פסק הלכה תקדימי: מותר לעשן בשבת קנאביס רפואי - סרוגים

פסק הלכה תקדימי: מותר לעשן בשבת קנאביס רפואי

הרב אברהם רזניקוב, רב המרכז הרפואי 'איכילוב' בתל אביב, קובע כי ניתן לעשן קנאביס רפואי בשבת. הפסק של הרב רזניקוב פורסם במאמר בשנתון 'תחומין' של מכון 'צומת', בכרך החדש שיוצא לאור בימים אלו

author-image
פסק הלכה תקדימי: מותר לעשן בשבת קנאביס רפואי
  (צילום ארכיון: הדס פרוש/פלאש90)

הרב אברהם רזניקוב, רב המרכז הרפואי 'איכילוב' בתל אביב, קובע כי ניתן לעשן קנאביס רפואי בשבת. הפסק של הרב רזניקוב פורסם במאמר בשנתון 'תחומין' של מכון 'צומת', בכרך החדש ( ל"ז) שיוצא לאור בימים אלו.

צמח הקנאביס, סאטיבה, ממנו מפיקים את סם הקנאביס מוכר גם כמריחואנה וחשיש ואסור לפי החוק לצריכה, לגידול ולסחר בישראל, למרות שהוא חוקי במדינות אחרות.

הרב רזניקוב אמנם אינו מתיר לקיחת סמים ללא סיבה רפואית ומביא את הרב משה פיינשטיין ששלל את ההתמכרות ויצירת תלות בסמים, וקבע כי יש בה אפילו איסור דאורייתא, ואת הרב שלמה זלמן אוירבך שכתב שלקיחת סמים היא משום חבלת אדם בגופו שהוא איסור גמור, אך מציין שפסקי הלכה אלו התייחסו לשימוש בסמים על רקע חברתי ואינם רלבנטיים לצריכת סם מטעמים רפואיים שמקילה על הסימפטומים של המחלה ומשפרת את איכות החיים של החולה ומחקרים הוכיחו כי ניתן לראות בקנאביס תרופה נרקוטית ולא סמים.

קנאביס רפואי בשבת עדיף ללקיחה בתוך המזון ללא צורך לעשן. יש אפשרות להכניס את החומר לעוגיות, או לשמן וחמאה ודרך זו מותרת בשבת, משום שזה יכול להיחשב מאכל, גם לקיחת כדורים המכילים את החומר הפעיל THC אפשרית בשבת. הרב רזניקוב כותב כי מותרת גם לקיחת החומר באמצעות מכשיר אידוי המזרים אוויר חם מעל הקנביס וכי ניתן לכוון מכשיר זה מבעוד יום באמצעות שעון שבת.

הרב רזניקוב מתיר גם עישון קנאביס רפואי, בהעדר אפשרות אחרת, בהסתמך על הביאור הלכה שכתב כי "בדבר שיש חשש שע"י מניעת דבר זה יחלש ויכבד חוליו מחללין עליו השבת". ולפי דברי המאירי: "משמע שאם ע"י פעולת החילול הזה יתחזקו אבריו ג"כ אין למנוע דבר זה מאותו כיון שהוא חולה שיש בו סכנה.

"לעניין תרומות ומעשרות – כותב הרב רזניקוב כי צמחי מרפא לאכילה פטורים מתרומות ומעשרות. וכן לעניין שביעית – צמחי הקנאביס אינם מאכל אדם ואין בהם הפסד אוכלים מצד קדושת שביעית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אסור לעשן בשבת ואין יותר מצוות תרומות ומעשרות
| 30-06-2017 1:26
ולא חדש ולא שמיטת קרקעות. לא עבדים ולא שפחות. ולא שלא עשני אשה .לא צומות ולא אבלות.יש לעלות לירושליים כל שבוע. אסור לעבוד קברים אבנים מצבות צורות ותמונות.
2
יש מכשיר שמאפשר להשתמש בקנאביס בשבת
קורן | 19-08-2018 14:46
יש מכשירי אידוי שאפשר לעשן בהם בשבת, הם עובדים אוטומטית על שעון שבת, כמו הוולקנו למשל
3
אסור בשום אופן לעשן בשבת! כולל אידוי! שמן! וכ
ה' אוהב אותך | 11-11-2018 9:09
מחילה רבה זה אסור בהחלט! אני בעצמי מטופל בקנאביס רפואי אך בשום אופן לא מעשן בשבת כלל! המקסימום שתלמיד חכם ופוסק הלכה ירא ה' יכול להתיר לדעתי במקרה קשה מאוד וכשזה פיקוח נפש ממש זה שמן קנאביס וכל מקרה לגופו ולא באופן כללי כהיתר חלילה! אבל בטח שלא להדליק אש ולעשן בשבת רחמנא ליצלן או כל אידוי או אפילו את השמן עצמו אסור בשבת מטעם רוקח בשבת אלא בהיתר חריג בלבד מטעם תלמיד חכם וירא ה' גדול לשמן קנאביס במקרה של פיקוח נפש ממש ואמתי