אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראש הממשלה הציג מתווה חדש להעלאת קצבאות הנכים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר על יישום תכנית חדשה להעלאת קצבאות הנכים. לפי התכנית, קצבת הנכים הקשים תעלה ל-4,000 שקלים בחודש החל מחודש ינואר הקרוב, ושאר הקצבאות יוצמדו לשכר המינימום. ארגוני הנכים מתנגדים לתכנית, ויפגינו הערב מול בית ראש הממשלה

ראש הממשלה הציג מתווה חדש להעלאת קצבאות הנכים
  ראש הממשלה נתניהו מציג את תכניתו החדשה (צילום: מרק ישראל סלם/ פלאש 90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג היום את תכניתו החדשה להעלאת קצבאות הנכים, שתקציבה יעמוד על ארבעה מיליארד שקלים לארבע השנים הקרובות.

במסגרת התכנית, קצבאות הנכות של נכים קשים יעלה בחודש ינואר הקרוב ל-4,000 שקלים בחודש. כמו כן, הוחלט כי כל הקצבאות יוצמדו לשכר המינימום.

רק אלו שנקבעו עבורם 90% נכות יקבלו את התוספת המלאה לקצבה, כאשר תקציבי המתווה יחולקו באופן דיפרנציאלי בין נכים קשים ולא קשים. חלוקת התקציב המדוייקת תיקבע בדיון משותף בין שר האוצר, שר הרווחה וראש הממשלה.

מעבר להעלאת הקצבאות והצמדתן לשכר המינימום, הוחלט כי קצבת נכה ששכרו נמוך מ-4,200 שקלים בחודש לא תקוזז. המהלך נועד לעודד נכים להשתלב בשוק העבודה. כמו כן, יושקעו מאה מיליון שקלים בשנה בתכנית לסבסוד עבודת נכים.

"החל מינואר 2018 נכה שהוכר כמי שאינו יכול לעבוד לא יהיה מתחת לקו העוני" אמרו בלשכת ראש הממשלה. המטרה היא לשנות מיידית את המצב הקיים שבו רבע מהנכים נמצאים מתחת לקו העוני". לדבריו של נתניהו, "התוכנית נותנת מענה מיידי לנזקקים ביותר, תשפר באופן משמעותי את מצבם של הנכים בישראל ותסייע לשילובם במעגל העבודה".

יו"ר הקואליציה דוד ביטן מציג את תכניתו להעלאת הקצבאות בשבוע שעבר (צילום: פלאש 90)

המתווה החדש של נתניהו מגיע לאחר שיו"ר הקואליציה דוד ביטן כינס את כלל נציגי הסיעות בכנסת והגיע עמם להסכמה על מתווה אחיד להעלאת הקצבאות לכל הנכים. בקואליציה בירכו על המתווה החדש, וטענו שהיו מעורבים בגיבושו. "הוא כמעט בדיוק כמו מתווה הח"כים" אמר ביטן. "הנכים הקשים יקבלו תוספת מיד. יש הצמדה לשכר המינימום, יש עלייה דרמטית לכל הנכים – אבל הנכים הקשים לא יחכו ויקבלו מיד".

עם זאת, באופוזיציה הביעו ביקורת על תכניתו של נתניהו. לטענתם, בתכניתו המקורית של ביטן לא נקבעה הפרדה בין נכים קשים ולא קשים. "התכנית של נתניהו היא כרגיל 'הפרד ומשול' בתוך אוכלוסיית הנכים, מי יותר מסכן" אמרה ח"כ קארין אלהרר. "במקום להרים את כולם מהמקום של מסכנות למקום של יכולת, הוא אומר 'בואו תראו לי מי יותר מסכן'. אני חושבת שזה מאוד מצער".

מחאת הנכים בתל אביב. (צילום: תומר נויברג/ פלאש 90)

גם בארגוני הנכים זעמו על התכנית, שכונתה על ידיהם "הספין של נתניהו". כתוצאה, הארגונים יערכו הערב הפגנה מול ביתו של ראש הממשלה, בהמשך למחאותיהם בתל אביב ובנתב"ג בשבועות האחרונים. "מטרת הפתרון שהוצג היא הורדת גובה הלהבות ודיכוי מאבק הנכים", אמרה יו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה. "ראש הממשלה, יועציו ושריו לא טרחו אפילו לפנות לקואליציית הנכים המובילה את המאבק ברחובות ובכבישים. מאסנו בהתייחסות אלינו כמספרים ללא פנים ושמות בטבלאות האקסל, שקופים וחסרי דעה. אנחנו כאן כדי להישאר, ומי שמפחד לא מאמין".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו