משרד הבטחון לא ביקר באור עציון לפני שהחליט לסגור

''ההתנהלות של משרד הביטחון שערורייתית בעיני. במשרד הביטחון אף אחד לא הסכים לדבר איתי בטלפון או להיפגש איתי'', כך חשף ראש המועצה באור עציון בדיון על סגירת הפנימייה

משרד הבטחון לא ביקר באור עציון לפני שהחליט לסגור
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

סגירת הפנימייה הצבאית הדתית לפיקוד באור עציון.

הבוקר (ב') התקיימה ישיבה נוספת של ועדת החוץ והבטחון של הכנסת בנושא סגירת הפנימייה. כזכור, לפני שנה החליטו במשרד הבטחון לסגור את הפנימיות הצבאיות, אך לאחר קמפיין של בוגרי הפנימייה הצבאית בחיפה, החליט שר הביטחון אביגדור ליברמן לסגור רק את הפנימייה הצבאית הדתית באור עציון.

בדיון נחשף נתון מדהים, לפיו משרד הבטחון בכלל לא ביקר בפנימייה באור עציון לפני שהחליט על סגירתה. ח"כ מוטי יוגב אמר: "לגבי הפנימיה הצבאית באור עציון, מעולם לא ביקרתם בה, הנתונים שלכם לא מדויקים. במקום זה העיוות זועק לשמיים – לסגור את הפנימייה הצבאית באור עציון, ולהשאיר את חיפה?!. אני דורש ששר הביטחון יפגוש את הרב דרוקמן. אם אין הצדקה לאור עציון, אין הצדקה לחיפה".

משה צין ראש אגף בטחוני חברתי במשרד הביטחון, אמר: "ההחלטה של המשרד הייתה שתקום פנימיה אחת. שיקול אחד היה של גודל הפנימיה- בחיפה אפשר להכיל פי שניים שוחרים יותר מאשר אור עציון".

יו"ר הועדה ח"כ דיכטר שאל אותו: כשמסתכלים על הפערים במספר החניכים, בחיפה 60 ובאור עציון 37, איך ייתכן שלמרות הפערים אנו מגיעים לאותה עלות?".

לא הסכימו לדבר איתי

אמיר ברגר מאגף תקציבים במשרד הביטחון ענה: " קיימתי דיון לרבות עם מפקד פנימיית אור עציון, אלה הנתונים ואנו מתעקשים עליהם. באור עציון עלויות ההסעדה גבוהות יותר, בחיפה ההסעדה אינה צבאית מקצה לקצה אלא הצבא מספק את המוצרים וקבלן אזרחי מפעיל את המקום".

 

אשר אברג'ל ראש המועצה באור עציון: "ההתנהלות של משרד הביטחון שערורייתית בעיני. במשרד הביטחון אף אחד לא הסכים לדבר איתי בטלפון או להיפגש איתי".

אלחנן גלט מנכל מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא: "תלמידים שבאים מרקע דתי לא יכולים ללמוד בחיפה. הלימודים באור עציון מבוססים על מערכת לימודים של החינוך הדתי, שזה לא רלוונטי לחיפה. העובדה היא שמישהו רוצה לסגור פנימיה אחת ולהשאיר פנימיה אחרת".

ח"כ דיכטר שאל את נציג משרד הביטחון צין: "לו המצב היה הפוך, ואור עציון הייתה תואמת לנתונים לפיהם אתם מבקשים להשאיר פנימיה אחת, האם אתה רואה שהחניכים של חיפה היו מגיעים לאור עציון?

לצין לא הייתה תשובה.

 

יו"ר הועדה, ח"כ אבי דיכטר, סיכם: "שר הביטחון הקודם החליט על סגירת הפנימיות מאחר שסבר שאין צורך להביא נערים בני 14 ללבוש מדים. המציאות השתנתה כששר הביטחון הנוכחי החליט להשאיר פנימיה אחת. מרגע שהתקבלה ההחלטה הזו, הגלגל מתגלגל פעם נוספת. הוא לא יכול להתגלגל רק לכוון אחד. הפרדוקס כשאתה מסתכל עליו, ההוצאה על קיום פנימיה אחת בחיפה – היא זהה לקיום שתי הפנימיות יחד! זה לא מסתדר.

אנחנו נוציא פנייה לשר הביטחון, לבחון את הסוגיה הזו במהירות הנדרשת. יש פה נערים שרוצים לדעת לאן להירשם. בחינוך יש לומר – אל תשלח ידך אל הנער. אני מבקש מחברי הכנסת יוגב ואילטוב לשבת עם שר הביטחון לעדכן אותו בנתונים ולבחון מחדש את הסוגיה הזו פעם נוספת כדי להגיע לצדק ולענייניות. אני מבקש לבחון זאת בשבועיים הקרובים ולעדכן את הועדה בתוצאה. אנחנו גם יודעים למצוא לזה נישה תקציבית (להשאיר את אור עציון)".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
לסגור . או להוציא מכרז מסודר למה לתת דוקא לרב דרוקמן?
יהודי | 19-06-2017 15:42
מספיק פנימיה צבאית אחת בה ילמדו גם דתיים ויהיו להם מדריכים ואפילו רב דתי בחיפה. חיסכון תקציבי הכרחי. אסור להבדל מאחינוןהחילוניים הרי הם ילכו לצבא עם חילוניים למה ללמוד לבד ולהבדל. צריך לבדוק האם יצא מכרז איך קבל בכלל הרב דרוקמן אישור מלכתחילה לפנימיה צבאית למה דוקא הוא ולא אחרים. הר דרוקמן כבר בפנסיה לא? מי יחנך ?
2
קל לסגור וקשה להקים. איפה הנערים הדתיים
| 19-06-2017 20:40
יתחנכו? ילד דתי רוצה וצריך מקום חינוך דתי.למה לסגור? כי לא מעריכים מה שיש.זה לא ברור שיש מקום לנערים ללכת אז אסור לסגור מקום חינוך.