אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

'נאמני תורה ועבודה' בעד תחבורה ציבורית בשבת

ועדת השרים לחקיקה תדון הבוקר בהצעת החוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. למרות שהצעת החוק קרוב לוודאי תיפול, ב'נאמני תורה ועבודה' תומכים ברעיון: " יש לחוקק מערכת חוקים ברוח האמנות השונות, ובעיקרן פעולתה של תחבורה ציבורית בשבת יחד עם פתיחת מוסדות בילוי ותרבות."

'נאמני תורה ועבודה' בעד תחבורה ציבורית בשבת
  חרדי מפגין נגד אוטובוס בשבת (ארכיון פלאש90)

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום בהצעת החוק של חבר הכנסת ניצן הורוביץ ממרצ, על פיה תופעל תחבורה ציבורית בשבת, במקומות שבהם תושבי האזור הינם חילונים ואינם שומרי שבת.

ח"כ הורוביץ טוען כי הצעת החוק שלו לא באה לפגוע בציבור הדתי והחרדי במדינה, אלא רק "להיטיב עם אלו שממילא נוסעים בשבת ואין להם רכב פרטי".

חברי הכנסת החרדיים הודיעו, כי מבחינתם החוק אינו מתקבל על הדעת, ואם הוא יעבור, זה יגרום למשבר קואליציוני.

שבת – יום תרבות וצדק סוציאלי

תומכים מפתיעים בהצעת החוק, הם דווקא אנשים מתוך המגזר הדתי. בהודעה שהוציאה דוברות תנועת 'נאמני תורה ועבודה', הם מודיעים התנועה תומכת בפעילות תחבורה ציבורית בשבת:

"תנועת נאמני תורה ועבודה מאמינה כי על מנת להגיע לסטטוס קוו המקובל על רוב הציבור הישראלי יש לחוקק מערכת חוקים ברוח האמנות השונות, ובעיקרן פעולתה של תחבורה ציבורית בשבת יחד עם פתיחת מוסדות בילוי ותרבות. במקביל, וכחלק בלתי נפרד ממהלך זה, תיקבע סגירתם של פעילויות מסחר וקניות." נאמר בהודעה.

"נדמה שמרבית החברה הישראלית מעוניינת בעיקרון זה, אשר משמעותו, שמירה על אופייה של השבת כיום מנוחה, יחד עם החלתה כיום תרבות וצדק סוציאלי."

בתנועה מבהירים: אנחנו נגד הצעת החוק

בעקבות הידיעה, ביקשו בתנועת 'נאמני תורה ועבודה' להבהיר, כי הם מתנגדים להצעת החוק של הורוביץ:

"תנועת נאמני תורה ועבודה מתנגדת בכל תוקף להצעת החוק שעולה היום בכנסת המבקשת לאפשר תחבורה ציבורית בשבת, ומקווה שהיא לא תעבור. כוונתנו היא שהתנועה תתמוך בתחבורה ציבורית בשבת רק בתנאי שהדבר יהיה חלק ממהלך כולל שיכלול סגירה של בתי עסקים ומסחר בשבת, בתמורה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת."

יו"ר הבית היהודי, שר המדע, הרב דניאל הרשקוביץ ייעדר מן ההצבעה, בשל אירוח של שרת המדע של גרמניה, אבל גם בלעדיו, מעריכים במסדרונות הפוליטיים, כי החוק לא יעבור.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
חשוב להבין שהסטטוס קוו מעולם לא היה הלכתי
יובל | 19-06-2011 11:52
הסטטוס קוו שנקבע לפני קום המדינה ע"י ההסתדרות הציונית בנושאי: אישות, כשרות, שבת וחינוך, לא התיימר מעולם לחפוף את גבולות ההלכה ולהצמיד אותם לאורח החיים של אזרחי ישראל. מטרתו הייתה בסה"כ לאפשר פהרסיה נוחה ליהודים שומרי מצוות באופן שיהיה נוח גם לחופשיים ממצוות. חשוב לדעת גם שהסטטוס קוו מעולם לא עוגן בחוק כי כבר בעת שנחתם, היה ברור שהוא ישתנה בעתיד בהתאם למרקם החברתי במדינה. מהסיבות הנ"ל, אי אפשר לטעון שתחבורה ציבורית בשבת מהווה הפרה של הסטטוס קוו.
2
נאמני תורה ועבודה זרה
| 19-06-2011 12:40
זה לא קשור ל'סטטוס קוו'. ברגע שמדינת ישראל מחללת שבת בפרהסיה יש משום כך חילול ה' גדול. רק חרדים ממאה שערים חולקים על כך.
3
לא דייקתם בהגדרת התומכים בתחבורה ציבורית בשבת
הרב רוטווילר שליט"א | 19-06-2011 13:19
שמם האמיתי הוא נאמני תורת העבודה במר"צ
4
היה מפתיע אם הם היו מתנגדים..
דודי | 19-06-2011 14:19
5
נקודה למחשבה
@@@@ | 19-06-2011 16:04
באמת חשבתם ש"נאמני" תתיר תחבורה ציבורית בשבת ותתמוך בהצעת החוק?סה"כ אמרו שתחבורה ציבורית תותר רק בתנאי שבתי עסק ומסחר יהיו סגורים בשבת, וכולנו יודעים שבתי עסק ומסחר הפתוחים בשבת פוגעים הכי הרבה בציבור הדתי.. חבר בנאמני
6
מדובר בסה"כ באיזכור לאמנת גביזון מדן. יישר כוח
חבר התנועה | 19-06-2011 20:18