אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לאחר 70 שנה: האקדמיה ללשון בתיקונים חדשים לכללים המוכרים

מנסים ליישר קו עם השפה הרווחת בציבור וברשת? הבוקר (א') פרסמה האקדמיה ללשון העברית, כמה שינויים לכללי הכתיב המוכרים שנקבעו לפני כ-70 שנה • אז מה מהיום כבר לא יחשב לנו כטעות כתיב? ואיך זה ישפיע על אלפי ספרי הלימוד הקיימים? צפו עכשיו

לאחר 70 שנה: האקדמיה ללשון נכנעת להרגלי השפה
  משנה את הכללים (צילום: שטארסטוק)

באופן די מפתיע, פרסמה הבוקר (א') האקדמיה ללשון העברית כמה שינויים לכללי הכתיב המוכרים, במטרה 'ליישר קו' עם מנהגי הכתיב הרווחים בציבור הכללי בישראל.

כך למשל אות שנהגית בניקוד חול"ם, תיכתב עם האות ו' אחריה (לדוגמה: צוהריים, תוכנית, תוכנה, אומן, אומנם, קורבן, אונייה) וכך גם אות עם ניקוד חירי"ק תיכתב עם האות י' אחריה (לדוגמה: איתך, אמיתי, לעיתים, ליבי, וכו'). בעוד שבכללים הקודמים שנקבעו לפני כ-70 שנה, המילים שהניקוד שלהן הוא בקמץ קטן, נכתבו ללא האות ו'. כך גם עם מדבר במילים שהותאמו לפי צורת היסוד שלהן, דוגמת המילה אמת שהיא כמובן בלי האות י' קבעה עד כה גם את שלל הטיותיה ללא י'.

בנוסף הוחלט כי למילים מסוימות תתווסף האות י' שלא היתה צריכה להיות בהן קודם ע"פ הכללים הישנים- דוגמת: פירות, עינב, שיער, ליצן, בריכה, ברירה, עבירה. כך גם למילים מייד ושמיים יכתבו לפי הכללים החדשים עם שתי י'.

מתאימים את הכללים למנהג הציבור 

באקדמיה ללשון מסבירים את השינויים המיוחדים מהסיבה-"הכללים החדשים הם תוצאה של תהליך ממושך שראשיתו בבחינת מנהגי הכתיב הרווחים בהוצאות הספרים, בעיתונות ובמרשתת (אינטרנט)".  גם יושב ראש ועדת הדקדוק של האקדמיה, פרופסור יוסף עופר, מסר כי "הכללים החדשים אינם פתרון קסם לבעיות הכתיב העברי. האקדמיה בחרה להימנע מזעזוע קיצוני של הכתיב מתוך כבוד למסורת ולהרגלי הכתיבה של הציבור. על כן שונו הכללים בעיקר בכמה מקרים שהכלל היה בבחינת גזרה שאין הציבור יכול לעמוד בה, כגון הכלל שאין כותבים ו' במילה יָזְמָה וכיוצא בה".

השינויים תקפים רק מהיום והלאה, כך שספרי הלימוד וכו' שכבר הוצאו לאור עם הכללים הישנים לא ישונו בגלל הודעה זו. ולסיכום: צוהריים טובים לכם!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
בסה"כ מדובר בהחלטה הגיונית
שי | 18-06-2017 15:12
עם כותבים סיפור ולא ספור, למה שלא יכתבו שיער?
חכה עוד קצת - גם את זה ישנו
עזוב שטויות | 20-06-2017 1:31
הרי ככה זה שקובעים את הכללים לפי הטעויות הנפוצות. מזכיר לי את הנסיך הקטן
אם ולא עם
אברהם | 18-06-2017 16:44
2
למה השפה צריכה להתכופף מפני אנשים שלא יודעים לכתוב?
דני | 18-06-2017 15:26
זה מוזיל את השפה העברית, וחבל
3
השפה לא צריכה להשתנות אבל בשימוש
| 19-06-2017 1:45
יום יומי תוספת אותיות י' וו' מקלות על הקריאה והבנת המילה. יש כללים בדקדוק עד כמה שהבנתי שהם כמו כללי חשבון ולא משתנים.