים חרדיות מ7.6 לידות בממוצע ל6.5. אצל החילוניות נרשמה עליה ואצל הדתיות אין שינוי. השינוי הדרמטי ביותר נרשם בקרב הנשים המוסלמיות שם ירד קצב הילודה בשני ילדים למשפחה.

חרדיות יולדות פחות, חילוניות יותר ודתיות בלא שינוי
  פחות תינוקות חרדים (פלאש90)

מחקר חדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מראה כי קיימים שינויים דמוגרפיים בחברה הישראלית.

במחקר שנערך על ידי ד"ר אחמד חליחל, ראש תחום דמוגרפיה בלשכה בלמ"ס, מסתמך על נתונים שנצברו בשלושים השנים האחרונות, ובעיקר על הסקרים החברתיים שנערכים החל מ2002.

על פי תוצאות המחקר, בעשור האחרון חלה ירידה משמעותית בקצב ההולדה של הנשים במגזר החרדי. אם לפני עשר שנים, היו חרדיות יולדות 7.6 ילדים בממוצע, הרי שכיום ירד הקצב ל6.5 לידות. הנתונים מגלמים ירידה של 15% במספר הלידות, במילים אחרות, במשפחות חרדיות יש ילד אחד פחות, בממוצע.

מול הירידה במספר הלידות בחברה החרדית, נרשמה עלייה של 10% במספר הלידות בקרב נשים המגדירות את עצמן חילוניות. מקצת פחות מ-2 ילדים (1.9) ל2.1 ילדים בממוצע. בקרב הנשים הדתיות, לא נרשם שינוי בקצב הילודה והוא עומד כמו לפני עשור על 4.3 ילדים בממוצע למשפחה.

נתון שכדאי לשים לב אליו, הוא הירידה הדרמטית גם במספר הלידות בקרב הנשים המוסלמיות. אם לפני עשר שנים ילדה מוסלמית 5.6 ילדים בממוצע, הרי שבשנת 2009 היא ילדה רק 3.62, הווה אומר שני ילדים פחות בכל משפחה מוסלמית בישראל.

הסקר החברתי, שעליו התבסס המחקר, נערך בין השנים 2002-2009 והוא כלל כ-30,000 נשים. במחקר החדש נבדקו נתוני הלידה, החל משנת 1979, כדי לקבל תמונה מקיפה ביותר. בנוסף נשאלו הנשים על השתייכותם הדתית והלאומית כדי לקבל את אומדני הפריון לפי חתך האוכלוסייה.

בלמ"ס מדגישים, כי זהו המחקר הראשון והמקיף על רמת הפריון בחברה החרדית. עד היום התבססו המחקרים על נתונים מדגמיים מריכוזים חרדיים כמו בני ברק, ביתר עלית ומודיעין עלית.

את הירידה בכמות הלידות מנסים להסביר במחקר, בשינויים החברתיים והכלכליים בחברה החרדית שנעשו בשנים האחרונות. ביניהם, הורדת קצבאות הילדים והשתלבות הנשים בשוק העבודה באופן נרחב יותר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו