אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לכבוד שבוע הספר: המותחן החדש "שִבְיָה" בחינם

מתנחל ואיש שמאל שיוצאים למילואים נחטפים על ידי החמאס שהשתלט על יהודה ושומרון, ונמצא על סף חתימת הסכם קבע עם מדינת ישראל. בכלא לומדים השניים להכיר את עצמם בזמן שהם צריכים להתמודד עם שוביהם. מותחן פוליטי אפוקליפטי חדש ומטלטל של שחר פלד.

לכבוד שבוע הספר: המותחן החדש "שִבְיָה" בחינם
  עטיפת הספר שביה. שחר פלד

שלום עוזיאל, מתנחל דתי, ויואב צימרמן, איש שמאל חילוני, נופלים בשבי החמאס. במציאות העתידית החמאס עלה לשלטון גם ביהודה ושומרון והוא על סף חתימת הסכם הקבע עם מדינת ישראל בו בתמורה להכרה במדינה ולשלום אמת יפונו כל היישובים מעבר לקו הירוק.

כדי להחזיק מעמד ולשרוד את התנאים האיומים שבשבי, הם עוזבים את המחלוקות ביניהם ומתמודדים עם המכות, ההשפלות ותנאי הכליאה. בין לבין, הם גם לומדים להכיר אחד את השני לעומק, בלי הסטראוטיפים החיצוניים.

הספר עצמו מותחן פוליטי אפוקליפטי, הוא בדיוני, אבל מציאותי. כל אחת מהדמויות מביעה השקפות אופייניות למגזר שלה, המתנחל מקבל כיב קיבה רק מהאזנה לרדיו, איש השמאל מתעקש שהכיבוש משחית,  ואיש החמאס אדוק באמונתו שארץ ישראל היא דאר אל-חארב, ויש לטהרה מהכופרים היהודים.

עלילת הספר מתפתחת בקצב מהיר הסוחף את הקורא מאירוע לאירוע. הסגנון קליל ולעיתים סרקסטי, תוך שהוא נוגע בעימותים היסודיים ביותר בהוויה הישראלית, בין דת לחול, בין ימין לשמאל, בין חמאס לפת"ח, ובפצעים פתוחים וכואבים כמו גלעד שליט, עקירת גוש קטיף, העוינות האקדמית והבינלאומית כלפי לאומיות ישראלית ועוד.

ללא זכויות יוצרים

במהלך הספר קורה תהליך מקביל, החברה הישראלית נקרעת על רקע פינוי היישובים, ועומדת על סף מלחמת אחים. מנגד, שני השבויים, מתקרבים אחד אל השני, והופכים לאחים של ממש, בעימות מול אנשי החמאס.

המחבר שחר פלד, עסק בעיקר בתרגום ועריכה אקדמיים. ספרו הראשון "מגרסת הזהויות" עוסק בכח של מדעי היהדות בארץ כמחוללי תרבות. לטענתו, הפקולטות למדעי היהדות הפכו למרכזים אנטי דתיים ואנטי לאומיים, שמנסים "לחנך מחדש" את הציבוריות הישראלית.

אל הספר הוא מגדיר כ"סיפור טוב שיקח את הקורא איתו ובדרך יאיר את עיניו לגבי כמה סוגיות יסוד של הציבוריות הישראלית, המושתקות בדרך כלל באמצעי התקשורת."

בעמוד השני של הספר מודיע המחבר כי ניתן לשכפל, להעתיק, להפיץ ולהשתמש בו… ללא צורך ברשות או באישור של המו"ל. הספר עצמו מופץ בחינם וניתן להורידו ללא תשלום.

להורדת הספר "שביה" (MB1.4) ניתן ללחוץ על הקישור הזה.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו