אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"לא אשמש כקישוט": מכתב ההתפטרות של רב מערך הכיבוי

העיתון בשבע מפרסם את מכתב ההתפטרות מתפקידו כרב מערך הכיבוי ששלח הרב מנחם פרל, בו הוא מעלה שורה של בעיות ב"שמירת צביונה היהודי של הכבאות"

מכתב ההתפטרות של רב מערך הכיבוי
  (צילום: אביחי גורי)

הכתבה המלאה תתפרסם מחר בעיתון 'בשבע'

קצת פחות מארבע שנים לאחר שעשה היסטוריה והיה לרב הראשון של מערך כיבוי האש בישראל, הניח השבוע הרב מנחם פרל על שולחנו של נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, מכתב פיטורין ובו הוא קובע כי לא יוכל עוד לכהן בתפקידו לנוכח הזלזול המופגן לו הוא זוכה, ובעיקר לנוכח ההתעלמות מבעיות דת מהותיות הנוגעות לתפקודם של הכבאים.

"אין הרבה בכירים שמניחים את המפתחות, מתפטרים ומוותרים על תפקיד מכובד, אבל הוא הגיע למסקנה שאין טעם עוד בהמשך כהונתו", אומר ל'בשבע' מקורב לרב.

במכתב ההתפטרות שהגיע לידי 'בשבע', טוען הרב פרל כי מאז מינוי הנציב החדש, נפגעה יכולתו למלא את תפקידו. "בשני מישורים עיקריים התקשיתי מאז כניסתך לתפקיד. האחד, הוא נושאי הליבה של שמירת צביונה היהודי של כב"ה, והשני הוא מתן 'כלי עבודה' לתפקיד", והוא מפרט את סוגיות הליבה כשבראשן שמירת השבת: "בדיקת כלים בכל בוקר כולל שבת, נסיעות חזרה ממשמרת בשבת", ומציין כי סוגיה זו סוכמה כבר בעבר בשיחות עם ראש אג"מ והמהנדס הראשי של המערך.

מכתב ההתפטרות של הרב פרל

בתום אותם דיונים הגיעו הצדדים לפתרון מוצע בהוצאה תקציבית של כמאתיים אלף שקלים. בעיה נוספת שהועלתה בפני הרב פרל הייתה סוגיית הזקנים. כבאים שביקשו לגדל זקן מטעמי דת נענו בסירוב מוחלט. נטען שזקן מסוכן לתפקודו של הכבאי. הרב פרל ביקש לכנס וועדת מומחים שתבחן אם אכן קיימת סכנה שכזו, תבדוק תקדימים בעולם ואולי תמצא פתרון ראוי לסוגיה, אך גם בסוגיית השבת וגם בסוגיית הזקן הובהר לו כי רב טפסר שמחי החליט שאין צורך לעסוק בכך. "בכל אחד מהנושאים הללו, לא הסכמת לדון, החלטת ודי", כותב הרב פרל לשמחי.

גם במישור הטכני גילה הרב פרל קשיים חדשים. "לא סביר שברשות הארצית לכבאות והצלה ישרת רב ראשי ללא כל עובדים. אמנם מטה הנציבות נבנה רק בשנים האחרונות, אך בשלביו הראשונים סוכם על הרחבת יחידת הרבנות לפחות בשני תקנים בטווח זמן קצר. לא סביר שרב הרשות, שרבים פונים אליו להתייעצות, ישב במשרד אחד עם ארבעה אנשים נוספים. על אף הצפיפות בבניין המטה, אין עוד משרד כזה".

תנאי הצפיפות, אומר גורם המקורב לרב פרל, הבהירו לו את היחס אליו ואל תפקידו, אך הוא בחר להתעלם ולהמשיך, גם כאשר הוחלט להוריד את דרגתו לדרגה המקבילה לרס"ן בצה"ל בעוד מקביליו בצה"ל ובמשטרה מחזיקים בדרגת תא"ל ודרגה מקבילה לאל"מ (במשטרה). בפגישה עמו הבהיר לו רב טפסר שמחי כי לא רק שלא יתווספו תקנים לרבנות אלא שיועמס על כתפיו תפקיד נוסף שאינו נוגע לתפקודו כרב, מרכז אוכלוסיות מיוחדות.

"לא אשמש כקישוט"

הרב פרל מספר במכתב כי אמנם גם בתחילת תפקידו הוא התקבל בחשדנות על ידי חלק מהמפקדים שחששו שמא תפקיד הרב עשוי לנגוס בסמכויותיהם, אך "אט אט נבנתה לה כאן תשתית של פעילות יהדות, בתי כנסת, שיעורי תורה בשעות הערב, נרכש ציוד מתאים, נתקבלו הנחיות נציב בנושאי הדת ושמירת הכשרות התרחבה". בתקופה זו התהדק הקשר בין הרב פרל למי שכיהן אז כנציב כבאות והצלה, רב-טפסר שחר איילון. השניים היו נפגשים אחת לשבוע בבוק יום חמישי ללימוד משותף, ומיד לאחריו לשיחה שעסקה בצרכי הדת שבמערך ובעיות בהן נתקלים דרגי השטח.

אבל אז הגיעו החילופין בצמרת. רב טפסר איילון פרש, ולאחר חודשים בהם לא אויש התפקיד מונה לו רב טפסר דדי שמחי. הרב פרל קיווה שיחד עם הקודקוד החדש יוכל להמשיך מהנקודה אליה הגיע עם איילון, אך מהר מאוד התבדה. "התברר לו כי עליו להיאבק למניעת נסיגה ונגיסה בכל הישג שאליו כבר הגיע. על התקדמות לא היה מה לדבר", אומר המקורב לרב.

קשה לפספס את האכזבה שחש הרב פרל מהיחס אותו קיבל מרב טפסר שמחי ואותה הוא מבטא במשפטים ישירים: "שלש השנים הראשונות שלי בכב"ה היו שנים של עשיה שלוותה בדיונים, מאות ביקורי תחנות ולעתים ויכוחים ואף מכשולים מורכבים. המתנתי תשעה חדשים עד למינויך לנציב, המתנתי ארבעה חדשים נוספים עד שמצאת זמן לפגישה אתי. אך הפגישה הייתה מפח נפש. לא הסכמת לשוחח על דבר, אתה יודע הכל, אין לך מה לברר, ללמוד או לשמוע. מאחר ולא מצאתי אצלך כל מוכנות להקשבה, לפתיחות ולדיון, לא מצאתי הבנת ערכה, כבודה ומקומה של היהדות בחיינו הישראליים המתחדשים במדינה, החלטתי לפרוש מתפקידי. הרשות לכבאות והצלה, הינה גוף של מדינת ישראל, שראוי לשמש כבבואה לחיים הציבוריים הישראליים ולא כחצר פרטית של מאן דהו. לא אשמש כקישוט".

ידיו כבולות

התפטרותו של הרב פרל מגיעה בתקופה בה במערך הכבאות הושם דגש מיוחד על גיוסם של מועמדים חרדים, מהלך שהחל בעקבות גל השריפות בקיץ הקודם. במהלך של גיוס חרדים דומה יצא מערך הכבאות גם לאחר אסון הכרמל, אולם התחושה הייתה שהגל הנוכחי מצליח יותר ומניב עשרות מגויסים מבני המגזר.

"הרב פרל מודע למשמעות התפטרותו והשארת מערך הכבאות ללא רב, אבל במצב שנוצר הוא משוכנע שעדיף כלום ממצג השווא שבו נדמה שכאילו יש משהו. הוא לא יכול עוד לקחת אחריות לבעיות הדת שכרוכות בעבודת הכבאות כאשר ידיו כבולות", דברי גורם בסביבת הרב.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
כל הכבוד. די להאללת המסכנות.
| 21-06-2017 16:51