אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שי אלון לסרוגים: "10 שנים לא בנו בית אחד בבית-אל"

ראש מועצת בית אל מאשים את נתניהו בהקפאת הבנייה בישוב: "כל הזמן הוא מבטיח ואף פעם לא מקיים". לא שולל כי מדובר בצעד נקמני בעקבות המחאה על בתי דריינוף

שי אלון לסרוגים: "10 שנים לא בנו בית אחד בבית-אל"
  (הדס פרוש/פלאש90)

הקפאת הבנייה ביו"ש. ראש מועצת בית-אל שי אלון אומר בראיון לסרוגים כי במשרד ראש הממשלה החליטו להקפיא סופית את הבנייה בבית אל, ולא שולל כי מדובר בנקמה על המאבק שניהל הישוב נגד הריסת בתי דריינוף.

בסוף השבוע האחרון נפגש ראש הממשלה עם ראשי מועצות ביו"ש שזעמו על המספר הנמוך של בתים לבנייה ביו"ש, כאלפיים בלבד. בסיום הפגישה לא יצאו ראשי מועצת יש"ע מעודדים.

נפגשת בסוף השבוע האחרון עם ראש הממשלה, ושמעתם ממנו בעיקר הבטחות.

מראש הממשלה אפילו הבטחות לא קיבלנו. מה יהיה? אלוהים גדול. שם אנחנו נמצאים.

באותו יום מלאו חמש שנים להבטחה של ראש הממשלה לבנות 300 יחידות דיור בבית אל. מה יצא מזה?

לפני שאתה מדבר על 300 יחידות דיור, בוא נזכיר לגולשים, כבר עשר שנים לא בנו בית אחד בבית אל. יש לנו 256 רשויות במדינת ישראל ובית-אל היא אולי היחידה שבהם, שלא בנו בה אפילו בית אחד, כי לא הרשו לנו. קודם אמרו לנו, קשה עם אובמה, ויש לחצים. השתחררנו מזה, ועכשיו יש הפשרת בנייה, אבל גם היא בטפטופים. אבל לבית אל לא מגיע כלום.

צפו בנתניהו מבטיח לבנות 300 יחידות דיור בבית אל

(צילום: לע"ם)

כמו שאמרת, אנחנו מציינים 5 שנים להריסת הבתים באולפנה, ושם הייתה הבטחה מעל בימת הכנסת, שייהרסו 30 יחידות דיור בהסכמה, ובתמורה ייבנו 300 יחידות דיור – לא שהמדינה תבנה אלא תעמיד שטח ותאשר לנו לבנות – עברנו כבר את כל התהליך הסטטוטורי, וכשהגענו לאישור הבנייה בפועל – זה לא קרה.

ערב פסח הבטיחו לנו שניכנס לרשימה – זה לא קרה. אמרו תקלה, הבטיחו שיהיה במאי. בישיבה של חודש מאי, אמרו שבגלל ביקור טראמפ, דוחים את זה ליוני. עכשיו בישיבה של חודש יוני ראש הממשלה, הוא אמר לנו "זה לא קורה. לא יכול לעשות את השיווקים עכשיו". יש אפס שיווקים ביהודה ושומרון. עכשיו הוא מבטיח נדבר בספטמבר.

מי שחושב ש-100 דירות לעיר זה מספיק, שיבושם לו

מה אתם יכולים לעשות, המתיישבים לעשות, כדי להפשיר את הבנייה שקפאה אצלכם?

אתמול כינסתי את עובדי המועצה, והודעתי להם שאנחנו נעתיק את מקום עבודתנו לירושלים. היום יש כינוס חירום עם כל ראשי הרשויות ביהודה ושומרון. כבר קיבלתי תמיכה מכמה חברים ברשויות. ולפי מקבץ האנשים נציב את רשימת הדרישות. אם זו בית אל – אנחנו רוצים שיווק מיידי של 300 הדירות, שתקיים את ההבטחה. אם זה גוש עציון, שגם היא לא קיבלה אף דירה בישיבה האחרונה – אז גם שלמה נאמן יבקש דירות. ואם זה קרני שומרון – אז שם צריך תשתיות. יש לו את הבתים, אבל אין לו מוסדות ציבור וגני ילדים.

יש חזית אחידה בקרב ראשי הרשויות, כי זה נשמע, שחלק תומכים בנתניהו, חלק תוקפים אותו, וחלק תוקפים אחד את השני?

אני לא הולך להילחם את המלחמה של כלל הרשויות, אני נלחם את המלחמה של בית אל. אם ראש מועצת מעלה אדומים בני כשריאל, מסתפק ב-100 או ה200 יחידות דיור שהעיר שלו קיבלה אחרי שמונה שנים, שיבושם לו. אני לא אדבר בשמו. אבל אני חושב שמה שקורה ביהודה ושומרון זה לא משהו שאפשר להתקדם איתו הלאה. יש פה כמעט חצי מיליון תושבים ומדברים על 2,000 יחידות דיור. זה בלתי מספיק בכלל.

היום בבית-אל, יש 150 משפחות בקרוואנים, נכנסו לפני עשר שנים, היום יש להם 5-6 ילדים והם רוצים לצאת מהקראוון הצפוף לדירה ואין להם אפשרות. אז מי שמתאבד על בית-אל – נשאר, ומי שלא – עזב כבר ממזמן. כל פעם שאתה פוגש זוגות צעירים, אני מספר להם את ההבטחות ששמעתי מביבי, ועכשיו אנשים כבר לא רוצים לשמוע. אומרים לי או שתנחית פה בית או שאני עובר הלאה.

חרם בגלל בתי דריינוף? הכל יכול להיות

זה נראה שאף אחד לא מוכן להפוך שולחן או לשבור את הכלים מול נתניהו. זה נראה שאנשים באים, צועקים בחוץ, שומעים הבטחות בפנים, מחייכים ויוצאים כאילו כלום?

אספר לך משהו אישי. כשנאבקתי מול ראש הממשלה, על בתי דריינוף, שר הבטחון בוגי יעלון לא דיבר איתי במשך שנה שלמה. אתה מבין מה זה בשביל ראש רשות צעיר, נתק של שנה עם משרד הבטחון? יש לזה מחיר.

אבל כששמים בן אדם בפינה, הוא בסוף מתאבד. אחרי עשר שנים, נתניהו שם אותנו בפינה, אפילו לא 10% של גדילה או 30 יחידות דיור. אפס מוחלט – דחק אותנו לפינה ואנחנו הולכים לשבור את הכלים. צריך ללכת לציבור ולספר לו מה עושה ממשלת ימין. אתה יכול לשאול גם שרים, הם יגידו לך אותו דבר. גם הם לא מבינים את ההתנהלות של ראשי הרשויות.

אתה חושב שהייבוש של בית אל קשור לעובדה שהלכת נגד נתניהו ולא יישרת קו עם ראש הממשלה?

הכל יכול להיות, כל תשובה מנצחת בשאלה הזו. אני לא יכול לדעת. זה נשמע לי איום ונורא לגמור על מקום, בגלל שראש הרשות דורש ממך ליישם את ההבטחות שלך. כל הזמן הוא מבטיח ואף פעם לא מקיים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
איזה בושה - הבטחות לא מקיימים ולא מהיום
לשי אלון | 12-06-2017 19:48
ותמשיך להצביע ליכוד אעפ"י שאתה "אוכל" אותה בגדול - נראה אותך .
2
נתניהו לחיץ. לא נורא אם פעם הלחץ יבוא מימין
בהצלחה | 12-06-2017 20:29
3
לא מדויק
אלימלך | 12-06-2017 21:56
הייתה בנייה בבית אל בחמש שנים האחרונות ממש בסמוך למתחם המועצה המקומית נבנו 30 יחידות דיור וגם נבנה מבנה ציבור ענק-בית מדרש לישיבת בית אל והכל במימון ממשלתי כפי שהבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו. כנראה שאת הבטחותיו לישיבה בבית אל היה חייב לקיים ואנחנו לא יודעים מדוע אבל עובדתית זה התבצע . ולכן אם הרב מלמד היה דורש בהסכם מראש הממשלה שלפני בניית 30 יח' דיור לישיבה ייבנו לכל הפחות 100 יח' דיור ליישוב היינו היום במקום אחר .אבל אינטרסים צרים לחוד ובניין הארץ לחוד.כדאי לעשות חשבון נפש פנימי בבית אל לפני שרצים החוצה להפגין .
4
למה שי אלון הרס במה ידיו את שכונת 30 הקראווילות למפוני
גבעת האולפנה? | 13-06-2017 13:22
מרגיז לראות את הצביעות הזו ! שי אלון הרס במה ידיו את שכונת הקראווילות שמשרד הביטחון בנה בגין מפוני גבעת האולפנה. 30 הקראווילות יכלו להמשיך לשמש את תושבי בית אל , אך דווח אז ששי אלון ביקש ממשרד הביטחון לפנות אותן מהשטח ולהרוס ולעקור למעשה שכונה יפיפייה שהושקעו בה יותר מ-30 מיליון וכל זה למה ? סתם...סתם ....סתם.... משרד הביטחון ומשרד ראש הממשלה לא עיוורים ראו את הנעשה על ידי ראש המועצה, ולכן הם לא רוצים היום לבנות בתים בבית אל. אם ראש המועצה הורס שכונה של 30 מיליון שקל.
המדינה בנתה לישיבת בית אל 30 דירות שיפסיק לשקרררר
זלמן ושו"ת | 27-06-2017 11:43
מסתבר ששי אלון חשש שאם תושבי הקראוילות ימשיכו להתגורר
יענקל'ה | 13-06-2017 20:33
במקום שעליו אמורים להיבנות הדירות שראש הממשלה הבטיח, זה היה משמש , ובצדק, כתרוץ לאי בהניה. התברר שלראש הממשלה יש תרוצים נוספים לא לבנות (או שהוא לא זקוק כלל לתרוצים כדי לא לבנות...)