אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סמוטריץ' בטור מיוחד לסרוגים: התנועה הרפורמית בארץ גררה את יהדות התפוצות למאבק

"הפרובוקטורים חסרי האחריות הללו גררו פנימה את יהדות התפוצות וניסו לשכנע אותה שמדינת ישראל לא מוכנה לקבל אותה כפי שהיא". בצלאל סמוטריץ' על מתווה הכותל

הרפורמים בישראל גררו את יהדות התפוצות למאבק
  (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

ח"כ בצלאל סמוטריץ' בטור מיוחד לסרוגים על סוגיית מתווה הכותל.

התנועה הרפורמית בארץ גררה את יהדות התפוצות למאבק

סוגית מתווה הכותל לא היתה אמורה להיות 'אישיו' מרכזי כל כך ביחסי מדינת ישראל ויהדות התפוצות.

במשך עשרות שנים יהדות העולם קיבלה את ישראל כמו שהיא, כיבדה אותה, ולא ביקשה להשפיע על ניהול ענייניה הפנימיים. שותפות גורל – כן, אחריות – כן, תמיכה וסיוע הדדיים – כן, אבל התערבות בעיצוב המרחב הציבורי בישראל פנימה – מעולם לא היה חלק מהאג'נדה של יהדות העולם.

יהדות התפוצות כיבדה את היותה של ישראל מדינה דמוקרטית. כל עוד יש בישראל בקושי חלקיק של פרומיל אחוז של יהודים רפורמים, מול רוב מוחלט של יהודים אורתודוקסים – וכן, גם החילונים בישראל הם חילונים אורתודוקסים – היה ברור שאין מקום לעצב מרחב ציבורי בהתאם לתפיסה הרפורמית. אין בכך כל היגיון. ככה זה בדמוקרטיה. אם יהדות ארה"ב תעלה לארץ ויהיו כאן שלושה מיליון יהודים רפורמים יהיה על מה לדבר. בינתיים אנחנו לא שם.

פרובוקטורים חסרי האחריות

מי שהפך בחוסר אחריות משווע את הסיפור הזה לאישיו ביחסי מדינת ישראל ויהדות התפוצות זו קבוצה קטנה ושולית של כמה עשרות עסקנים בתנועה הרפורמית בארץ. אותם לא מעניינת זכות התפילה של האדם הפרטי לפי אמונתו. הם מנהלים כאן בשנים האחרונות קרבות על הכרה ולגיטימציה ממסדית, שעל רקע מספרם השולי הם מופרכים וחסרי הצדקה לחלוטין. מצטרפים אליהם כמה אנשי ציבור ישראלים שמנצלים את ההזדמנות כדי לנגח את הממסד הדתי במדינה, איש איש משיקוליו.

הפרובוקטורים חסרי האחריות הללו גררו פנימה את יהדות התפוצות וניסו לשכנע אותה שמדינת ישראל לא מוכנה לקבל אותה כפי שהיא.

גם עכשיו, אחרי שהתנועה הרפורמית בארץ גררה פנימה לסיפור הזה את הקהילה הרפורמית בארה"ב זה ממש לא מעניין את ההמונים שם. זה בעיקר מטריד את הרבנים ועסקני הקהילות הרפורמים והקונסרבטיבים. את היהודי ברחוב זה ממש לא מטריד. מה שמטריד אותו גם היום הם ביטחונה של מדינת ישראל, הסכסוך היהודי-ערבי, תנועת ה-B.D.S ועוד ועוד. כך שאני מציע לכל מהלכי האימים להירגע. זו אולי הזדמנות פז עבורכם לתקוף את הממשלה ואת העומד בראשה, אבל למען ה' אל תעשו את זה על הגב של יהדות העולם ואל תשכנעו אותם שהם צריכים לכעוס רק כדי שזה יתאים לאג'נדה שלכם… ההחלטה על ביטול המתווה בממשלה לא תקרע את החבל עם יהדות ארה"ב ולא נעליים. קצת יותר אולי ממכה קלה בכנף, אבל לא הרבה יותר. זאת, כמובן, בתנאי ששתי ההנהגות ינהגו באחריות ולא יגררו פנימה את הציבור הרחב בכח.

להחזיר את הסיפור של הכותל לפרופורציות

ונחזור לתנועה הרפורמית בארץ – האינטרסים של הקבוצה השולית הזו שונים באופן מהותי מהאינטרסים של יהדות ארה"ב. האחרונים כבר מתחילים להבין את זה ואפשר שבקרוב נתחיל לראות ניצנים של התנערות שלהם מחיבוק הדוב של התנועה הרפורמית בארץ. ליהדות התפוצות, בדגש על צפון אמריקה, יש מספיק אתגרים להתמודד איתם מכדי שהם יוכלו להרשות לעצמם לריב על הדבר השולי הזה.

וביחס לעצם הקשר שלנו עם יהדות התפוצות – הקשר הזה הוא קריטי, בעיקר לצד שלהם. האתגר של שימור הזהות היהודית של הדור הצעיר שם הוא אתגר עצום ואנחנו חייבים להיות שם בשבילם כדי לעזור להם לעמוד בו. הקשר של הדור הצעיר שלהם למדינת ישראל הוא קריטי לשימור הזהות היהודית שלו. זו כמעט האפשרות היחידה לכך. אחרי עשרות שנים שבהם עמדה יהדות התפוצות בארצות הרווחה לימינה של מדינת ישראל, עכשיו תורנו להחזיר להם. אפשר וצריך לאהוב ולחוש שותפות ואחריות גם בלי לקבל ולתת לגיטימציה להשקפה הדתית. זה אולי נשמע מורכב ברגע הראשון אבל אני משוכנע שזה אפשרי.

ובשביל זה צריך להחזיר את הסיפור של הכותל לפרופורציות הנכונות שלו ולהתמקד בעיקר. זו המשימה, בה"א הידיעה, של שני הצדדים. לפחות של אלו מהם שמחפשים לבנות ולהועיל ולא להתנצח ולריב כדי לעשות הון פוליטי.

ראוי היה לגלות יותר רגישות

וכמה מילים על התהליך: חלק גדול מהכעס המוצדק של המנהיגות היהודית בעולם על ממשלת ישראל בסוגיה הזו נובע מהעובדה שלאחר שלוש וחצי שנים של מו"מ נחתם הסכם וכעת הממשלה לא עומדת בו. זה לא משדר אמינות וזה לא מקובל בין חברים. האמת היא שראש הממשלה לא העריך נכון את הקשיים שהוא עתיד להיתקל בהם כאן בבית פנימה בהעברת המתווה, לכן הוא ניהל אותו בערוץ עצמאי מבלי לערב את הרבנות הראשית ואת המפלגות הדתיות והחרדיות. כשהוא כבר הבין את זה, זה היה אחרי שההסכם נחתם. זה לא אומר שבגלל זה לא צריך היה לבטל את המתווה אבל זה כן צריך ללמד אותנו איך להתנהל נכון יותר בעתיד.

ומילה אחרונה על העיתוי. לא ברור לי למה ההחלטה התקבלה דווקא בשבוע הזה, שבו מאות מנהיגים יהודיים מכל העולם נמצאים כאן במסגרת הכינוס השנתי של חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית. אחרי שהנושא הזה הפך (שלא בצדק) לאישיו מרכזי כל כך, כשהסוכנות היהודית במרכז גיבוש ההסכמות, ראוי היה לגלות יותר רגישות, להמתין מעט עם ההחלטה, ולא לקלקל את אווירת החג המלווה את הכינוס.

לסיכום: ההחלטה מחויבת המציאות. העיתוי קצת פחות. אבל בעיקר – המשימה כרגע היא להתגבר על המשקעים האלה ולאחות את המשבר הזה בהשקעה רבה, גם תקציבית, בחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות ובנשיאה משותפת איתם של האתגרים הרבים שניצבים לפתחם.

==

בצלאל סמוטריץ הוא חבר כנסת מטעם הבית היהודי וסגן יו"ר הכנסת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
למה הציונות הדתית לא משקיעה ביהדות חו"ל?
-david | 26-06-2017 13:13
היא משקיעה אולי לא מספיק בגלל חוסר אנשים מתאימים או הון
סתם אחד | 26-06-2017 14:43
יש כמה גרעינים בחו"ל וכן גרעיני בני עקיבא תבדוק על תורה מציון וכדומה
הם השקיעו בעבר והאנשים עלו
זבולון | 26-06-2017 14:26
ומי שנשאר היות ויש רק חרדים גם הם הופכים להיות חרדים כמו בצרפת כמו בארה"ב כמו בשוויץ וכו כו
2
למה לא משקיעים ביהודים בחול?. כי גם
| 27-06-2017 1:42
אם ישקיעו יביאו לכאן גויים כמו שהביאו את הרוסים שלא מוצאים את עצמם כאן. וכל הזמן יש את הבעיה של הגיור . פחות רפורמים בארץ פחות בעיות במדינה . כדאי להתחיל לפחד מהקב"ה ולא מבשר ודם .לפחד מבשר ודם זה להיות עבד.