אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עמנואל שילה: "הזמנת הרמטכ"ל לכנס קומונריות- רעיון לא טוב"

עורך העיתון 'בשבע' העיתונאי עמנואל שילה, טוען כי גיוס בנות דתיות לצה"ל גורם לפגיעה בשכבות החלשות וסבור כי זו הייתה טעות להזמין את הרמטכ"ל לכנס קומונריות

"גיוס בנות דתיות לצה"ל- פגיעה במשפחות מצוקה"
  (למצולמת אין קשר לכתבה. אילוסטרציה משה שי/פלאש90)

עורך העיתון 'בשבע' העיתונאי עמנואל שילה, מתייחס בטורו השבועי לחוסר הגדול של בנות השירות הלאומי כתוצאה מגיוסן של בנות דתיות רבות לצה"ל, וסבור כי בסופו של דבר המגמה הזו פוגעת בשכבות החלשות.

שילה הזכיר כי "כתב 'ידיעות אחרונות' עמיחי אתאלי פרסם לפני כשבוע ידיעה לפיה מאות תקנים של השירות הלאומי נותרו בלתי מאוישים לקראת השנה הבאה. מדובר בתפקידים לא קלים ולא זוהרים בתחומי החינוך והרווחה שחשיבותם החברתית ראשונה במעלה, כמו מדריכות במועדוניות לילדים ממשפחות במצוקה, או סייעות בגנים של ילדים אוטיסטים ובבתי ספר לחינוך מיוחד".

"בנות שמתגייסות לצה"ל חסרות בחזית המצוקה החברתית"

שילה מדגיש כי "אתאלי מצביע גם על הגורם למצוקת כוח האדם הזאת: הגיוס המוגבר של בנות דתיות לצה"ל. אם מספר המתגייסות הדתיות לצה"ל עלה במאות רבות תוך שנים ספורות, המשמעות היא שאותן מאות בנות חסרות בחזית המצוקה החברתית שבה פועלות בנות השירות הלאומי".

לדברי שילה מי שנפגע מקמפיין גיוס הבנות הדתיות לצה"ל הן משפחות המצוקה והשכבות החלשות: "מן הראוי שראשי צה"ל יהיו ערים לכך שהקמפיין שלהם לגיוס הבנות הדתיות, רצוף שיכרון הכוח וההצלחה, בא על חשבון סיוע לשכבות הכי חלשות בחברה".

"לשפר את תנאי השירות"

בשלב הזה עובר שילה ומפרט את הגופים שאמורים להיות אחראיים לבלימת הצטמקות כח האדם בשירות הלאומי: "בממסד הדתי-לאומי יש גופים שאמורים לקחת אחריות ולהיאבק נגד הצטמקות כוח האדם של בנות השירות הלאומי. מדובר קודם כל ברשות לשירות לאומי, שצריכה להבין שהיא נמצאת בתחרות קשה על כוח אדם מול צה"ל, ולהתנהל בהתאם. עליה להשקיע בהסברה ובשיווק כמו שצה"ל משקיע, לטפח יחסי ציבור, לעבוד על עיתונות אוהדת, על תנאי שירות ועל גאוות יחידה. מדובר גם בעמותות שמפעילות את השירות הלאומי, שחייבות לשקוד כל הזמן גם על שיפור תנאי השירות ותחושת הסיפוק של בנות השירות, וגם על שמירת היתרון הדתי-רוחני של השירות הלאומי".

שילה מדבר גם על תפקידן של האולפנות בהן לומדות הבנות המיועדות לשירות לאומי או צבאי ואומר כי "גם רשתות החינוך התיכוני הגדולות חייבות להירתם, להקצות משאבים, להשתמש בכלי הסברה מקצועיים וחדשניים ולהילחם על ליבן של התלמידות. אי אפשר להשאיר את המאבק רק למחנכים הישירים, או למתנדבים מטעם עצמם כמו ארגון 'חותם'".

"גם לנציגינו בפוליטיקה יש תפקיד בעניין. עליהם להשגיח ולדאוג לשיפור השירות הלאומי, וגם להפעיל לחצים פוליטיים על משרד הביטחון ועל בכירי צה"ל שימצו קודם כל את כוח האדם המבוזבז שיש להם ואת פוטנציאל הגיוס הבלתי ממומש. יש לראש אכ"א עוד הרבה מה לעשות לפני שהוא מגייס עודפי כוח אדם על חשבון השכבות החלשות".

"הזמנת הרמטכ"ל לכנס קומונריות- רעיון לא טוב"

בסוף דבריו מתייחס שילה לכנס הקומונריות שנערך לפני מספר שבועות אליו הוזמן הרמטכ"ל ודיבר בפני בנות שירות לאומי, ואומר כי במצב הנוכחי הרגיש אולי היה זה רעיון לא כל כך טוב.

"במצב הרגיש הנוכחי, לא בטוח שהיה זה רעיון טוב להזמין את הרמטכ"ל לנאום בפני הקומונריות ולהסביר להן כמה שהבנות הדתיות המתגייסות הן חכמות, מוצלחות ותורמות", כותב שילה וחותם כי " אם בנות השירות הלאומי שמנהלות את סניפי התנועה לא ירגישו בטוחות בדרכן ולא יעבירו את המסר הזה לדור הבא, יש לחשוש שבעתיד יחסרו לבני עקיבא לא עשרות קומונריות אלא מאות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
חסרות לכם משרתות בישוב ובגרעינים תורניים?
דבר אמת | 22-06-2017 9:28
זה האמת. המשרתות חינם נעלמו
אתה מגזים!!!!
גבי | 22-06-2017 11:33
אבל צודק
דווקא בגרעינים לא חסר כי הבנות התורניות שעושות שרות
| 22-06-2017 10:21
ולא צבא הולכות לגרעינים, איפה שחסר זה במקומות אחרים
צודק.
מיכל | 22-06-2017 9:53
מה שהכי חשוב שהמפקדים ישתדרגו בעוד מגישות קפה ו"מעלות מורל" במישרדם. והבנות כמובן יעשו זאת בהתנדבות... כל רגע שירצו יכולו לקום וללכת.
2
דברי אמת
בני ברקי | 22-06-2017 10:28
כל הכבוד לעמנואל שילה על הדברים!!
3
יורים לכל הכיוונים
אלי ירושלמי | 22-06-2017 10:59
1. בכלל אין עליה בגיוס בנות דתיות 2. הבנות מתגייסות וחסרות בנות בשירות לאומי 3. הבנות מתקלקלות 4. בנות המדרשות לא מתקלקלות אבל המדרשות יקרות ובנות הפריפריה מתקלקלות איך כל זה מסתדר יחד?
נהרגה חיילת השבוע עדיף שתשתקו
שי | 22-06-2017 14:02
4
עוד "חסרון" במחסור בנות שרות לאומי
זאב שנקמן | 22-06-2017 11:00
כך יהיו פחות בנות שרות שיפרנסו את הגרעינים התורניים... מדוע גרעינים תורניים החיים מתרומות, הקצבות ממשרדים ממשלתיים ומשנור צריכים לקבל בנות שרות? גרעין תורני הינו עסק ריווחי לכל דבר הצריך לפרנס את עצמו ולא לחיות על חשבון אחרים, ובעיקר על חשבון משלמי המיסים ולהנות מבנות שרות? בת שרות לאומי צריכה לשרת את הלאום, לא אירגון פרטי
בנות שירות בבתי ספר חילוניים מלמדות גזענות שתתגייסנה
שי | 22-06-2017 14:03
גרעין תורני?
רמי | 22-06-2017 11:34
מתנחלים בלבבות בלי להתנשאות
5
די עם החארטה של התירוצים.
דניאל | 22-06-2017 11:17
גיוס נשים הוא פשוט איסור תורה וכל הסיבות האחרות פשוט לא חשובות. בנות ישראל אסורות בגיוס כי כך צוותה התורה "כלי גבר על אשה" בפרשת כי תצא למלחמה נאמר! יותר מזה לא צריך כלום.
6
בנות משכונות מצוקה , מקבלות תפיקידים גרועים
גל | 22-06-2017 11:32
בשירות לאומי, ומהר ברכה מקבלות את המקומות הטובים...
7
אם בנות השירות הלאומי
ניסים | 22-06-2017 13:00
היו משרתות שנתיים אז לא היה מחסור בבנות אבל אצל החרד"לים שנהאחת מספיקה תעשו שנתיים כמו חיילות והעסק ייפתר
הן לא ישרתו בצבא כי זה אסור.
דניאל | 22-06-2017 19:57
8
יישר כח לעמנואל על דברים חשובים ונכונים
אריה | 22-06-2017 13:21
.
9
פקודת השירות/ים המשותף/ים- יצא המרצע מהשק
משה | 23-06-2017 10:16
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו, לא תסמא את עינינו לבקר את מומיה, ואף על פי כן כולך יפה רעייתי". אבל את המומים צריך לבקר ולתקן. והיחס והמדיניות של הרמטכ"ל, קציני הצבא הבכירים, חיל החינוך ושר הבטחון הם ממש כמו החושך הגדול שלפני האור הגדול. צריך להיות חולה נפש אמיתי כדי לחשוב על הצעה כמו זו של השירותים המשותפים. אבל עם ישראל לא צריך לדאוג. הבטחון שלנו ממש לא בידיים שלהם.
10
מי שבאמת דתית לא מתגייסת
זה הכל | 24-06-2017 21:12
צריך לתקן את החינוך מהיסוד ליצור סדר עדיפויות ברור
חוסר בטחון אישי בשירות לאומי
אבא | 26-06-2017 13:31
בשירות הלאומי בחלק גדול מהתפקידים הבנות סובלות מהטרדות מיניות ללא ליווי וללא מסגרת תומכת. התפקידים אינם מפוקחים והבנות מופקרות לכל ישיבניק שחפצה ידו לנדוד. בצבא לפחות הגבולות ברורים
11
אני לא מבין איך דתיה מתגייסת
יוסף | 25-06-2017 10:13
בתור אחד ששנים בצבא אי אפשר לעבוד עליי.. אין מקום לדתיות בצבא. זה פשוט חולני וחילול ה' לראות חיילת עם חצאית- בניגוד לעמדת היהדות כאילו היא אומרת: אני החלטתי שזה בסדר ולא מעניין אותי מה גדולי עולם בתורה ויראת שמיים אמרו- אני מצפצפת על כולם. בושה וחרפה וצריך להקיא אותם ולא לתת לגיטימציה לרעה החולה הזאת.
12
נו, באמת
יוחאי | 26-06-2017 12:17
תיכף תגידו שהבנות הדתיות שמתגייסות לצה"ל אחראיות גם על החור באוזון ועל המיתון העולמי. עמנואל שילה כנראה מבין שהטיעונים הסמי-הלכתיים נגד גיוס בנות לא מחזיקים מים, אז הוא מחפש טענות חדשות. בכל מקרה, צרכי החברה, חשובים ככל שיהיו, אינם מצדיקים לקחת מנערים ונערות צעירים שנתיים-שלוש מחייהם. רק שירות בטחוני מצדיק את זה, ואם לא הייתה חובת גיוס לצבא, גם לא היה שירות לאומי.