אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"הגיע הזמן לעשות סוף לתופעה הבזויה הזו"

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט לא מתרגש מהמתקפה עליו בעקבות הקוד האתי באקדמיה אותו יזם: "אסא כשר לא נחשד בימניות. אין הגיון לממן מרצה שפועל נגד המדינה"

"הגיע הזמן לעשות סוף לתופעה הבזויה הזו"
  (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

סערת הקוד האתי באקדמיה.

לאחר שבימים האחרונים נתון יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט, למתקפה מצד גורמי שמאל במערכת הפוליטית ובאקדמיה בעקבות הקוד האתי אותו חיבר יחד עם פרופסור אסא כשר, כעת מסביר בנט מה הביא אותו לנסח את הקוד.

מוסדות הממומנים על ידי מדינת ישראל

כך למשל, באוגוסט 2014 פרסמו מספר מרצים באקדמיה מכתב לאגודה האנטרופולוגית האמריקאית הקוראת להם להמשיך בחרם האקדמי על מדינת ישראל. ראוי לציין כי למרות פניות רבות של משרד החינוך למוסדות בהם עבדו המרצים, מוסדות אשר ממומנים מכספי משלם המיסים במדינת ישראל,  דבר לא נעשה בעניין.

ארגון הפועל להגנה על מחבלים

מקרה נוסף שהביא את בנט לשים סוף לפוליטיזציה באקדמיה הוא תכנית 'עמיתי' הפועלת למען זכויות אדם של מרכז 'מינרבה' באוניברסיטה העברית. התכנית מעניקה נותן 4 נקודות זכות + מלגה של 9000 ש"ח, כאשר בין ארגוני השמאל שניתן להתנדב בהם ניתן למצוא את "המוקד להגנת הפרט" הפועל להגנה על מחבלים. רק לאחרונה הגן הארגון בבג"צ על בית המחבל שרצח את הרב מיכאל (מיכי) מרק הי"ד ואת בית המחבל שרצח את הילדה הלל אריאל הי"ד.

אסא כשר לא נחשד בימניות

"אסא כשר לא נחשד בימניות", מסבירים גורמים בכירים במשרד החינוך ומבקשים להזכיר כי "פרופסור אסא כשר הוא מחבר הדוח לא בנט".

עוד מסרו הגורמים כי "כבר ב 2010 המל"ג החליט על שלילה מוחלטת של כל ניסיון לפוליטיזציה של האקדמיה, אך המוסדות נכשלו כשלון חרוץ ולא ביצעו מהלכים לקיום החלטה זו, למרות ששנים רבות מגיעות תלונות רבות על התנהלות מרצים בזמן שיעורים באקדמיה".

"לא יכול להיות שמרצה ינצל את מעמדו כדי לקדם אג'נדה פוליטית", מסבירים גורמים במשרד החינוך ל'סרוגים'. "אנו בעד חופש ביטוי, אולם לא בעד ניצול מעמד לצורך הטפה פוליטית. לכן, עלה הצורך להגדיר קוד אתי מיוחד להתנהלות ראויה בתחומי החפיפה שבין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית".

הדו"ח שכאמור חובר על ידי פרופסור אסא כשר לבקשתו של בנט, עבד בחודשים האחרונים על חיבורו והוא יובא לאישור המל"ג בקרוב.

בין עיקרי הדו"ח, שמטרתו היא להפריד בין האקדמיה לפוליטיקה, נכתב כי משרד החינוך דוגל בחופש אקדמי מוחלט, אך פוסל קידום אג'נדות פוליטיות של מרצים באקדמיה.

בנוסף, מרצה רשאי להביע את עמדותיו הפוליטיות באופן פרטי ללא מגבלות כמובן, אבל לא בתוך כיתה אל מול תלמידיו מתוך עמדת סמכות.

האקדמיה אינה מרכז מפלגה

במשרד החינוך מדגישים כי "האקדמיה אינה מרכז מפלגה, ולא יתכן שתלמידים יחששו להביע את דעתם בשיעורים מחשש לציונם, או לחילופין שמרצים יקראו להחרים את המוסד שבו הם מלמדים".

עם זאת, במקרה שמרצה בכל זאת יתבטא פוליטית ומישהו מהתלמידים יתלונן על כך, הסטודנט יוכל לפנות לגוף האוכף ואותו מרצה עלול לקבל 'הערה חינוכית' מטעם המוסד. במידה ומרצה יתעלם מההערה החינוכית – ישקלו נגדו צעדים משמעתיים.

בנוסף, חבר סגל אקדמי לא ישתתף בחרם אקדמי על המוסדות להשכלה גבוהה ואף לא ישתתף בקריאה לזולתו לממש חרם כזה או לתמוך בו.

אין הגיון לממן מרצה שפועל נגד המדינה

"אין שום היגיון לממן מרצה שפועל כנגד המוסד שבו הוא עובד או כל מוסד אחר. הגיע הזמן לעצור את הטירוף הזה. אנחנו משלמים משכורת למרצה באוניברסיטה והוא קורא להחרים את ישראל? הגיע הזמן לעשות סוף לתופעה הבזויה הזו", מוסרים הגורמים במשרד.

"הקוד מאוזן, שקול ועונה על כל הנקודות הרגישות בתחום שבין אקדמיה לפוליטיקה", אומרים לסיכום הגורמים במשרד ומבהירים כי "מדובר בקוד אתי מקצועי מאוד שחובר לאחר עבודה יסודית ומעמיקה כולל פגישות עם הגורמים הרלוונטיים באקדמיה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
השר הנט אתה טועה ומטעה, הוא לא פועל נגד המדינה, המדינה רודפת אותו שנים רבות. אין היגיון לקנאה והאכזריות הזו. חייבים לפרנסו. ולתת לו משכורת שמנה כמו כל שר.
| 11-06-2017 9:22
העלילו עליו כל מה שהם עשו לו, העו״ד דאגה להדריך אותה בבי״הד לעשות מעשה בהמה והחטיאה את העו״ד שעמד לצידה כל התהליך, ואמרה לה לפני הדיון לומר לו שלא ידאג כי הוא בורח, והאירגון תיכננו להוציאו ואחר כך הם ממציאים שהוא ברח, כרגיל הם והשקרים שלהם. הוא שואל אותה ואמרה שהיא לא רוצה ושנתיים אחרי שהוציאה גט בכפיה, ודעת תורה פסקו שאסורה לו, אומרת שהם רק רוצים להפריע לו להתחתן. איפה הם היו לפני שלוש שנים שכל העולם נלחמו בו והוציאו ממנו גט בכפיה. באיזה חוצפה אתם מתערבים ומרשים לעצמכם להרוס חיים של זוג גרוש, שעשר שנים לא ביחד, ואסור להם לחיות ביחד והיא לא רוצה אותו והאמא שלה מבטיחה להפריד כל הזמן, יש קנאים שרוצים להרוס את חייו. מצאו להם תירוץ לסגור, ומצד שני אמרו שיש אינטרס להפיל אותו, לא שופכים דם ברבים. בפרט לא בשקרים. המדינה מדליפה יום יום טענות שקריות נגדו רק בכדי לגרום לו הפסדים. המדינה פועלת נגדו ונלחמת בו, ומתערבת בעל פרט מחייו, עם כל הכבוד והחביבות לארץ הקודש, על אותם רודנים להפסיק מאכזריות ובגידה באזרח, ולדרוש שיפרנסו אותו במקסימום.
2
כל הכבוד!
| 11-06-2017 10:56
מהלך חשוב ומתבקש כבר שנים רבות כל הכבוד בנט!
3
בנט - האדם הנכון במקום הנכון!!!!
חרד"לית מצויה | 11-06-2017 11:06